Diyet ve Sağlıklı Beslenme

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Dünyada Med Diet olarak da tanınan Akdeniz diyeti 1970’li yıllarda ilk kez yapılmıştır. Türkiye, Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde yaşayan insanların beslenme şeklinin bir çeşididir. Amerikalıların beslenme düzeninden çok daha sağlıklı olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Diyabet, kalp ve inme gibi riskleri taşıyan insanların tercih ettiği bir diyettir.

 

İlgili Link: Yoğun Tempoya Karşı Vücut Direncini Yüksek Tutmanın Yolları

 

Aynı zamanda hızlı kilo vermeyi de sağlar. Diğer diyetlere kıyasla alınan gıdalar bakımından daha esnek bir diyet olması özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenlerinde sıkça tercih ettiği bir diyettir. Aynı zamanda lezzetli besinleri de tüketime sunmaktadır.

 

 

Akdeniz Diyeti Nedir? 

 

Akdeniz kıyılarında bulunan ülkelerin beslenme düzeni göz önünde bulundurularak düzenlenen diyet programına Akdeniz diyeti denir. Diğer diyet programları ve kuralları gibi sıkı kuralları bulunmaz aksine oldukça esnek bir diyet programıdır. Akdeniz diyetinde öğün sayısına, besinlerin alınma saatine ve ürün sayısına bir kısıtlama getirilmez.

 

Kısıtlanan tek şey yenilecek ürünlerin seçimidir. Bu diyet oldukça geniş bir yelpazede tüketilebilecek ürün sunmaktadır. Akdeniz diyetinde süt ürünleri ve sebzeler ön planda tutulan yiyeceklerdir. İşlenmemiş ürünler, yemişler, kırmızı ve beyaz et, kümes ürünleri ve tahıllar gibi lezzetli ürünler Akdeniz diyeti listesinde yer alan gıdalardır.

 

Bu diyeti yapmanın birden fazla yolu bulunur. Akdeniz diyetinde sadece yiyeceklere dikkat edilirse diğer diyetlere oranla çok kolay bir diyet olur. Akdeniz diyetinin bir diğer özelliği ise insanların daha kaliteli bir hayat geçirmesi için günlük egzersizler yapmasını önermektedir.

 

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? 

 

Yenilecek ürün yelpazesinin çok geniş olmasından dolayı her insanın rahatça yapabileceği bir diyet olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda Akdeniz diyeti insanların bütçesini zorlamayan ve çok değişik ve özel yiyecekler istemeyen bir diyet şeklidir. Bu sebeple de çok fazla tercih edilir. Yiyecek seçimi bu diyetin en önemli noktalarından biridir.

 

İdeal öğün sayısının 3 olduğunu fakat acıkma durumunda ara öğünlerle öğün sayısının arttırılabileceği Akdeniz diyeti ara öğünlerde çiğ sebze veya kuru yemiş gibi işlenmemiş ürünlerin tüketilmesini önermektedir. Aynı zamanda yenilen sebze ve meyvelerin taze olmasına özen göstermek gerekir. Bu diyete göre haftada 2 kez balık tüketmek ve gün içerisinde bol bol su içmek gerekir. Bu diyetin en güzel yanlarından biri ise günde bir kadeh kırmızı şarap tüketimidir.

 

Akdeniz Diyetinin Yararları

 

Geniş yiyecek yelpazesi ve önemli besin kaynaklarından dolayı çok önemli bir diyet olan Akdeniz diyetinin vücut ve metabolizmaya birçok yararı bulunmaktadır. Yüksek faydaya sahip olan taze sebzeler, balık ve zeytinyağı tüketimi sağlık ve bağışıklık açısından çok önemli gıdalardır. En önemli faydalarından biri ise rafine şeker tüketiminin olmaması veya çok az miktarda olmasıdır. Aynı zamanda kaliteli ve bol miktarda protein alımına sebep olmaktadır.

 

Omega-3 yağ asitlerince zengin balığı haftada 2 kez tüketerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kilo vermeye ve kilo kontrolüne yardımcı olan bir diyettir. Bu diyette tüketilen gıdalarda yüksek oranda kaliteli yağ ve protein bulunması da bir diğer yararıdır. Akdeniz diyeti kanser ve diyabet oluşumunu engelleyen bir diyettir.

 

Akdeniz kıyılarında bulunan ülkelerin beslenme düzeni göz önünde bulundurularak düzenlenen diyet programına Akdeniz diyeti denir. Diğer diyet programları ve kuralları gibi sıkı kuralları bulunmaz aksine oldukça esnek bir diyet programıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu