GenelSağlıklı Yaşam

Buscopan Nedir Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ağrıların dindirilmesi için her ne kadar egzersiz, meditasyon ve farklı eylemler denenmiş olsa da bitmek bilmeyen ağrılar ilaç takviyesi alma yoluna itebilir. Tıbbın sunmuş olduğu ve en etkili ağrı kesici ilaç olarak karşımıza buscopan geliyor. Buscopan nedir diyenler içinde ilacın ağrılardan kurtulmak adına tedavi edici bir çözüm yolu olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşamımızda ağrılarla sıkıntılı zamanlar geçirdiğimiz durumlar olabiliyor. Ne yazık ki her günümüz sağlıklı, güzel şekilde geçmeyebiliyor. Bazı zamanlarda ise vücudumuzun bazı yerlerinde ağrılar söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda ise ağrıların hafiflemesi amacıyla ağrı kesicilerine ihtiyaç duyduğumuz bir gerçektir. Fakat ilaç sektöründe ağrıyı kesme konusunda etkili olan farklı kullanabileceğimiz ürünler olabiliyor. Ağrı kesici kullanımına başvururken de hangi durumlarda ve nasıl şekilde kullanılması gerektiğine mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.

Buscopan Neye İyi Gelir?

Buscopan kullanımı hangi durumlarda olur diye merak edilebilir. Bu tür ilaçları kullanırken de bilinçli bir şekilde tüketimin yapılması son derece önemlidir. Buscopan, mide ve bağırsaklardaki ağrılara iyi gelen önemli ilaçların başında yer alır. Böylelikle mide ve bağısak ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız o zaman bu sorunları kolay yoldan yok etmeye çalışmak adına kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Dikloron

Buscopan içerisinde yer alan etken maddelerin ise parasetamol ve Hiyosin  N-butil bulunur. Bu maddelerin şüphesiz en önemli özelliğinden biri ise ağrı kesici özelliğe sahip olmasıdır. Ağrı kesici etkiye sahip olabilme özelliğine sahip olan bu ilacı içerek rahatlama sağlayabilmeniz mümkün olur. Çünkü ilacın en önemli etkeni ise bölgedeki sıkılaşan kasların gevşemesine yardımcı olur. Gevşeyen kasların ise rahatlamasını sağlayarak ağrıların hafiflemesine katkı sağlar. Eğer ki mide ve bağırsakla ilgili olarak problemler yaşıyorsanız o zaman buscopan kullanımının son derece iyi geleceğini bilmelisiniz.

Buscopan Ne Zaman Kullanılması Gerekir?

Buscopan dikkatli şekilde içilmesi gereken bir ilaçtır. Bu ilacında şüphesiz içilmesi gereken en doğru zamanları olacaktır. Eğer ki organlarınızda ani kasılmalar, şiddetli nöbetler ve dayanılmaz bir ağrı durumu oluşmaya başladığı zaman buscopan kullanılması tavsiye edilir. Buscopan nedir öğrenildikten sonra ilacın ne zaman kullanılması gerektiğine de mutlaka dikkat edilmesi gerekeceğinin altını çizmemiz gerekir.

Spazm giderici ilaçlar denildiği zaman aralarında buscopan ilacının da yer almış olduğunu bilmelisiniz. Ani yaşanan kasılma, spazm giderilmesinde gönül rahatlığıyla bu ilacı kullanabilirsiniz. Lakin bu ilacı kullanacak olan kişilerinde doz oranınına mümkün olduğunca dikkat etmesi gerekiyor.

Buscopan ilacını hangi durumlarda kullanılmasının daha doğru olacağını düşünenler için şu  durumlarda olacaktır;

 • İdrar kesesi
 • Mide
 • Bağırsak
 • Safra kanalı organlarında yaşanan şiddetli ağrı durumlarında
 • Ağrılı adet dönemlerinde

Buscopan ilacını kullanarak ağrının bir süre sonra hafifleyecek seviyeye düşmesini de sağlamış olursunuz.

Buscopan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yetişkin olan kişiler buscopan ilacını en fazla 2-3 adet şekilde alabilir. Fakat daha fazla şekilde bir kullanım yapılması sağlık açısından risk barındırılmasına neden olur. 12 yaş üzerinde olan çocukların ise 1-2 tablet kullanılmasında bir sorun teşkil etme söz konusu değildir.

Buscopan Yan Etkileri Belirtileri Nasıl Olur?

Buscopan Ağrı Kesici Kullanılmadan Önce Dikkat Edilecek Hususlar

Buscopan ağrı kesicinin bazı hususlara dikkat edilerek kullanılması son derece önemlidir. Aksi taktirde bu ilacın sizin için olumlu olmaktan çok ister istemez bir yan etki durumuna dönüşmesine neden olabilir. Buscopan içeriğinde bazı etken maddeler yer almasından kaynaklı olarak doğal olarak ilacın bir yan etki durumuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Buscopan ağrı kesici kullanılmadan önce dikkat edilecek hususlar nelerdir şu şekilde incelemeye başlayabiliriz;

 • Hamile olanların kullanması önerilmez
 • Bebek emzirenler
 • 10 yaşından küçük yaş grubuna mensup olanlar
 • Kalp ile ilgili olarak ritim bozukluğuna sahip olan kişiler
 • Kas hastalığı olanlar
 • Sindirim sisteminde tıkanma, bağırsaklarda birtakım melonin olarak bilinen madde rahatsızlığının olması

Durumunda buscopan ilacının alınması tavsiye edilmez. Bu tip durumlarda ilacın kullanılması istenmeyen yan etkilerin açığa çıkmasına zemin hazırlamaya neden olabilir.

Buscopan Yan Etkileri Belirtileri Nasıl Olur?

Buscopan içeriğindeki etken maddelerinden kaynaklı olarak bazı kişilerde yan etkinin görülmesine sebebiyet verebilir. Bu yan etkilerin neler olduğuna dair mutlaka bilgi sahibi olmanız önemlidir. Çünkü ilaç kullanımı sonrasında vücudunuzdaki anormal değişiklikler buscopan ilacından mı kaynaklı olduğunu kolayca tespit etmeye başlamış olursunuz.

 • Ağızda kuruluk meydana gelmesi
 • Deride bazı reaksiyon görülmesi
 • Görme konusunda zorluk çekme, bulanıklık
 • Yüzde kızarıklık olması
 • Bulantı hali
 • Kalp atış hızında daha da hızlanma olması

Buscopan nedir, ne işe yarar bilmeyenler için yazımızda ayrınıtlı bir şekilde yer vermeye çalışmış olduk.

Kaynak: Madecassol Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu