Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Göz Kapağı Estetiği ile Göz Kapağınız Aydınlansın

Göz kapağı estetiği sayesinde daha sağlıklı ve zinde görünebileceğinizi biliyor muydunuz? . Op Dr Hakan Yüzer Uzmanı mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

Göz kapaklarının estetik cerrahisi tıptaki adı ile blefaroplasti, yaşın ilerlemesi ne bağlı olarak üst ve alt göz kapağındaki fazla cilt ve yağ dokusunda oluşan kırışık görünümün giderilmesi için en sık uygulanan rehabilitasyonlardan işlemlerinden biridir. Dünyada en fazla yapılan cerrahi operasyonlardan biridir. Operasyon sonrasında yüzdeki bitkin ve yaşlı görünüm kaybolmakta, hasta daha genç ve zinde bir yüz ifadesine kavuşmaktadır.

Kimler Göz Kapağı Estetiği Olmalıdır?

Bu ameliyat ekseriyetle 35 yaşın üstünde kişilerde önerilse de kimi durumlarda ailesel özellikler sebebi ile daha erken yaşlarda da yapılmaktadır. İlerleyen yaşla beraber en erken bulgular yüz bölgesinde ve bilhassa üst ve alt kapaklarda görülmektedir. Üst kapaklarda çok aşırı ten dokusunun yoğun bir şekilde oluşması ile beraber göz kapaklarında düşüş görülür. Göz kapağındaki mesafesinin fark edilir bir şekilde kaybolması sebebi ile makyaj yapmak sorun haline gelir. İleri hallerde ten görmeyi engeller bir hal bir duruma gelebilir. Alt kapaklarda oluşan torbalanmalar yorgun ve hastalıklı bir görünüme sebep olur.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı estetiği Dünya üzerinde en çok sıklıkla yapılan cerrahilerden birisidir. Göz kapağı operasyonunun bu kadar çok fazla tercih edilmenin sebebi göz etrafı en nazik  alanlardan birisi ve kalıtımsal yatkınlıkla birlikte, bedenimizde ilk deformasyona uğrayan bölgelerin başında gelen Blefaroplasti şeklinde lanse edilen  göz kapağı estetiği  veya göz kapağı ameliyatı, gözü çevreleyen alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen sorunlarına çözüm bulan bir cerrahi operasyondur. Özellikle üst göz kapağında yaşanan sarkma neticesinde fazlalık oluşturan deriye ve alt göz kapağında biriken yağ yastıkçıklarına müdahale edilir.

Yaşanan deformasyonun durumuna göre gözü çevreleyen kas ve tendonlara destek sağlanır. Çoğu zaman estetik bir görüntü elde etmek maksatlı yapılsa da, yapılan araştırmalar, sarkan göz kapağının görüş uzanımını engellediği ve daha ileri düzeylerinde ise hastada baş ağrısı yapmış olduğu saptanmıştır. Göz kapağı estetik cerrahisi lokal anestezi altında uygulanır ve operasyon sonrasında hastanede kalınmasına gerek yoktur. Üst ve alt göz kapaklarının operasyonu duruma göre  aynı anda ya da ayrı zamanlarda uygulanabilir.

Ameliyat esnasında üst göz kapaklarında ölçüm çok iyi yapılmalıdır. Ölçüm yanlış yapılırsa operasyon sonrasında göz kapaklarını aşırı kapatamama, çok fazla iz kalması veya  göz ekseninde iki tarafın birbirinden alakasız biçimde görünmesine neden olabilir. Doğru ellerde yapılmış bir cerrahi sonrasında üst ve alt göz kapak ameliyatları sonrasında iz kalmamaktadır.

Bu ameliyat ekseriyetle 35 yaşın üstünde kişilerde önerilse de kimi durumlarda ailesel özellikler sebebi ile daha erken yaşlarda da yapılmaktadır. İlerleyen yaşla beraber en erken bulgular yüz bölgesinde ve bilhassa üst ve alt kapaklarda görülmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Göz kapağı estetiği sonrasında yapılacak olan soğuk buz uygulaması ile şişlik ve morluklar indirilir Birkaç günlük istirahat iyileşmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu zaman içinde hastanın gündelik aktivitelerin yapmasında hiçbir sakınca yoktur. Ameliyatın en fazla 7 gün sonra dikişler alınır. Ameliyattan 10 gün sonra hasta makyaj yapabilir, kontak lens kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu