Sağlıklı YaşamGenel

Isırgan Otu Neye İyi Gelir

İçeriğinde sağlık açısından gerekli olan pek çok madde barındıran ısırgan otu, birçok hastalığında şifası amacıyla kullanılmaktadır. Sahip olduğu şifalı özellikleri nedeniyle tarih boyunca tedavi amacıyla kullanılmış olan ısırgan otu, yapraklarında yer alan tüp şeklindeki tüylere temas edilmesi durumunda içeriğinde var olan kimyasal asit ile cildi tahriş ederek, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olmaktadır. Isırgan otunun birçok faydalı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca çay olarak tüketilebilen ısırgan otu, salatalarda, makarnalarda, böreklerde ve yemeklerde de sıkça kullanılmaktadır. Ancak ısırgan otunun cildi tahriş etme özelliği nedeniyle eldiven kullanarak toplamak gerekmektedir. Isırgan otunun bu özelliği ancak kaynatılarak, güçlü yağlarının çıkarılmasının ardından batma etkisini kaybetmektedir. Isırgan otu, anti ülser, antioksidan, ağrı kesici ve ant mikrobiyal özelliklere sahip olup, kemik, böbrek ve kalp damar sağlığı açısından faydalıdır. Isırgan otu içeriğinde potasyum, histamin, kalsiyumi D, A, C, B2 ve K vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca ısırgan otu başta kalp damar hastalıkları olmak üzere kemik sağlığı ve böbrek taşları için de kullanılmaktadır.

İlgili Link: Hint Yağı Nedir Nerelerde Kullanılır

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu, solunum sorunlarını giderir, vücudu temizler, alerjik rahatsızlıklara karşı iyi gelir, böbrek taşlarını önler, dolaşımı arttırarak daha temin kan salgılanmasına yardımcı olur. Kireçlenme, artrit ve eklem ağrılarını hafifletir. Ayrıca gut hastalığına iyi gelen ısırgan otu, cilde iyi gelir, prostat sağlığını korur, saç sağlığını korur ve osteoporoz ile kemik sağlığına da katkı sağlar.

İlgili Link: Ihlamur Ağacı Özellikleri

Isırgan Otu Neye İyi Gelir Ne İçin Kullanılır?

Isırgan otu, prostat sağlığını korur ve hemoroit sorununa karşı kullanılmaktadır. Pek çok kanserin oluşumunu önleyen ısırgan otu, böcek ısırıklarını da tedavi eder. Ayrıca diş eti iltihabına bağlı kanamaları azaltan ısırgan otu, ülser ile hemoroitleri de yatıştırmaktadır. Mide bulantısı ve ishali azaltan ısırgan otu, emzirme döneminde olan kadınların da süt verimliliğini arttırmaktadır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Isırgan otunun birçok kullanım şekli bulunmaktadır. Çeşitli uzmanlar çeşitli sorunlara karşı ısırgan otu çayı tarifleri ile ısırgan otundan hazırlanmış karışımlar vermektedir. Isırgan otu, haricen kullanılabilmektedir. Ayrıca ısırgan otunun krem formu da bulunmaktadır. Isırgan otunun tabletleri ya da kapsülleri ise ağız yolu ile tüketilebilir. Çay olarak tüketilebilen ısırgan otu, aynı zamanda yemek olarak da tüketilebilmekte ve börek, salata, çorba ve makarnalara da ilave edilerek, tüketilebilmektedir. Pişmiş durumda olan ısırgan otu, protein, demir, A ve C vitaminleri açısından mükemmel bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ısırgan otunun aktarlarda pek çok karışım çeşidi bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş olan ısırgan otundan bir yemek kaşığı kadar kaynayan su içerisinde on dakika kadar bekletmeli ve ardından da süzerek tüketilmelidir. Isırgan otu, kaynatılması durumunda mineral ve vitamin değerlerini kaybetmemektedir ve bu yüzden rahatlıkla tüketilebilmektedir. Isırgan otunun kaynatılması vitamin ve mineral kaybının aksine demir, protein, C ve A vitaminleri açısından kusursuz bir kaynak olmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu