Dekorasyon

Cami Dekorasyonunun İncelikleri

Camiler, Türk ve Osmanlı kültürünü yansıtan dekorasyonlara en güzel örnekleri barındırırlar. Halılarından avizelerine kadar huzur ve dinginlik veren bir ortam özelliği taşırlar. Cami halısı da bu dekorasyonun en önemli üyelerinden biridir. Halı deseni caminin görünümünü belirleyen ana etkendir.

Camilerimiz, İslam dini gerekliliklerinin yerine getirildiği ibadethanelerdir. Camilere gelen insanlar huzur bulmak isterler. Dekorasyon ile oluşturulan atmosfer bu konuda önemli bir yere sahiptir. Cami halısının deseni kadar kolay temizlenebilir olması da aranan bir özelliktir. Her gün birçok insan camiye girip çıkar ve bu halılar üzerinde namaz kılar. O nedenle kolay temizlenmesi, tüyleri arasında kirleri barındırmaması gerekir.

Cami Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Cami dekorasyonunda kesinlikle abartıya kaçılmamalıdır. Bunun yanında kültürel motiflere de yer verilmelidir. Osmanlı esintilerini taşıyan cami halıları ve avizeler ile istenilen atmosfer yakalanabilir. Cami duvarları da halı ile uyumlu bir renkte olmalıdır. Caminin havalandırılması için pencereleri bulunabilir. Genellikle geniş bir mekana sahip olduklarından, ferah ve havadar olurlar.

İlgili Link : Dekorasyonda Nostalji Modası

Cami dekorasyonunda kullanılan tüm detaylar, ibadet etmek için gelen kişilerin huzur bulmasını sağlamalı, bunun yanında gözlerini rahatsız etmemeli ve dikkatlerini dağıtmamalıdır. Caminin her alanının halıyla kaplanması da önemlidir. Namaz kılındığı için deseni safları belli edecek şekilde olan halılar tercih edilebilir.

Cami Dekorasyonunun Önemli Noktaları

Camileri birçok insanın bir arada kullandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle temizlik son derece önemlidir. Cami dekorasyonunda temizliği zor olan nesnelere yer verilmemelidir. Ancak fazla sadelik de cami dekorasyonu için uygun olmaz. İhtişamlı, büyük avizeler cami dekorasyonu ile bütünleşmiş olan objelerdir.

Cami halıları, cami dekorasyonu denildiği zaman ilk akla gelen eşyalardan bir tanesidir. Cami halısında krem rengi, kahverengi gibi renkler yanında kırmızı ve yeşil gibi canlı renkler de tercih edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu