Uzman YazılarıGenel

Teramisin Krem

Teramisin (Terramcyin) krem yıllardır kullanılan ve herkesçe bilinen kremler arasında yer alır. Hala aynı kullanıma sahiptir ve oldukça yaygındır. Eczanelerde hala üst raflarda yer alan Teramisin krem mucizevi etkiler gösteren bir ilaçtır. Faydaları saymakla bitmeyen Teramisin kremin iyileştirici etkisi oldukça yüksektir. 

İlgili Link: Dikloron

Teramisin Krem Nedir?                                       

Geniş spektrumlu bir krem olan Terramcyin (Teramisin) faydaları yönünden başarılı bir yere sahiptir. Dermatolologlar tarafından sıkça reçete edilir ve tedavilerde de büyük başarı sağlar. Pek çok cilt hastalığı için kullanılmasıyla bilinir. Başta sivilce, kızarıklık, apse, yanık, uçuk ve şişik gibi daha birçok hastalığa şifa olan bir kremdir. Bu cilt hastalıklarından ötürü oluşan enfeksiyonlara da savaş açarak iyileştirici etki sunar. Etken maddesi oksitetrasiklin, yardımcı maddeleri ise beyaz petralatum ve petrolatum olan Teramisin krem vücuda lokal şekilde uygulanır.

Teramisinin bulunduğu tüpler 14,2 gr’lıktır. Kristal oksitetrasiklin hidroklorür ve polimiksin B sülfat içeren Teramisin krem özel bir vazelin sıvağı içerisinde süspansiyon halinde bulunur. Sarı ve yumuşak olan Teramisin krem homojen yapıdadır. Teramisin krem, duyarlı mikroorganizmalar tarafından oluşan iltihaplı deri ve kabarcıklı deri hastalığı tarzında oluşan ve enfekte olan yara, yanık gibi durumların lokal olarak tedavisinde kullanılır. 

İlgili Link: Andorex Sprey

Teramisin Kremin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tramisin krem yumuşak yapılı olduğundan uygulanması oldukça kolay olan bir kremdir. Bazı hususlara dikkat edilerek kullanılması doğru olandır. Krem uygulanmadan önce bölge iyice sterilize edilmelidir. Sorunlu bölge tahriş edilmeden ve bastırılmadan nazik bir şekilde, krem oval hareketler ile deriye yedirilir. Teramisin krem kalın değil ince bir tabaka halinde sürülmeli ve iyice emilmelidir. Böylece iyileşme hızı artarak tedavi sonuçlanır.

Rahatsız olan bölgede yanık ve yara gibi durumlar söz konusuysa, Teramisin sürüldükten sonra sargı bezi ile çok fazla sıkmadan sarılmalıdır. Teramisin krem gün içerisinde iki defa kullanıma uygundur. Ancak ciddi boyutlarda bir hasar varsa doktora başvurulması en doğru olandır.

Teramisin Kremin Kullanım Amaçları Nelerdir?

Ciltte meydana gelen yara ve yanıkların tedavisinde etkili olan bir kremdir. Yara ve yanıklardan ötürü ortaya çıkan cilt enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotik etkisi yaparak hızlıca iyileşme sağlar. Sivilceler ve izlerinin kaybolmasında önemli bir etkiye sahiptir. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan çatlakları gidermede işe yarar. Yüz bölgesinde aniden oluşan uçukları iyileştirme konusunda başarılıdır.

Arı sokması sonrasında şişerek kızaran bölgedeki ağrı ve şişliğin kaybolmasını sağlar. Ayrıca herhangi bir bölgede kaşıntı şikâyetiniz mevcutsa Teramisin kullanarak kaşıntılardan da kurtulmanız mümkündür.

Teramisin Krem Ne Gibi Yan Etkilere Sebep Olur?

Teramisin Krem Ne Gibi Yan Etkilere Sebep Olur

Teramisin kremin de her ilaç ya da kremde olduğu gibi bir takım yan etkileri bulunur. Bu yan etkilerin sebebi içerisinde bulunan bazı etken maddelerdir. Eğer Teramisin kreme karşı bir alerjiniz mevcutsa bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu tarz bir durumda kremi kullanmayı bırakmalı ve hekime başvurmalısınız. Kremin vücudunuzda yan etki yapıp yapmayacağını öğrenmek için derinizin minik bir bölgesi üzerinde deneyerek öğrenebilirsiniz. Bir süre sonra yan etki yapıp yapmadığını anlarsınız.

Meydana gelebilecek yan etkiler şöyle sıralanabilir;

  • Nefes alıp verirken hissedilir zorlanma hali,
  • Aniden ve anlamsızca ortaya çıkan baş ağrısı,
  • Kremin kullanımından sonra vücudunuzun değişik yerlerinde şiddetli derecede kaşıntı,
  • Ciddi derecede rahatsızlık veren karın ağrısı olması,
  • Vücudunuzun; boğaz, el ve yüz kısımları ile dudak gibi bölgelerinde ciddi şişlikler oluşması,
  • Kremin kullanımından kaynaklanan kızarıklıkların ortaya çıkması
  • Kızarıklıklara eş zamanlı olarak nadiren de olsa deri dökülmeleri 

Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı vücudunuzda kendini gösterirse mutlaka doktora başvurmalısınız. Teramisin krem genelde yan etki yapmaz ama istisnai durumlar da yok değildir. 

Teramisin Krem Hakkındaki Önemli Püf Noktalar

 Eğer emziren bir anneyseniz, Teramisin kremi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Teramisin krem göz ya da ağız ile temas ettirilmemelidir. Eğer yanlışlıkla ağız ya da göz ile teması olmuşsa bol su ile yıkanmalı ve aksi bir durum söz konusu olursa da acil şekilde doktora gidilmelidir. Eğer kremin içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz bulunuyorsa asla kullanmamalısınız. Teramisin kremi uzun süreli olarak kullandıktan sonra fayda görmemeniz halinde uygulamayı bırakmanız ve doktor muayenesinden geçmeniz doğru olandır.

Bu şekilde doktorunuz size farklı bir ilaç önerisinde bulunabilir. Evde küçük çocuklar bulunuyorsa Teramisin krem onların ulaşamayacağı yerde bulundurulmalıdır. Çocuklar her şeyi ağzına almak istediğinden, Teramisin kremin de yutulması halinde ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Teramisin Krem Göze Sürülebilir Mi?

Teramisin kremin göze sürülüp sürülemeyeceği konusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Teramisin deri kremi ve Teramisin göz kremi ayrı ayrı satılır ve tedavi şekilleri farklıdır. Teramisin deri kremi ciltte oluşan yanık, yara, sivilce ve iltihaplar üzerinde etkiliyken, Teramisin göz kremi ise gözde oluşan iltihap ve arpacık durumlarında etkilidir. Teramisin krem göze de uygulanabilir ama göz için olanını almak gerekir. Bu nokta çok önemlidir ve dikkat edilmelidir. Göze sürülmek istenen Teramisin kremden parmak ucuna biraz alınır ve çok fazla ovala yapmadan göz kapağında bulunan arpacık ya da gözün iltihaplı bölgesine sürülür ve göz kapakları açılıp kapatılarak kremin emilmesi sağlanmış olur.

Duyarlı mikroorganizmalardan ötürü meydana gelen göz enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde tercih edilir. Bu enfeksiyonlar gözde ve göz kapağının iç kısımlarında sıkıntılara yol açar. Teramisin uygulaması ile iyileşme sağlanması mümkündür.

Teramisin Krem Hakkında Merak Edilen Bazı Noktalar

Teramisin kremin tüylenmeye sebep olup olmadığı da çok kişi tarafından merak edilen bir noktadır. Ancak teramisin krem tüylenme yapmadığından gönül rahatlığı ile kullanılmalıdır. Teramisin krem açık ve kötü durumdaki yaralara uygulanmamalıdır. İyileşme sürecinde olan yaralara uygulanabilir. Genital bölgeye sürülüp sürülmeyeceği konusu da merak edilen bir konudur. Teramisin krem genital bölgeye uygulanabilir ama vajina içerisine sürülmemelidir. Burun içerisinde de kullanılabilen Teramisin krem uygulandıktan sonra çok derin nefesler alınmaması daha iyi olur. Bebeklerde kullanımında ise doktor tarafından onay alınarak hareket edilmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu