Uzman YazılarıGenel

Andorex Sprey

Andorex sprey içerisinde klorkeksidi glukonar, benzidamin hidroklorür ve muadili birçok etken maddeyi bulundurur. Ağızdan alınan bu ilaç asıl olarak yaralar ve mikroplar için tedavide tercih edilir. Ağızda çıkan yaralara, mikroplara karşı kullanılabilen bu ilaç; koruma amaçlı da kullanılabilmektedir. Çeşitli boğaz ağrısı gibi şikayetlerde de bu ilacın kullanımı görülmektedir. Bu ilaç hem ağız, damak ve dil üzerinde kullanılabilirken; hem de boğaz ve diş gibi problemler için de kullanılır. Etkili bir ilaç olduğu için kullanımı oldukça fazla yaygındır. Boğazlardaki kuruluk problemlerinin giderilmesi, yirmilik dişin tedavisi ve nezle nedeni ile tıkanan burun ilacın kullanıldığı noktalardan yalnızca bir tanesidir. Antibiyotik kadar etkili bir ilaç olduğu için Andorex sprey bir hekim önerisi ile tüketilmelidir.

İlaç uzun çubuğu ile birlikte kullanılır. Çubuğun uzun olması nedeni ile ağızdaki her bölgeye ulaşabilir ve her bölgede tesirini gösterebilir. Her kullanım için yalnızca birkaç defa sıkılmalıdır. Sıkıldığı anda ağızda bir uyuşma etkisi yaratır. Bu nedenle yemek yemeden hemen önce tüketilmemesi tavsiye edilir. Ağza sıkıldıktan sonra bir müddet bekletilmesi tavsiye edilir. Birkaç saniye bekletildikten sonra gargara yapılır ve ilaç birkaç sefer kullanımda etkisini gösterecektir. İlacın ferah bir aroması bulunur, bu aroma boğaza ve benze işleyerek tedaviyi sağlayacaktır. İlacı kullanmadan önce dişlerin fırçalanması ve ağzın tamamen temiz olması tavsiye edilir. Her gün üç kere kullanımda sprey etkisini gösterecektir. Sprey orantılı bir şekilde sıkılmalı ve ağzın içi tamamen Andorex ilacı ile doldurulmamalıdır.

İlgili Link: Biogaia Damla

Yetişkinlerde Andorex Sprey Kullanımı

İlacın yetişkinlerdeki kullanımı için bir kullanımda ortalama 3 fıs kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer hekim başka bir doz önerisinde bulunmamış ise her kullanımda 3 fıs sıkılması idealdir. Yaranın ya da iltihabın büyüklüğüne göre farklı zaman aralıkları ile kullanılmalıdır. Ortalama 1,5 saat ile 3 saat arasında bir sıklıkla kullanılması gereklidir. Tavsiye edilen kullanım şekline göre ağız her seferinde çalkalanmalıdır. Gargara şeklinde kullanılması tavsiye edilir ve yutulmaması oldukça önemlidir. Kullanımı esnasında ortalama 30 ile 40 saniye arasında ağızda bekletilmelidir. Bu kullanım ile birlikte diş eti iltihapları geçecek ve dişte yer alan plaklar tamamen temizlenmiş olacaktır. birkaç kullanımdan sonra hissedilebilir ve gözle görülebilir bir etkisi olacaktır.

İlgili Link: Asiviral Krem

Çocuklarda Andorex Sprey Kullanımı

12 yaşını doldurmuş olan çocuklar için ortalama 10 ml kullanılması tavsiye edilmektedir. Andorex ağız ilacı sürekli olarak kullanılmamalıdır. Birkaç günlük tedaviler için rahatlıkla kullanılabilirken, daha uzun süreli tedaviler için hekime danışılması gereklidir. Çocuklarda oluşabilecek yan etkiler gibi durumlar için hekimden bilgi alınmalıdır. 6 yaşından küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmaması gereklidir. Ancak 6 yaşından büyük çocuklar için kısa süreli olarak kullanımı gerçekleştirilebilir. Özellikle ağızda oluşan mikroplara karşı kullanılır.

İlgili Link: Apireks Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Andorex Kullanan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Andorex ilacının içerisinde başka bir ilaçtaki madde ile etkileşim sağlayan herhangi bir madde yoktur. Bu nedenle farklı ilaçlarla birlikte rahatlıkla tüketilebilir. Fakat kişiler ilacı kullanmadan önce kullandıkları diğer ilaçları da hekime bildirmelidirler. Reçeteli ya da reçetesiz olarak kullanılan bütün ilaçlar hekime ifade edilmelidir. Ayrıca kişilerin aldığı vitamin takviyeleri de önemli olabilmektedir. İlacı kullanan kişilerin herhangi bir yiyecek ya da içecekten uzak durmasına gerek yoktur. Bu nedenle kişiler ilacı kullanırken günlük yeme rutinlerine devam edebilirler.

Andorex ilacı yazılan kişilerin devam eden bir rahatsızlığı var ise hekime bildirilmesi gereklidir. Özellikle böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları ilaç ile doğrudan etkili olabilir. Bu rahatsızlıklara sahip kişiler doktor gözetiminde olmadan ilaç tüketmemelidir.

Andorex Sprey Yan Etkileri

Andorex Yan Etkileri

Andorex kullanan kişiler genel olarak herhangi bir yan etki ile karşılaşmazlar. İlacın içerisinde yer alan etken maddeler, diğer ilaçlarla etkileşime girmez ya da kişinin vücudunda bir aksiliğe yol açmaz. Ancak bazı durumlar içerisinde gerçekleşen yan etkiler aşağıdaki gibidir;

 1. Sprey ilk sıkıldığı anda oluşan uyuşma hissinin geçmemesi, ağızda oluşan batma ya da yanma hissi,
 2. Dilin tat alma duyusunu yeteri kadar yerine getirememesi ve kişinin yemeklerden tat alamaması,
 3. Bakımlı bir dişe sahip olunmasına rağmen dişte oluşan sarı ya da daha farklı lekeler,
 4. Diş taşlarının çoğalması,
 5. Mide bulantısı olması ve şiddetli bir şekilde öğürme hissi,
 6. Kısa süreli kusma ihtiyacı gibi durumlar ilacın yan etkileri arasında yer almaktadır.

Andorex Nadir Yan Etkileri

Andorex ilacının nadir yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler diğerlerine göre daha az görülmektedir. Milyonlarca kişiden yalnızca bir kişide görülmüş olsa dahi bu belirtiler, nadir yan etkiler olarak adlandırılır. İlacın kullanımının ardından aşağıdaki durumlardan birisi ile karşılaşılması durumunda derhal hekime başvurulmalıdır. Yan etki devam ettiği süre boyunca ilaç yeniden kullanılmamalıdır. İlacın nadir olarak gözlemlenen yan etkileri ise aşağıdaki gibidir;

 1. Tat almaya karşı aşırı derecede duyarlı olma ve bütün kokulara karşı hassasiyetin başlaması,
 2. Cilt üzerinde döküntülerin olması ve şiddetli kaşıntı hissi,
 3. Nefes almada zorluk yaşama,
 4. Ağızda kuruluk hissi ve şiddetli su ihtiyacı,
 5. Başın ağrıması,
 6. Başta dönme gibi belirtiler ilacın nadir yan etkileri arasında yer alır.

Andorex Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır

Andorex sprey kesinlikle gözle temas etmemesi gereken bir ilaçtır. Gözle temas etmesi durumunda bol su ile yıkanması gereklidir. Kulak ya da göz gibi organlarla da temas etmemesi gereklidir. Yutulması durumunda tükürülerek ağızdan atılmaya özen gösterilmesi gereklidir. Eğer boğazdaki bir iltihap için kullanılıyor ise antibiyotik ile desteklenebilir. Doktorun yazdığı sıklıkla kullanılmalıdır, kullanımın unutulması durumunda fazla sıkılmamalı tek kullanımlık kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu