Uzman Yazıları

Küçük Önlemlerle Hepatit B’yi Hayatınızdan Uzak Tutun

Ülkemizde her yıl azımsanmayacak kadar çok sayıda insan Hepatit B rahatsızlığına yakalanarak karaciğer sorunları ile yüz yüze geliyor.  Halbuki son derece basit tedbirlerle hayatımızdan hepatit sorununu uzak tutmak son derece mümkün.

 

Hepatit B virüsü, kişilere cinsel yada kan teması yolu olmak üzere iki şekilde bulaşıyor. Kişi virüsü kaptıktan sonra sağlam bir metabolizma yapısına sahipse vücudun oluşturduğu direnç sayesinde hiç sorun olmadan hastalık atlatılabiliyor. Eğer kişinin vücut direnci düşük ise virüs karaciğere yapışarak olası hastalıklara ortam hazırlıyor.

 

Şimdi hayatınızdan hepatit sorununu uzak tutacak önlemlere göz atalım;

 

 

Aşı Olma Konusunda Düzeni Aksatmayın

 

Hepatit B aşıları artık rutin aşı takvimine işlendi.  Aşı zamanlarına dikkat ederek gerekli tedbiri oluşturabilirsiniz. Aşı vucüdunuzun ihtiyacı olan direnci kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Kan Tahlili Yaptırın

 

Hepatit B Aşısı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Aşıyı yaptırdıktan 7-8 sene sonra aşı etkinliği azalacağından kan tahlılı yaptırmak erken tedbir adına önemli bir adımdır.

 

İlgili Link ;  Böbrek Sağlığı

 

Halsizlik Sorunu Yaşıyorsanız Önemseyin

 

Aile öykünüzde hepatit atlatmış yada taşıyıcısı olan bireyler var ise, sizin yakalanma ihtimaliniz de son derece yüksektir. Bu aşamada kronik halsizlik gibi bir şikayetiniz var ise muhakkak uzman bir doktora danışmalısınız.

 

Taşıyıcı İseniz Bunu Saklamayın

 

Eğer hepatit taşıyıcı iseniz bunu birlikte olduğunuz kişiyle paylaşmalısınız. Aksi halde partneriniz aşı olmamış ve bu mikroba karşı vücudu gerekli dirence sahip olmayabilir. Bu durumda hastalığı kapma ihtimali yükselecektir. Ayrıca taşıyıcı iseniz, düzenli olarak doktorunuza kontrole gitmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

 

Ülkemizde her yıl azımsanmayacak kadar çok sayıda insan Hepatit B rahatsızlığına yakalanarak karaciğer sorunları ile yüz yüze geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu