Uzman Yazıları

Diş Ağrısı Sebepleri

Diş ağrısı çok farklı nedenlerden meydana gelebilir. Diş çürümesi akla ilk gelen nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra diş minesinde aşınma, herhangi bir darbe nedeniyle dişte kırık oluşması, diş eti iltihabı ve yirmi yaş dişleri de diş ağrısının başlıca sebepleri arasında yer alır. Diş ağrıları ilk başlarda çok önemsenmezler. Ağrı dayanılmayacak bir hal alana kadar ağrı kesicilerle fayda elde edilmeye çalışılır. Ancak diş ağrısının altında yatan neden oldukça önemlidir. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde kullanılan ağrı kesiciler insan sağlığına genel anlamda da zarar verir. Bu nedenle diş ağrıları önemsenmeli ve en kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.

 

 

En Yaygın Neden Diş Çürükleri

 

Diş ağrısı nedenleri arasında en yaygın olan diş çürüğüdür. İçinde bulunulan toplumun yüzde doksan altı gibi büyük bir bölümünde diş çürükleriyle karşılaşılmaktadır. Diş çürüğünün başlıca nedeniyse eksik olan ağız hijyenidir. Ağız hijyeninin hiç sağlanmaması ya da sağlanan hijyenin yetersiz olması diş çürüğüne, diş çürüğü de oldukça şiddetli diş ağrılarına neden olur.

 

İlgili Link: Çene Cerrahisi

 

Diş Minesinin Aşınması

 

Diş minesi hem diş için hem de dişin içerideki yapısı için koruyucu görevi görür. Diş minesi aşındığı zaman beklenilen koruma gerçekleşmez ve bu da oldukça şiddetli diş ağrılarına neden olabilir. Diş minesi oldukça sert bir yapıya sahiptir. Ancak birtakım fiziksel veya kimyasal faktörlerden dolayı zarar görmesi muhtemeldir. Özellikle sert kabuklu yiyecekler ve asitli içecekler diş minesinin zarar görmesine neden olurlar. Diş minesi aşındığında kişilerde sıcak-soğuk hassasiyeti ve diş ağrıları meydana gelebilir.

 

İltihaplar ve Gömülü Dişler

 

Diş ağrılarının en bilindik nedenlerinden biri de diş eti iltihaplarıdır. Diş ve diş eti etrafında oluşan bakteri plağı toksin oluşumuna neden olur ve diş eti dokusu oluşan bu toksinlerden zarar görmeye başlar. Bunun sonucunda da diş eti iltihabı meydana gelir. Eğer ağız bakımı yeteri kadar iyi bir şekilde sağlanamazsa oldukça kötü diş eti sorunlarıyla ve diş ağrılarıyla karşı karşıya kalınabilir. Kişiler ağız bakımlarına gereken özeni göstermeli, bu sayede tartar ve plak oluşumunun önüne geçmelidirler.

 

Yirmi yaş dişleri olarak bilinen dişler de diş ağrısının başlıca nedenleri arasında yer alırlar. Yirmi yaş dişleri için genellikle çene üzerinde yeterli alan kalmaz ve bu dişler gömülü bir halde olurlar. Bu nedenle de oldukça şiddetli diş ağrılarına yol açarlar. Eğer yirmi yaş dişleri olması gerektiği gibi çıkıyor ve çevredeki dokulara zarar vermiyorsa bu dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Ancak yirmi yaş dişleri çene kemiğiyle kaynaşmış bir haldeyse ya da bu dişlerin ileride ağız yapısında başka sorunlara neden olacakları düşünülüyorsa o zaman gerekli incelemeler sonucunda dişlerin çekimi yönünde kararlar alınabilir. Diş ağrısı ve altında yatan temellerle ilgili en doğru kararı uzman kişi verir. O nedenle diş ağrılarında mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve onun yönlendirilmesiyle en uygun tedavi yapılmalıdır.

 

Diş ağrısı çok farklı nedenlerden meydana gelebilir. Diş çürümesi akla ilk gelen nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra diş minesinde aşınma, herhangi bir darbe nedeniyle dişte kırık oluşması, diş eti iltihabı ve yirmi yaş dişleri de diş ağrısının başlıca sebepleri arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu