Uzman YazılarıSağlıklı Yaşam

Bilaxten Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Bilaxten ilacın ismini duyan bireylerin aklına direk olarak Bilaxten nedir ve ne için kullanılır şeklindeki soru gelmektedir. Bu ilaç alerjik hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. Özellikle halk arasında saman nezlesi olarak bilinen rinit alerji hastalığında kullanımı oldukça fazladır. Bu tarz bir alerjiye bağlı olarak hapşırmaktan kendini alamayan bireylerin bu sürekli hapşırma hallerine iyi gelmektedir.

Hapşırmaktan bitkin düşen bireyler için bu ilaç önerilmektedir. Hapşırmanın yanı sıra mevsimsel olan ya da tüm sene boyunca devam eden alerjik burun akıntılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Alerjik bir şekilde kaşınan yani bir alerjik reaksiyon sonucu kaşıntısı olan bireyler de bu şikayet ile doktora gittiğinde doktor hastanın bünyesine göre bu ilacı tavsiye edebilmektedir. Son zamanlarda Bilaxten kullanımına dair tavsiyelerin sayısı da artış göstermektedir. Peki, neden bu ilacın kullanımı tavsiye edilmektedir?

Bilaxten Neden Kullanılır?

Bireyler Bilaxten ilacını daha önce almış olup ne için aldıklarını unuttuklarında genelde Bilaxten neden kullanılır şeklinde internet aramaları yaparlar. Bu ilacın kullanım alanı alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan durumlardır. Alerjiye dayanan birçok hastalığa iyi gelen bir ilaçtır. Özellikle alerji sonucu oluşan kurdeşen hastalığının tedavisi için kullanımı yaygındır. Bu ilacın etkilerinden bir tanesi de vücuttaki fazla ödemi almasıdır.

Ödem attırıcı bir ilaç olarak da bilinir. Etken maddesi bilastin isimli bir maddedir. Bu etken maddenin yanında Mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta glikolat, kolloidal silikon dioksit, magnezyum stearat. Gibi yardımcı maddeler de bulunmaktadır. Her bir tableti 20 miligramdır ve rengi de beyazdır. Klasik hap görünümlü yani çentikli bir görünümü vardır.  Bundan dolayı da bu ilacın son derece etkili bir ilaç olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Bilaxten Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bu ilacı doktorlar genelde alerjik şikayetler ile kendisine başvuran hastalara reçete eder. Bilaxten hangi hastalıklara iyi gelir diye baktığımız zaman bu hastalıkların başında alerjik rinit gelir. Alerjik rinit yani saman nezlesine bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığı bireylerin psikolojisini bile olumsuz bir şekilde etkiler. Hayat kalitesini söylemeye bile gerek yoktur. Özellikle uyku sırasında burun tıkanıklığı yaşayan bireyler sabahları baş ağrısı ile uyanabilirler.

Saman nezlesinin sebep olduğu bu semptomların ortadan kaldırılması için doktorlar bu ilacı reçete edebilir. Bunun yanı sıra herhangi bir alerji sebebi ile ciltte döküntüler oluştuğunda da bu ilaç kullanılabilir. Kızarma, şişme ya da nokta nokta şekilde döküntü oluşması gibi alerji sebebiyle olduğu düşünülen rahatsızlıklar hissettiğinde bireyler doktor tavsiyesini de alarak bu ilacı kullanabilirler.

Bilaxten Yan Etkileri Nedir?     

Bilaxten Yan Etkileri Nedir

Her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da yan etkisi vardır. Ancak bu ilacın yan etkileri diğer alerji tedavisi ilaçlarından daha azdır. Bilaxten yan etkileri nedir diye baktığımız zaman bunların başında karın ağrısı gelmektedir. Bireyler bu ilacı kullandıktan sonra karın ağrısı yaşayabilirler. Bu ağrı aşırı bir hal alırsa ilaç kullanımına son verilebilir ancak aşırı bir hal almaz yani rahatsız etmez ise bu durumda kullanıma devam edilebilir. Bu hafif yan etkinin yanında ağır yan etkiler de nadir bir şekilde görülebilir.

Alerji sebebi ile boğazda şişme ya da nefes darlığı şeklinde yan etkiler olabilir ki bu şekildeki yan etkiler görüldüğünde kesinlikle tıbbi müdahale gerekir. Bu ilaç kullanımı sonrasında deri üzerinde kurdeşen şeklinde bir yan etki görülürse de yine doktora başvurulmalıdır. Bununla birlikte çok ağır olmayan bir yan etkisi de vardır ki o da baş ağrısı ve sersemliktir.

Gebelikte Bilaxten Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte ilaç kullanımı tehlikelidir. Bu sebeple bu ilacı sürekli olarak kullanan bireylerin aklına hemen gebelikte Bilaxten kullanımı nasıl olmalıdır sorusu gelmektedir. Bu ilacın kullanımı doktorun izni ile olabilir. Bu ilaç ile tedavi süreci devam ederken hamile olduğunu anlayan bireylerin de hemen vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Bütün bu bilgiler ışığında Bilaxten kullanımının sadece gebeliklerde değil, diğer durumlarda da mutlaka doktor gözetimi ve tavsiyesinde yapılması şarttır. Ancak bu sayede Bilezten’den üst düzeyde bir fayda sağlamak da mümkün olacaktır. Yine bu ilacı mutlaka doktorumuzun önerdiği dozlara uygun bir şekilde kullanmamız da şarttır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu