Uzman Yazıları

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

Diş eti kanaması ilk olarak akla diş eti iltihaplanmasını getirir. Bunun için bazı belirtileri takip etmeniz bu süreçte önemli olacaktır. Çünkü diş eti kanaması bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu neden le ağız ve diş bakımınıza son derece özen göstermelisiniz. Mutlaka diş bakımınız için sırasında dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Hiç kimse dişini fırçaladığında bu tarz bir görüntü ile karşılaşmak istemez. Eğer diş eti kanaması sürekli olarak devam ediyorsa mutlaka uzman bir diş hekimine başvurmalısınız. Aksi takdirde önüne geçemeyeceğiniz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

 

Diş eti kanamasının pek çok sebebi olabilir. Öncelikle diş eti iltihaplanması olup olmadığını anlamak için bazı belirtileri takip etmelisiniz. Bu belirtiler; Dişlerde şişlik ve kızarıklık, diş eti çekilmesi, ağızda soğuk ve sıcağa karşı aşırı hassasiyeti yemek yerken ya da konuşurken dişler oluşan ağrı ve acı hissi varsa ve buna diş eti kanaması eşlik ediyorsa hemen bir iş doktoruna başvurmalısınız. Aksi takdirde dişlerinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında ise diş eti kanamasının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenler arasında ise;

 

  • Gebelik durumu. Evet, gebelikte diş eti kanaması ile sıkça karşılaşabilirsiniz bunun nedeni ise dişlerinizi çok sert fırçalamanız olmaktadır.
  • Sigara ve tütün kullanımı
  • Diyabet ya da kalp hastalığı
  • Dişleri çok sert fırçalama. Sert fırçalama sonucunda dişleriniz bu durumdan zarar görebilir ve diş eti kanamasına sebep olabilir. Aynı şekilde diş ipinin yanlış kullanımını da diş eti kanamasına sebep olur.
  • Dengeli beslenme alışkanlığının olmaması. Kötü beslenmek de diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir.
  • Vitamin eksikliği. Özellikle C ve K vitamini eksiliği de diş eti kanamalarının nedenleri arasında gösterilebilir.

 

Diş Eti Kanamasının Tedavisi

 

Öncelikle ağız ve diş temizliği diş eti kanamalarının önüne geçmek için iyi bir başlangıç olacaktır. Ağzınızı çalkalamak, gargara yapmak ve düzenli olarak fırçalamak diş eti kanamalarının önüne geçecektir. Diş hekiminizin tavsiyesi ile antiseptik bir gargara kullanabilirsiniz. Sert diş fırçası kullanımından vazgeçin. Bu hem dişlerinize hem de diş etlerinize oldukça zarar verir.

 

İlgili Link: Diş Eti Ağrısı Sebepleri

 

Diş eti kanamalarınızın önüne geçemiyorsanız mutlaka uzman bir doktoruna başvurmalısınız. Eğer diş eti iltihaplanması söz konuş ise diş doktorunuz bu konuda gerekli tedbirleri alacaktır. Bu durumda yapmanız gereken doktorunuzun tavsiyelerine uymak olacaktır. Daha sonra ise size büyük iş düşecektir. Mutlaka ağız ve diş hijyenine özen göstermelisiniz. Diş ipi kullanıyorsanız doğru kullandığınıza emin olun. Çünkü diş ipinin yanlış kullanılması diş eti kanamalarına neden olacaktır. Beslenme son derece önemlidir. Dengeli beslenmeye de özen göstermelisiniz.

 

Diş eti kanaması ilk olarak akla diş eti iltihaplanmasını getirir. Bunun için bazı belirtileri takip etmeniz bu süreçte önemli olacaktır. Çünkü diş eti kanaması bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu neden le ağız ve diş bakımınıza son derece özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu