Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Doğurganlığı Artıran Besinler

Evlilik yoluna girmiş her kadının bir sonraki adımında anne olma hayali yatar. Yaşadığımız dünyada değişen yaşam şartları, olumsuz beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler , yaşadığımız hayattaki stres düzeyinin yüksekliği hamile kalma konusunda olumsuz etkiler yaratıyor hayatımızda.

Hamile kalmayı arttıran bir besin grubu ya da bir bitkisel kür elbette bulunmuyor ancak, sağlıklı ve dengeli beslenme düzeniyle hamile kalma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Doğurganlığı Etkileyen Besinler

Özellikle içerdikleri kolin, inositol, folik asit, omega 3, A ile D vitamini ve amino asitler sayesinde yumurta kalitesini artıran faydalı besinleri düzenli olarak tüketmek çok önemli. İşte doğurganlığı artıran besinler;

Balık

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz omega 3’ler, folik asit, inositol ve kolin dediğimiz esansiyel yağ asitleri ve amino asitlerle vücudu desteklemek gerekiyor.

Balık Nedir

Esansiyel dediğimiz maddeler bizim mutlaka vücut dışından aldığımız beslenme yolu ile aldığımız besin maddelerini ifade eder. Bunlardan en güncel olanı aslına bakarsanız omega 3’ler herkesin bildiği gibi balıkta en çok bulunan maddedir. Omega 3 kullanımı embriyonun tutunmasında ve kaliteli yumurta üretiminde etkinliği bilim insanlarınca ispatlandı. Bu nedenle sofranızdan somon, sardalye ve hamsi gibi yüksek omega 3 içeren balıkları eksik etmeyin. İlgili Link: Fırında Enfes Levrek Tarifi

Fındık, Badem, Ceviz

Avokado, fındık, badem, ceviz ve zeytin de yüksek omega 3 içerikleriyle beslenme listenizde mutlaka bulundurmanız gereken besinler arasında yer alıyor.

Fındık Badem Ceviz Nedir

Yumurta

A ve E vitamini içeren yumurta protein değeri dolayısıyla en değerli besin grubu üyelerindendir.

Yeşil Sebzeler

Ispanak, karalahana, brüksel lahanası, kuşkonmaz ile marul gibi yeşil sebzeler folik asit ve demir içerikleriyle yardımcı oluyorlar. Besin değerlerini yitirmemeleri için yeşil sebzeleri buharda ya da haşlanmış olarak pişirmeye özen gösterin.

Doğurganlığı Azaltan Yiyecekler

Hamile kalma sürecinde uygunsuz koşullarda hazırlanmış hazır gıdalar, konserveler ve paketlenmiş gıdalardan toksit etkisi dolayısıyla tüketmemeye özen gösterin.

İçeriğinde yüksek oranda şeker barındıran gıdalardan uzak durun.
Fazla kilo sorunlarının hamilelik oluşumunu olumsuz etkilediğini unutmayın.
Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu