Teknoloji

Cep Telefonu Tarihi

7 Mart 1876 yılında Graham Bell telefon patentini aldı. Rivayetlere göre “Alo” kullanımı Graham Bell’in sevgilisi Lolita Oswaldo’dan ötürüdür. Alo diyerek kullandığımız telefonlar Türkiye genelinde sonradan kullanılmaya başlandı. Türkiye’de telefonlar ilk 1908 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. İlk cep telefonu kullanımı ise 1994 yılında gerçekleşmiştir. Cep telefonları günümüzü kolaylaştıran en önemli teknolojik araçlardan biri. İlk keşfinden sonra telefonun en üst düzeye ulaşmış versiyonlarıdır. Daha önceleri adı Walkie-Talkie gibi değişik adını duymadığımız cihazlardı. 1900’lü yıllar başında mobil düzeyde iletişim bu şekilde sağlanıyordu.

 

Zaman İçerisinde Telefonların Değişimi 

 

1900 yılı ve sonrasında telefon gelişmiş özelliklerle donatılarak PDA’lar ile arasındaki fark kapanmaya başladı. 1994 yılında ise IBM’nin tüketicilere sunduğu cihaz, PDA işlevini telefonlara kazandırmaya başladı. Simon dokunmatik ekranı üretim hatası sonucunda ciddi problemlere neden olmuştu. 2002 yılında Smartphone akıllı telefonları ortaya çıktı. Sony Ericsson P800 dokunmatik ekranı bu sırayı takip etti. Research’In Motion (RIM) telefonu 5810 model olarak bu akıma devam etti. GSM desteğine sahip olup monokrom bir ekran kullanılıyordu.

 

İlgili Link: Spam Mesajlardan Nasıl Kurtulabilirim

 

Cep Telefon Kılıfları Kullanımı 

 

Rengarenk telefonlar dokunmatik ve hatta tuşsuz olarak kullanımdadır. Cep telefonlarının süslemesi ve koruyuculuğu açısından önemli olan kılıflarda oldukça popüler. Cep telefonlarının kullanılmaya başlanmasında sonra düşme ve kırılmanın önüne geçebilmek için cep telefonu kılıfları ve koruyucu ekranlar kullanılmaya başlandı. Cep telefonu kılıfları süs ve ruh halini yansıtma açısından bile oldukça kullanıldı. Bu kılıflar genellikle silikon, plastik ve kauçuk kullanılarak oluşturulur. Kauçuk kılıflar, en iyi korumayı sağlar anacak silikon kılıflar kauçuk kılıflara göre daha az koruma sağlar. Plastik Kılıflar ise koruma sağlayacağı mesafe azaldığından darbeyi daha korur.

 

Akıllı Teknoloji 

 

Cep telefonları sayesinde günümüzde bankacılık işlemlerinden diğer detaylara kadar birçok işlem yapılabilmektedir. Buda hayatın daha kolay olmasına imkan veriyor. Ayrıca istenilen bilgiye ulaşma hızını da en üst seviyeye çıkarıyor. Bundan dolayı yaşam kalitesini de arttıran telefonlar gelecek teknolojisi ile de daha önemli bir hale gelecektir.

 

7 Mart 1876 yılında Graham Bell telefon patentini aldı. Rivayetlere göre “Alo” kullanımı Graham Bell’in sevgilisi Lolita Oswaldo’dan ötürüdür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu