Sağlıklı Yaşam

Ertesi Gün Hapı Nedir Nasıl Kullanılır

Günümüzde kadınlar tarafından hamile kalmayı engellemek için ertesi gün hapı sıkça tercih edilmektedir. Son zamanlarda etkili bir doğum kontrol ürünü olarak karşımıza çıkan ertesi gün hapı nedir? Cinsel ilişki sonrasında hamile kalmaya engel olmak amacıyla üretilen ilaçlara ertesi gün hapı denir. Ertesi gün hapının günümüz koşullarında etkili bir düzeyde tercih edildiği bilinmektedir. Ancak ertesi gün hapından üst düzeyde bir performans elde etmek için mutlaka bu tür hapların nasıl kullanılacağını biliyor olmak gerekmektedir.

Esasında ertesi gün hapı söz konusu olduğu zaman zihinlere doğum kontrol yöntemleri gelmektedir. Fakat kesinlikle bir çeşit doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız olarak gerçekleşen cinsel ilişkilerden sonra alınabilir. Fakat uzmanlar tarafından zorunlu kalınmadığı sürece kullanılmaması tavsiye edilmez. Bu yüzden her zaman kullanmamaya dikkat edilmelidir. Her ilaç kutusu içerisinde iki tane hap yer almaktadır. Her zaman alınmayacağı için kişileri uzun bir zaman idare eder.

Kadınlarda üretilen yumurta hücresinin erkek üreme hücresi olan sperm ile döllenmesine engelleme de ertesi günü hapının katkısı çok büyüktür. Bunu içerisindeki yüksek Progesteron hormonu aracılığıyla gerçekleştirir. Düzenli olarak kullanılması doktorlar tarafından önerilmez. Bunun asıl sebebi hormonları doğrudan fazla oranda etkilemesidir. Vücuda yoğun miktarda hormonun alınmasına neden olur. Bu sebeple sadece acil zamanlarda alınmaya uygundur.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir korunma yöntemine başvurulmadan gerçekleşen cinsel birlikteliklerin ardından kullanılır. İçmeden önce aç ya da tok olma zorunluluğu yoktur. İstenilen saat ve durumda içilmesi uygundur. Amacı meydana gelebilecek gebeliğin önüne geçmektir. Bunun için sürenin büyük önemi vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre ilişki yaşandıktan sonraki 2 gün içerisinde hap alınırsa ilacın başarılı olma olasılığı yüzde 98’dir. En geç süre ise 4 gündür. Bu zaman dilimi aşıldığı takdirde hiçbir etkinlik göstermesi söz konusu değildir.

Kaynak: Bilaxten Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Ertesi gün hapı eczanelerde satılmaktadır. Almak için reçeteye ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla kolay ve hızlıca temin etmek mümkündür. Ancak sağlık için ayda en fazla bir kez kullanılmalıdır. Markaya göre bir seferde alınacak doz miktarı değişir. Bazılarını bir tablet almak yeterlidir. Fakat iki tane alınması gereken seçeneklerde piyasada mevcuttur. Eğer kişiler epilepsi gibi önemli ilaçlar kullanıyorsa almadan önce mutlaka doktordan bilgi almaları gerekir. Aksi takdirde bazı sorunlar yaşanılabilir.

Genellikle kadınlar doğum kontrol haplarını almayı unuttukları zaman ertesi günü ilacını sıkça tercih eder. Yani acil durumlarda vazgeçilmez niteliğe sahiptir. Bu yüzden kadınların büyük bir çoğunluğunda bulunmaktadır. Günümüzde yumurtlama dönemlerini telefon uygulamaları aracılığıyla kolayca öğrenilme imkanı vardır. Bu zamanlarda hamile kalma ihtimali çok yüksektir. Dolayısıyla bu özel hap genellikle yumurtlama dönemlerinde kullanılmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Var Mıdır?

Ertesi Gün Hapı Etkili Midir?

Genel olarak oldukça etkili bir haptır. Fakat başarı sağlama oranı cinsel ilişkiden sonra kullanılma zamanına göre değişiklik gösterir. Ne kadar erken alınırsa o kadar çok etki olacaktır. Dolayısıyla ilişki yaşanmasından hemen sonra alınmasında fayda vardır. Eğer hap kullanılmasından sonraki 3 saat içerisinde kişi kusarsa ilacın tüm etkinliğinin yok olduğunu gösterir. Bu sebeple başarı beklenmesi mümkün değildir. Ayrıca ishal olunması da ilacın vücuttan çıktığı anlamına gelir.

Kaynak: Apireks Nedir? Ne İçin Kullanılır

Bazen kadınlar doğum kontrol yöntemlerine başvurmalarına rağmen hamile kalabileceklerinden şüphe edebilir. Bu durumlarda gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Yani diğer doğum kontrolleriyle birlikte kullanılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Tek başına kesinlik bir doğum kontrol yöntemi değildir. Çünkü düzenli kullanılması sağlık açısından oldukça sakıncalıdır. Ayrıca küçük bir olasılıkta olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden ayda en fazla bir defa alınmaya özen gösterilmelidir. Fakat istinasız her ay tercih edilmemesi gerekir. Yıl boyunca ise ortalama olarak üç kez kullanılmasında fayda vardır.

Bazı bilgilere göre ertesi gün hapının hamileliğe engel olmanın yanı sıra cinsel hastalıkların bulmamasına da yardımcı olduğu söylenir. Fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. Bu hapın tek görevi gebeliğin önüne geçmektir. Cinsel hastalıklara karşı koruma ancak spiral ve doğum kontrol ilaçları sayesinde sağlanır. Peki, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ertesi gün hapının yan etkileri var mıdır? İşte ayrıntılar!

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Var Mıdır?

Her ilaçta olduğu gibi barındırdığı bazı yan etkiler bulunmaktadır. Fakat genel olarak oldukça güvenli bir ilaçtır. Kişiden kişiye yaşanılanlar değişmektedir. Bazılarında hiçbir sorun meydana gelmez. Ancak bazılarında da birden fazla etki aynı anda görülebilir. Aşağıda bu yan etkiler madde madde şeklinde açıklanmıştır.

  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Adet düzensizliği
  • Karın ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Göğüs hassasiyeti
  • Karında şişlik

Kullanıma bağlı olarak en çok adet düzensizliği ile karşılaşılır. İki haftaya kadar olan gecikmeler de yaşanabilir. Bu süre boyunca endişelenmemek gerekir. Eğer daha uzun süre problem yaşanmaya devam ederse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca çoğu kişi mide bulantı yaşar. Bunun için eczacıya danışarak bulantıyı azaltan haplar alınabilir. Böylece görülen yan etkiler en aza indirilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu