Aşk ve İlişkilerEvlilik

Yeni Evlilere Tavsiyeler

Yeni Evlilere Tavsiyeler

Balayı dönüşü yeni evinize girdiğinizde yabancılık çekmeniz gayet normal. “insanın kıyafetleri, eşyaları neredeyse orası evidir” derler ama o kadar da kolay değil. Yavaş yavaş rutin hayatınıza dönmeye başladınız. Her ikiniz de çalışıyorsunuz ve sonrasında akşam eve dönüyorsunuz. Buraya kadar aynı. Ama döndüğünüz ev farklı, her akşam eşinizi göreceksiniz ve önemlisi artık yemek yapmak, evi toplamak, çamaşır yıkamak gibi sorumluluklarınız var.

İlk zamanlar zorlanabilirsiniz. Evlenmeden önce belki cay dahi demlemeyi bilmezken Şimdi esinizin ve kendinizin karnını doyurmak için bir şeyler hazırlamalısınız. Hemen paniğe kapılmayın. En kolayından başlayın. Mesela makarna yapmayı deneyerek ise başlayabilirsiniz. Baktınız çok stres oldunuz, esinizden size yardım etmesini rica edebilirsiniz. Böylece zaman içerisinde siz bile mutfakta nasıl harikalar yarattığınıza inanamayacaksınız.

Gelelim beraber uyumaya… Bu zamana kadar kocaman yatakta çaprazlamasına yatan siz artık iki kişi uyumaya başladınız. Siz hemen uykuya dalamazken eşiniz çoktan horlamaya başladı bile. Bir daha hiç deliksiz bir uyku uyuyamayacağınızı düşünüyorsunuz, değil mi?

Merak etmeyin bir süre sonra o horlamaları duymayacaksınız bile. Onunla uyumaya o kadar alışacaksınız ki iki günlüğüne is seyahatine çıktığında yatakta tek başınıza uyumaktan hoşlanmayacaksınız. İlgili Link: Bekarlığa Veda Etmeye Hazırmısınız

Peki ya anne ve babaya duyulan özlem? Evlenene kadar anne ve babanızdan hiç ayrı kalmadıysanız bu süreç biraz daha zor geçebilir ama asla sonsuza kadar değil. ilk zamanlar her bos vaktinizi onlarla geçirmeye başlarsınız. Evde yıllarınızı geçirdiğiniz odanızdan çıkmak istemezsiniz. Birkaç ay sonra ise durum yavaş yavaş tersine dönmeye başlar. Yine onları özlersiniz ama artık yanlarından ayrılırken ağlamazsınız. Baba evine gittiğinizde yeni evinizi özler, bir süre sonra gitmek bile istersiniz. Bu saydıklarımız olmayacakmış gibi geliyor ama inanın birkaç ay içinde hepsi tek tek gerçekleşiyor.

Ebeveynlerden Kopamama

Balayı bittikten sonra artık gerçekler çiftlerledir. Bu süreçte en sik karşılaştığımız sorun, çiftlerin ebeveynlerinden kopamayıp kendi ailelerine odaklanamamalarıdır. Hayatının merkezinde çoğu zaman halen anne ve babasının olması yeni eşi değersiz, önemsiz, yetersiz hissettirebilir, bir süre anlayış göstermeye çalışan esin duyguları öfke ile yer değiştirebilir.

Bu süreçte çiftler birbirlerine makul bir zaman tanıyıp, kendilerini o sürede artık bir “aile” olduklarına, ebeveynlerinden ayrılmanın onları tamamıyla terk etmek olmadığına ve bu duyguların zamanla geçeceğine inandırırlarsa sorun kalmaz.

Geçmişin Gölgesi

Artık sorumluluklar sadece kişinin kendisinden ibaret değildir. Cani eve gitmek istemediği akşamlarda “ben bugün arkadaşlarda kalıyorum anne” diyebileceği bir ortamda değiller. Eskiden olduğu gibi bos vakitleri bilgisayar başında, futbol maçı izleyerek doldurabilecekleri bir ortamda değiller, Canları istediğinde evde pijama partisi de yapamazlar artık. Bu sebeple evlendikten sonra çok değiştin sen” sözlerine aldırıl mamalı, evlilikte ” liğht erkek” kavramının bilinenin aksine evliliği kurtarmak adına iyi bir şey olduğu bilinmeli. Evlilik yeni bir hayat ve çiftler de yeni hayata adapte olabilmek adına geçmişin gölgesinden kurtulmalılar.

Evlilik Önerileri

İş Bölümü ve Roller

Artık ortalığa atılan çorapları toplayan bir anne olmayacak, sadece kişinin kendi karnını doyurması olmayacak amaç, ütüler sadece gömleklerden, pantolonlardan ya da eteklerden oluşmayacak… Aile ekonomisine katkıyı sadece bir kişi sağlamayacak. Bunları yapmak sadece bir kişinin görevi olmayacak.

Eskiye bakmakla zorunlu, anne ya da baba rolünü üstlenen bir kişi olarak girmeyecek hayatınıza… Artık “biz” olunduğuna göre roller de bastan belirleniyor olmalı. Ev ekonomisine katkıda bulunmak sadece erkeğin görevi olmamakla birlikte, sofrayı hazırlamak da sadece kadının görevi değildir. Bunun için en başında sözlü ya da yazıl bir anlaşma yapılmalı. Ortak paylaşımların görev dağılımı da ortak yapılmalı. Roller netleştirilmeli ve amaç birbirine yardımcı olmak olmalı

İlk zamanlar zorlanabilirsiniz. Evlenmeden önce belki cay dahi demlemeyi bilmezken Şimdi esinizin ve kendinizin karnını doyurmak için bir şeyler hazırlamalısınız. Hemen paniğe kapılmayın. En kolayından başlayın. Mesela makarna yapmayı deneyerek ise başlayabilirsiniz.

Maddiyat

Çiftler arasında anlaşmaya varılmaz ise ciddi problemlere yol açar maddiyat ve hassas bir konudur. Eğer bütçe planlaması yapılmamış ise, faturalar, kredi kartı ödemeleri, mutfak masrafları paylaşılmamış ise, halen “benim param” kavramı var ise, evin bütün harcamaların sadece bir kişi düşünüyor ise kendini maddi kaynak gibi hissedebilir. Bu da bir süre sonra tükenmişlik duygusuna ya da güç mücadelesinin başlamasına sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu