Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Yıldız Anason Nedir

Güzellik ve sağlığın kaynağı, doğada bulunan bitkilerdir. Son yıllarda yıldıza benzeyen şekli ile diğer bitkilerden ayırt edilen yıldız anason ise şifa verici özelliği ile oldukça fazla ilgi görüyor. Anavatanı Güney Batı Çin olan ve bu nedenle Çin anasonu olarak da bilinen bitki, günümüzde bir çok alanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Yıldız anason, estetik görsellik noktasında harika bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her ne kadar anason ailesinden gelmese de içerisinde bulunan anetol ile anason tadı veren bitki, koyu kırmızı renklidir ve beyaz çiçekleri bulunmaktadır. Boyları en fazla dört metre olan ağaçlarda yetişen ve kışın yapraklarını dökmeyen bitki; taş ve elips biçiminde bulunan yaprakları ve parlak görünümü ile dikkat çekmektedir. Manolayagiller ailesinden olan Yıldız anason’un sunduğu sayısız faydaları nedeniyle bir çok alanda kullanıldığı bilinmektedir.

Yıldız Anason Nerelerde Kullanılır?

Yıldız Anason Nerelerde Kullanılır

Çin, Hint ve Endonezya gibi Asya ülkelerinin mutfaklarında en çok tercih edilen baharatlar arasında Yıldız Anason’un ayrı bir yeri bulunmaktadır. Olgunlaşmadan toplanan ve serin yerde kurutulan bitki öğütülmekte ve toz halinde kullanılarak yemeklere tat katması sağlanmaktadır.

Ayrıca lezzetli meyveye sahip olan bitkinin esansı, pastacılık alanında tercih edilmektedir. Yıldız anason’un insan sağlığına sunduğu sayısız faydaları nedeniyle alternatif tıpta da kendisine köklü bir yer edindiği biliniyor. Bu nedenle ülkemizde de bitki; diğer ülkelerde olduğu gibi hem pastacılık hem de ilaç sanayinde oldukça fazla kullanılıyor. Peki, yıldız anasonun faydaları gündeme geldiği zaman hangi yararlardan söz edebiliriz?

Yıldız Anason’un Faydaları Nelerdir?

Günümüzde insan sağlığı için gerekli olan ilaçların temelinde, doğanın sunduğu şifalı bitkiler vardır. Hoş kokusu, egzotik görünüşü ve muhteşem lezzeti ile Yıldız anason’un diğer bitkilerden farklı olduğu açıktır. Yüksek miktarda shimic içermesi nedeniyle vücudu viral hastalıklara karşı koruyan bitkinin en çok öksürük, grip, astım ve bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve sakinleştirici etkisiyle rahat uyku sunması, bitkiye olan talebi artırmaktadır. Yıldız anason’dan elde edilen yağ ise romatizmal hastalıklarda ağrı giderici olarak tercih edilmektedir. Antifungal özelliğe sahip olan bitki, özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan olan mantar hastalığını da tedavi etmektedir.

Kalp rahatsızlığı sorunu olanlarda kan dolaşımını düzenleyerek, rahatlama sağlayan bitkinin bir diğer faydası ise iştah sorunu olan ve hazımsızlık yaşayan kişileri tedavi edebilmesidir. Bağırsak bakterilerinin yok edilmesini de sağlayan antibakteriyel özelliğe sahip Yıldız Anason’un; anne sütünü artırdığı ve regl kanamalarını düzenli hale getirdiği bilinmektedir. Bitki ayrıca içerisinde bulunan yüksek miktarlı antioksidanlar nedeniyle, çağımızın hastalığı olan stresin yok edilmesinde ve insanların ruhen daha huzurlu olmasına da yardımcı olmaktadır.

Yıldız Anason’un Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Hem fiziksel hem de ruhsal sorunların giderilmesinde önemli bir görev üstlenen Yıldız Anason’un farklı şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde alternatif tıp alanında taşıdığı özellikleri nedeniyle en fazla tercih edilen bitkilerden olan Yıldız Anason’un; kaynatılıp demlenen çay şeklinde ve yağı çıkartılarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bir çok hastalığa şifa olan ve tamamen zararsız olduğu kanıtlanan bitkinin çayı için;

İki adet yıldız anasonun havanda dövülerek bir bardak kaynamış suya eklenmesi gerekir. İstenirse içerisine yarım çubuk tarçın ve iki adet kakule de eklenebilir. Yaklaşık sekiz dakika demlendikten sonra tüketilen çay’ın sabah ve akşam olmak üzere günde en fazla iki kere kullanılması gerekir.

Bitkinin özütlerinden çıkarılan yağ da stres için birebirdir. Ayrıca kolay bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler de anason yağından faydalanabilir. Kabızlık ve gaz sorununa çözüm de bulan bitki, toz haline getirilerek muhteşem lezzetli yemek ve pastaların yapılmasına yardımcı olur.

Ancak bir çok sağlık sorununa çözüm olan ve dünya mutfaklarında da haklı yerini alan Yıldız anason kullanılmadan önce doktora danışmak gerekebilir. Çünkü kişilerin içeriğinde bulunan anason’a karşı alerji riski olasılığı, bitkinin vücuda fayda yerine zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle bitkinin bilinçli kullanılması çok önemlidir.

Yıldız Anasonun Tadı Nasıldır?

Hafif meyan köküne benzer bir tada sahip olan Yıldız Anason; yoğun bir aroması bulunan bir bitkidir. Tam anlamıyla doygun bir baharat tadına sahip olan bu bitki; 10 metre uzunluğa kadar uzanabilen bir bitki olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu