Buradasınız
Anasayfa > Sağlıklı Yaşam > Diyet ve Sağlıklı Beslenme > Yoğun Tempoya Karşı Vücut Direncini Yüksek Tutmanın Yolları

Yoğun Tempoya Karşı Vücut Direncini Yüksek Tutmanın Yolları

Vücut Direnci

Vücut direncini yüksek tutmak daha sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Gün içerisinde çok fazla çalışmak, stres yapmak, tempolu gün geçirmek ve uykusuzluk gibi problemler vücut direncinin bozulmasına sebep olduğu gibi vücut direncinin de düşmesine neden olur. Vücut direncinizi her daim yüksek tutarak daha sağlıklı, daha az yorgun bir hayat yaşayabilirsiniz. Vücut direncinizin düşük olması hep uykulu ve yorgun hissettirir. Bu durumlarla karşılaşmamak ve her daim zinde olmak için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir;

 

Ev Yapımı Yoğurt, Turşu Tüketin

 

Vücut direncini yüksek tutmanın en iyi yolu sağlıklı besinler tüketmekten geçer. Ev yapımı yoğurt ve turşuyu düzenli olarak tüketmek bağışıklığın güçlenmesini sağlar. İçerisinde sirke de barındırdığından dolayı hem cildinize hem de direncinizi arttırmaya destek sağlar.

 

İlgili Link: Bağışıklık Sistemi Nedir

 

Su Tüketmeye Özen Gösterin

 

Vücudun çalışma kaynağı ve vücudun en önemli besini sudur. Yaz ayları, kış ayları fark etmeksizin günde en az bir buçuk iki litre kadar su içmeniz gerekir. Ateş, hastalık ve benzeri gibi durumlarda sıvı kayıpları yaşanabilmektedir. Bu durumu engellemek için günde 2 litre su içerek bu kayıpları önleyebilirsiniz.

 

Mutlaka Düzenli Uyuyun

 

Düzenli olarak uyumuyorsanız bağışıklık sisteminiz kısa süre sonrasında olumsuz etkilenerek direnç kayıpları yaşanabilir. Düzensiz ve az uyku enfeksiyonlara neden olur. Düzenli bir uyku da bağışıklık sisteminiz düzene girdiği gibi stres atmanıza, beyninizde ki sizleri yoran düşüncelerin uzaklaşmasına da yardımcı olur. Düzenli uyku için günde en az 8 saat uyumanız gerekir.

 

Mevsim Şartlarına Uygun Giyinin

 

Soğuk hava ve ani değişen sıcak havalar vücudun savunmasını sağlayamazlar. Hücreler zayıflar ve bu durumda mevsimin gerektirdiği şekilde giyilmeli sıcak ortamlardan soğuk ortamlara geçerken dikkat edilmelidir. Özellikle ağız ve boyun bölgesi mutlaka kapanmalıdır. Çok fazla soğuk havalarda dışarıda vakit geçirilmemelidir.

 

El Hijyeninize Dikkat Edin

 

Enfeksiyonların birçoğu kış aylarında meydana gelmektedir. Bu nedenle kış aylarında ellerinizi sürekli olarak yıkamaya ve dışarıda olduğunuz zaman ellerinizi üstünüze, yüzünüze sürmemeye dikkat edin ve mümkün olduğunca kimseyle yakın temas etmeyin.

 

Vücut direncini yüksek tutmak daha sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Gün içerisinde çok fazla çalışmak, stres yapmak, tempolu gün geçirmek ve uykusuzluk gibi problemler vücut direncinin bozulmasına sebep olduğu gibi vücut direncinin de düşmesine neden olur.

Bir cevap yazın

Top