Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Uyku Sorunu Yaşayanlara Öneriler

Uyku, ruhsal ve fiziksel sağlığınız için çok önemlidir fakat pratikte rahat bir uykuya ulaşmak imkânsıza yakın olabilir. Yoğun bir günün stresinden rahat bir uykuya geçiş gerçekten zor olabilir. Uykuyla başınız dertte mi? Yatakta dönüp durmak ve huysuz bir şekilde uyanmak asla eğlenceli değildir, bu yüzden vakit gerçeklerle yüzleşme vakti. Sağlıksız uyku öncesi alışkanlıklarınızdan dolayı yeterli mışıl mışıl uykuyu alamayabilirsiniz. Eğer dilek listenizde aşırı ihtiyaç duyduğunuz uyku varsa, geceleri şu hataları yapmaktan kaçınmalısınız. Öncelikle yapılmaması gerekenleri konuşmakla başlayalım, daha sonra uyku problemi nasıl çözülür sorusunun cevabını arayacağız birlikte.

Uyku Hapları Kullanmayın

Soğuk algınlığına yakalanmış ya da alerjikseniz uykuya dalmak zor olabilir fakat bu uykudan önce herhangi uyku bozukluğu ilaçları kullanabileceğiniz anlamına gelmez.Soğuk algınlığı ve grip ilaçları gibi gündüz alınan reçetesiz ilaçlar aslında yorgunluğa kıyasla kendinizi daha gergin hissetmenize yol açacaktır. Eğer rahatlama konusunda umutsuzsanız özellikle gece vakti kullanılacak çareyi seçin çünkü bu seçenekler genellikle uykuya yol açmasıyla tanınan alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçları da kapsar.

Teknolojinin Hiçbir Türünü Kullanmayın

Uyumadan hemen önce televizyon izlemeyi, internette sörf yapmayı ve mesajlaşmayı alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz, uyku öncesi bu alışkanlıklarınız iyi bir uyku çekmenize zarar verir. Uyku zamanı yalnız kalma zamanıdır. Yalnız olmak rahatlamanıza yardımcı olur. İnsanlarla iletişimden tamamen kaçınamıyorsanız bari sadece yakın arkadaşlarınızla yazışma ve mesajlaşarak kendinizi sınırlamanızdır. Teknolojik araçlardan yayılan Işık beyni uyaracağı için sizin için zor olsa bile kendinizi uzak tutmanız size gece boyu kesintisiz uyku sunar. Teknolojik aletleri açmak yerine bir kitap okumayı tercihen, dertlerinize dert ekleyecek korku ya da gerilim romanı türünde değil,  sizi dinginleştirecek müzikler dinleyebilir ya da meditasyon yapabilirsiniz.

Uyku Öncesi Duş Almayın

İyi geceler demeden önce aldığınız sıcak duş vücudunuzu rahatlatma ve sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Eğer duştan hemen sonra yatağa girerseniz, duşun faydalarından istifade edemeyeceksiniz. Akşamları vücut isiniz düşer ama banyodaki sıcak su vücut isinizi kamçılayacak ve tekrar serinlemeniz bir miktar zaman alacaktır.

Kilerinizi Doldurmayın

Gece geç saatlerde atıştırmalıkları şiddetli bir şekilde arzulayarak, kendinizi karşı koyamaz halde buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Sarkan bir göbekle uykuya gitmeyi denemek yalnızca uyku sıkıntılarınızı daha da kötüleştirecektir. Uyku öncesi yatakta oturarak; tuzlu, yağlı ya da yağ oranı yüksek sağlıksız yiyeceklere yüklenmek, beyin dalgalarınızı uyarır, sonuç olarak geceniz kabuslarla sona erebilir. İlgili Link: Neden Yorgun Uyanıyoruz

Yiyecek, içecek ve sigara tüketmeyin: Kafein, uyanık kalmanıza yardımcı olur. Neden uyku öncesi kana kana kahve içiyor ya da uykudan hemen önce çikolata ile kendinizi ödüllendiriyorsunuz? Yatağa girmeden 6 saat önce bile latte içtiğinizde, kafein 12 saate kadar uyuyakalmamanız için etki gösterir. Hatta kafeinsiz kahve, soda ve çay gibi bir miktar uyarıcı içeren kafeinsiz içecekler yudumlasanız bile kendinizi güvende hissetmeyeceksiniz. Mışıl mışıl uyumak için öğleden sonra kafeinli yiyecek ve içeceklerden kaçının. Kahve yerine, öğleden sonraları yatıştırıcı papatya çayı ya da melisa çayı içmeyi deneyin. Tüm bunların dışında daha ciddi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bu alandaki kliniklerde uyku sorunu testi yaptırabilirsiniz. яндекс

Yoğun bir günün stresinden rahat bir uykuya geçiş gerçekten zor olabilir. Uykuyla başınız dertte mi? Yatakta dönüp durmak ve huysuz bir şekilde uyanmak asla eğlenceli değildir, bu yüzden vakit gerçeklerle yüzleşme vakti. Sağlıksız uyku öncesi alışkanlıklarınızdan dolayı yeterli mışıl mışıl uykuyu alamayabilirsiniz.

Uyku Rutininizi Düzenleme

Yatmadan son bir saat öncesi için mümkünse kendinize bir uyku rutini düzenleyin. Uyku Rutininiz yapmaktan keyif aldığınız şeylerden oluşmalı. Örneğin uyku öncesi sevdiğiniz bir müziği dinleyebilir ya da kim bilir hayal kurmaktan hoşlanan biri iseniz kendinizi hayallere bırakabilirsiniz.

İyi  Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Uyku dostu bir ortam oluşturun

Odanızı serin, rahat , sessiz ve karanlık tutun.

İyi yatak ve yastığa yatırım yapmaya karar verin.

Uyumadan en az iki saat önce bir şey içmeyin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu