GenelGündem

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye Yağının Faydaları Sağlık Açısından Azımsanmayacak Kadar Çoktur. Günümüzde giderek gelişen alternatif tıp ağında oldukça önemli bir yere sahip olan biberiye yağı birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Biberiye bitkisinde bulunan yeşil yaprakların işlem görmesi sonucunda oluşan bu yağ özellikle cilt üzerinde büyük faydalar sağlamaktadır. Akdeniz bölgesinin önemli bitkilerinden biri olan biberiye yağı günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız baş ağrısının sonlandırılmasında oldukça faydalı bir bitkidir.

Biberiye Yağının Faydaları arasında ayrıca en önemlisi güçlü bir hafıza üzerinde de büyük faydaları görülen bu tür saç köklerine sunduğu etkileşim ile saçların canlı görünmesine de olanak sağlamaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında oluşan terlemeler ile birlikte kendini göstermekte olan el ve ayak mantarının yok edilmesinde biberiye yağı son derece fayda sağlamaktadır.

Biberiye Yağının Zararları 

Sağlık açısından son derece faydalı bir bitki olarak bilinen biberiye yağı kullanım dozu aşıldığında bazı zararlara yol açabilmektedir. Bu yağın fazla tüketimi vücuda fazla vitamin yüklemesi yapılmasına sebebiyet vermekte buda özellikle akciğerler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Akciğerlerde ödem oluşumuna sebebiyet veren bu yağ çeşidi yüksek tansiyon hastalarının kullanımına da uygun değildir. Ayrıca biberiye yağı hamile olan kişilerinde kullanmaması gereken yağ çeşitleri arasında yer almaktadır.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır? 

Biberiye bitkisine sahip olduktan sonra evlerde de yapımı oldukça kolay olan bu yağın yapımında ilk aşama zeytinyağının hafifçe ısıtılmasıdır. Isınan zeytinyağının içine ayıklanan biberiye yaprakları yavaşça bırakılır. 5 dakikalık süre zarfında yapraklar yağın içerisinde bekletilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra yapraklar bir süre daha yağ içerisinde kalır. Sonrasında ılıyan yapraklar kevgir yardımı ile yağın içerisinden çıkartılır. Tavada bırakılan yağ soğuduğundan biberiye yağı halini almaktadır. Bu yağ ışık görmeyen bir yerde kapalı kavanoz içerisinde saklanarak korunmalıdır.

Biberiye Yağı Neye İyi Gelir? 

Uzun yıllardır Akdeniz bölgesinin ikliminde yetiştirilen biberiye bitkisinden oluşturulan biberiye yağı özellikle vücut üzerinde farklı bölgelerde oluşan ağrıların giderilmesine oldukça iyi gelmektedir. İltihaplı romatizma, sırt ve kas ağrıları, baş ağrısı gibi ağrılar için kesin çözüm olan bu yağ masaj yolu ile ağrılı bölgelere uygulanmaktadır. Ayrıca bu yağ hastalıklardan korunmak adına oldukça önemli bir yer içeren bağışıklık sisteminin güçlenmesi hususunda da önemli bir yere sahiptir.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağının Faydaları
Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır

Cilt bölgesinden, saça kadar birçok alanda fayda sağlamakta olan bu yağ türünün kullanımı uygulanacağı bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Eğer vücut üzerinde yer alan bölgesel ağrıların giderilmesi aşamasında kullanılacak ise yalnızca masaj yolu ile kullanılırken, cilt üzerinde peeling şeklinde uygulanmaktadır. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerinde içerisinde barındırdığı rahatlama etkisi ile sıklıkla başvurduğu bu yağ su içerisine damlatılma yolu ile tüketilmesi şeklinde kullanılmaktadır. Sağlıklı saçlara kavuşmak için tercih edilen bu yağ çeşidi kullanılan şampuan içerisine en az 15 damla damlatılarak saçın yıkanması sağlanmalıdır.

Günümüzde giderek gelişen alternatif tıp ağında oldukça önemli bir yere sahip olan biberiye yağı birçok hastalığa şifa kaynağıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu