Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Daha Sağlıklı Böbrekler İçin Bunlara Dikkat Edin

Prof. Dr. Murat_TuncerSağlıklı ve zinde bir vücut dengesi içinde böbrekler pek çok görevi aynı anda yerine getirir.  Sağlıklı bir börek sayesinde vücuda zarar veren maddeleri idrar yolu ile dışarıya atarız.

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan böbreklerimizi korumak için alınması gereken tedbirleri Memorial Ataşehir Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Medikal Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer,  anlattı.

Böbrekler Tüm Vücudun Dinamosudur

Sağlıklı bir vücut dengesi için böbreklerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesi çok önemlidir.  Olası böbrek sorunları vücutta bulunan toksin maddelerin dışarı atılmasını engelleyeceğinden ciddi sağlık sorunları oluşturacaktır. Böbrek sağlığını korumak için bol sıvı tüketmek alınabilecek önlemlerin başında gelir.

Böbreklerin vücuttaki en önemli görevlerinden biri vücuttaki D vitaminini aktifleştirerek, ileriki yaşlarda kemik erimesi sorununun önüne geçmektedir. Ayrıca doğru bir böbrek sistemi vücudun asit dengesini düzenleyerek kan elemanlarının üremesini sağlar.

Sağlıklı Bir Böbrek İçin Bol Su Tüketin

Su vücudun yaşam kaynağıdır. Özellikle yaz aylarında vücuttaki su kaybı ile beraber vücudun su ihtiyacı da artmaktadır. Su tüketmekte zorlanan kişiler sodyum oranı yüksek soda tüketimini de tercih edebilir. İlgili Link: Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

İçerisinde Su Bulunduran Gıdaları Tüketmeyi Tercih Edin

Özellikle yaz aylarında bazı sebze ve meyvelerin içindeki su oranı yüksektir. Karpuz, Şeftali, Limon, Mandalina, Brokoli, Kabak gibi sebze ve meyveler su oranı anlamında zengin besinlerdir. Sağlıklı bir böbrek için  bol miktarda limon tüketin. Böbrek hastaları beslenme düzenlerinde ağır yağlı ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durmaları gerekirken hekimlerinin önerdiği şekilde beslenmelidirler.

Tuz ve Şeker Kullanımını Sınırlandırın

Tuz kullanımı tansiyon ve kalp problemlerinin yanısıra böbrek sağlığını da tehdit eder. Gereğinden fazla tuz kullanımı , böbrek ve kalbin çalışmasını olumsuz yönde etkiler.  Tuz kadar gereğinden fazla şeker kullanımı da böbrek sağlığını tehdit eder.  Fazla şeker kullanımı diyabet riski oluşturduğundan böbrek yetmezliğine yol açar.

Böbrek Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

  • Sürekli devam eden yorgunluk ve halsizlik hissi
  • Ten renginde solukluk
  • Gece içinde çok sık idrara çıkma isteği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu