Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Yüz Yogası Nedir

Yüzümüz de kaslardan oluşan ve zamanla değişen organlarımızdan birisi. Yıllar geçtikçe ve yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar. Bu değişimin etkilerini azaltmak için, kozmetik ürünlerden yardım alabilirsiniz. Ama kozmetik ürünlerin tek başına yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Tıpkı karnımız, basenlerimiz ve kollarımız gibi yüzümüz için de yapmamız gereken bazı hareketler vardır. Tabi ki herkes yaşlanır ve değişir. Ama yaşlanmanın etkilerini yüzümüz için en aza indirmemiz için yapılan hareketlere genel olarak yüz yogası adı veriliyor.

 

İlgili Link ; Detoks Önerileri

 

Yüz Yogası Nasıl Yapılır? 

 

Yüz yogasının amacı gevşeyen yüz kaslarının yeniden toparlanıp esneklik kazanmasına katkıda bulunmak ve yüzdeki aşağıya doğru sarkmaları azaltmaktır. Yüz yogasının bazı hareketleri ve yöntemleri vardır. Bunun için yapılacak ilk hareketlerden birisi nefes alıp nefesimizi ağzımıza doldurarak dudaklarımızı kapatmak. Daha sonra nefesimizi sağ ve sol yanaklarımıza doldurarak yanaklarımızı germeliyiz. Bu şekilde yanak kaslarımızın toparlanmasını sağlarız.

 

Temel Yüz Yogası Hareketleri 

 

Yüz yogasının diğer hareketlerinden birisi işaret ve orta parmaklarımız yardımıyla yanaklarımızdaki baskıyı azaltmaktır. Bu hareketi de derin nefesler alarak yapmalısınız. Yapılacak olan bütün hareketleri 10’ar kere tekrarlamalısınız. Diğer bir yüz yogası hareketi de alın ve göz çevresi için. Başparmağınız hariç dört parmağınızın iki tanesini gözlerin üst tarafına diğer ikisini de alt tarafına doğru yerleştirip baskı uygulayın. Bu hareketi de derin nefesler alıp vererek yapmalısınız. Yine 10 ya da 15 kez tekrar etmeniz daha iyi olur.

 

Dudak Kenarı ve Göz Çevresi 

 

Dudaklarımızın kenarı ve göz çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için parmaklarınızı açarak her iki taraftan hafifçe ve bastırarak çekiştirin. Başparmağınızı dudaklarınızın işaret parmağınızı ise gözlerinizin etrafından çekiştirin. Gergin bir şekilde böyle 10 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi de beş kere filan tekrar edebilirsiniz. Dudaklarınızın etrafından yanaklarınızı içe doğru büzüştürerek biraz beklemek de yanak ve dudak çevresi için yapılacak bir diğer harekettir. Bu hareketi kafanızı yukarı kaldırarak yaparsanız boyun kaslarınız için de iyi olur. Aynı şekilde dudaklarınızı yuvarlak şekilde tutarak derin nefes alıp vermek de etkili bir hareket. Bu hareketleri düzenli olarak tekrarlarsanız yüzünüzdeki değişimi zamanla fark edebilirsiniz.

 

Yüz yogasının amacı gevşeyen yüz kaslarının yeniden toparlanıp esneklik kazanmasına katkıda bulunmak ve yüzdeki aşağıya doğru sarkmaları azaltmaktır. Yüz yogasının bazı hareketleri ve yöntemleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu