Teknoloji

Domain Adresi Alma Nasıl Yapılır?

Markanızı ya da kendinizin dijital varlığını oluşturmak ve dijital dünyada konumlanmak için gerekli olan ilk işlem domain almadır. Domain, sizi ya da markanızı yansıtan ve hedef kitlenizin aklında kolaylıkla kalabilecek bir yapıda olmalıdır.

Domain adresi alma işlemi için birçok yol bulunur. İnternet üzerinden birçok kurum bu konu hakkında bilgi vermektedir. Ancak bir domain adresi almadan önce domain adresinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Elbette ki domain adresi almak için farklı alternatif seçenekler karşımıza çıkar. Burada kendi ilgi ve ihtiyaçlarımıza uygun bir şekilde domain adresini almak konusu önem kazanmaktadır.

Domain adresi sitelerin kimliğidir. Türkçe’de alan adı olarak kullanılmaktadır. Bir siteye giriş yaptığımızda sayfanın üst kısmında çıkan yazı domaindir. Domainler genel olarak com, org, tr gibi alan adlarıyla biter. Bunlar sitelerin birbirinden ayırt edilebilmesini sağlar. Bir domain adresine sahip olmak için belli bir miktar para ödemeniz gerekmektedir.

Seçeceğiniz domain servis sağlayıcısına göre ödeyeceğiniz miktarlarda değişiklik olabilir. Kendi başınıza domain adresi oluşturmanız mümkün değildir. İnternet üzerinden “Domain Adresi Satın Alma” şeklinde araştırma yaptığınız takdirde karşınıza onlarca farklı domain sağlayıcı firma çıkar. Peki hangi domain servisi tercih edilmelidir? Domain nasıl satın alınır? Domain Fiyatları ne kadardır? İsimtescil olarak bu yazımızda tüm bu soruları cevaplıyoruz.

İlgili Link: Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

Domain Fiyatları Ne Kadardır?

Domain Adresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Hangi Domain Servisi Tercih Edilmelidir?

Domain adresi satın alımı yapacağınız sitenin sertifikalarını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Ayrıca satın alım gerçekleşirken size sahip olacağınız özellikler belirtilir. Bu özelliklerin içerisinde site koruması ve domain haklarının size ait olması son derece önemlidir. Bu özelliklerin olmaması halinde başka birisi site adını talep edebilir.

  • Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain adresi alma işlemleri için bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Domain adresleri haftalık, aylık ve yıllık planlar çerçevesinde satılmaktadır. Ne kadar uzun vadeli bir domain satın alırsanız kazandığınız indirim ve özellikler de o kadar artmaktadır. Domain adresi satın alacağınız siteye kayıt olun. Zaman planına karar verdikten sonra satın alım sekmesine gidin. Kart bilgilerinizi girerek ödemeyi gerçekleştirin.

Domain Fiyatları Ne Kadardır?

Domain fiyatları siteden siteye değişim göstermektedir. Ancak bunun yanında pek çok domain sağlayıcısı com, org gibi farklı uzantılar için farklı ücretler istemektedir. Genel olarak domain fiyatları 5$ ile 500$ arasında değişmektedir.

İlgili Link: Akılda Kalıcı Domain’in Satışa Etkisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu