Teknoloji

Minoca Os Özellikleri

Minoca OS, bilişim dünyasında yeni bir işletim sistemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu işletim sistemi genel amaçlı olup; özel olarak tasarlanmış, açık kaynak kodlu ve zengin özelliklere sahip yerleşik aygıtlarla desteklenmiş bir işletim sistemidir. Bir işletim sisteminden beklenilen tüm üst düzey işlevlere sahip olup geliştirilmeye müsait özelliklere sahiptir. Mevcut işletim sistemleri, cihazlarda kullanılan yazılımların uyumlu çalışabilmesi için cihaz donanımların yüksek değerlere sahip olmaları istenmektedir. Ancak Minoca OS işletim sistemi ise, donanımsal olarak daha düşük değerlere sahip cihazlarda rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Minoca Os Sisteminin Bazı Özellikleri  

 

  • Sürücü uygulama programlama arayüzü, aygıt sürücülerini çekirdekten ayırarak çekirdek güncelleştirildiğinde ikili dosyaların uyumlu çalışmasını sağlar.
  • Sürücüleri ayırma isteğe bağlı olup istenildiğinde sürücüler otomatik olarak yüklenebilmektedir.
  • Birleştirilmiş bir güç yönetimine sahip bu işletim sistemi, güç yönetimini akıllı bir şekilde yöneterek cihazın pil ömrünün uzun olmasına imkân tanır.
  • Düşük RAM kullanarak programların kullanımında hızlı önyükleme yapar.
  • Genel kamu lisansı olmayan lisansları mevcuttur, ancak tüm özelliklerini kullanabilmek için lisans almak faydalı olacaktır.
  • Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için geliştirici topluluğu tarafından sürekli geliştirmeye müsait bir sistem olarak ortaya çıkmıştır.
  • 32 bir ve 64 bit desteği bulunmaktadır.

 

Minoca OS Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Tamamen sıfırdan yazılmış genel amaçlı bir işletim sistemi olan Minoca OS; özellikle güç, bellek, ve depolama alanlarından tasarruf etmek isteyen cihazlar için tasarlanmıştır. Temel amacı; mevcut yazılımlarla uyumlu olmak, birçok işlevi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu sistem Evan ve Chris tarafından birkaç yıl içerisinde geliştirilerek yazılmıştır. Mevcut işletim sistemleri şu anki konumlarına uzun çalışmalar neticesinde kavuşmuşlardır, ancak Minoca OS işletim sistemi, birkaç yıl içerisinde sıfırdan yazılmış bir sistem olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

 

Minoca OS Minimal Footprint’in Avantajları 

 

Minimal footprint kelime anlamı olarak minimal ayak izi anlamındadır. Minoca OS sistemi kullanan cihazlarda, birkaç megabayt RAM ve görüntü alanında rahatlıkla çalışma imkânı sunar. Uygulamalarınız için daha fazla depo alanı bırakır ve donanım tasarım gereksinimlerinizi azaltarak bütçenize katkıda bulunur. Bu işletim sisteminde ARM (Acorn RISC Machine) mimarileri için SMP (Symmetric Multiprocessin-Simetrik Çok İşlemcilik) desteği sunar ve POSIX uygulama katmanı sayesinde mevcut endüstri uygulama yazılımlarından yararlanmaya olanak tanır. Hataları ayıklama özelliğiyle, gerçek zamanlı bir yürütme ve bellek profili oluşturarak mevcut bilgilerin rapor edilerek kaynakların tam olarak nerede harcandığını izlemenizi sağlar. Genişletilmiş POSIX arayüzü, en popüler yazılım paketlerini destekler niteliktedir. Aygıt sürücüleri ve çekirdek arasında güçlü bir sürücü modeli içerir.

 

İlgili Link:  Erp Sistemi Nedir

 

Minoca OS Sisteminin Temel Amacı 

 

Minoca Corp CEO’su Evan Green tarafından geliştirilen bu işletim sisteminin bir diğer özelliği ise taşınabilir işletim sistemi arabirimine sahip olmasıdır. Bu sistemin temel amacı; cihazda güç denetimi sağlayarak dengeli bir güç kullanımı elde etmek, az yer kaplayarak diğer programlar için geniş bir depolama alanı sunmak ve hafızayı korumak için yazılmıştır. Bu özelliklerden yola çıkarak ilerleyen zamanlarda bu işletim sisteminin yaygınlaşacağı ve her cihaz için uyumlu olma özelliği ile ilgi çekerek kullanımının artacağı değerlendirilmektedir.

 

Bir işletim sisteminden beklenilen tüm üst düzey işlevlere sahip olup geliştirilmeye müsait özelliklere sahiptir. Mevcut işletim sistemleri, cihazlarda kullanılan yazılımların uyumlu çalışabilmesi için cihaz donanımların yüksek değerlere sahip olmaları istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu