Anne ÇocukÇocuk Gelişimi

Sünnet Hakkında Merak Edilenler

Sünnet Hakkında Merak Edilenler

Sünnet yüzyıllardır toplumlar nezdinde hem dini yönü hem de sağlık açısından gerekliliği ile tartışmalara neden olmuş konulardan biridir.

Kimi aileler sünnet işlemini çocukları doğar doğmaz yaptırırken, kimileri de okul çağı dönemini tercih ediyor. İşin Uzmanlarına sünnet hakkında merak edilenleri sorduk;

Sünnet Nedir?

Sünnet erkek çocuklarının penisinin uç kısmını kapsayan ve koruyan üst derinin (prepusyum) çerrahi işlemle alınmasına verilen addır. Sünnet anlayışı toplumumuzda geçmişten günümüze, dini gereklilikler ve gelenekselleşmiş düşüncelerle birlikte gelir. Pek çok anne baba çocuğunu dini gerekçelerle sünnet ettirirken kimi anne babalarda sağlık açısından gerekli olduğunu düşünerek sünnet operasyonunu yaptırır. İlgili Link: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Sünnet İçin En Doğru Zaman Ne Zamandır?

Sünnet operasyonu gerekli koşullar ve uzman bir sağlık personeli tarafından ameliyat koşulları oluşturulduktan sonra her yaşta yapılabilir. Sünnet yaşı için olmazsa olmaz bir zorunluluk olmasa da 2 ve 5 yaş aralığı çocuk gelişiminde genital organlarının farkına vardıkları  ve cinsel kimliklerini farketmeye başladıkları bir dönemdir.  Bu dönemde çocuğun genital bölgesine yapılacak bir müdahale  zihnen olumsuz etkilere sebebiyet verebilir.  Bu nedenle genelde uzmanların bu noktadaki önerisi doğum sonrası dönemdeki ilk birkaç ay içinde sünnetin hemen yapılması yada çocuğun ilkokul dönemine kadar beklenmesi en uygun zamanlama şeklidir.

Çoçuğun Sünnet Sürecine Hazırlanması Nasıl Olmalı?

Çoçuğunuzu psikoloji olarak sünnete hazırlamak için sünnet kararı öncelikle onunla konuşarak alınmalı. Aile bireyleri yada çocuğun çevresi tarafından bu konuda şakalar yapılmasının önüne geçilmeli, süreç hakkındaki tüm bilgiyi çocuk operasyonu gerçekleştirecek doktorundan öğrenmeli.

Sünnetin Zorunlu Olduğu Haller Nelerdir?

Tıp dilinde fimozis adı verilen sünnet derisinin geriye çekilemediği durumlarda sünnet operasyonu zorunlu olarak yapılır.  Çoçuğunuzun devam eden bir enfeksiyonel bir rahatsızlığı , idrarını yapma sırasında rahatsızlık yada yanma şikayeti , sünnet derisinin şişme gibi bir durumu varsa muhakkak bir uzmana başvurmalısınız. Penis ucu ve sünnet derisi iltihabı sünneti zorunu kılan bir diğer nedenlerdendir.

Sünnet Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sünnet operasyonu sonrası öncelikle hekiminizin size vereceği uyarılara dikkat etmelisiniz. Temel olarak sünnet operasyonu çocuğun günlük yaşamını çok fazla etkilemez.  Yeme içme konusunda bir kısıtlamaya gerek olmadığı gibi çocuğu hareket anlamında kısıtlamanın da bir gerekliliği yoktur.

Sünnet erkek çocuklarının penisinin uç kısmını kapsayan ve koruyan üst derinin (prepusyum) çerrahi işlemle alınmasına verilen addır.

Sünnet Operasyonundan Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Sünnet ne kadar zamanda iyileşir sorusunun yanıtı çocuğu kaç yaşında sünnet ettirdiğinize göre farklılık gösterir.  Yeni doğmuş bir çocuğun sünnet operasyonu sonrası 48 saat içinde operasyon yapılan dokunun deriye entegresi gerçekleşir. 6-10 yaş arası çocuklarda iyileşme süresi 1 hafta ve 10 gün arasında seyir etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu