Diyet ve Sağlıklı Beslenme

1 Haftada Hızlı Kilo Vermenize Yardımcı Diyetler

Hem sağlık için zararlı olan, hem de şık ve narin görünümü bozan kiloları vermek için birçok diyet uygulanır. Bu diyetlerden bazıları yağdan vermek yerine kemikten ve kaslardan verilir. Fakat tüm bunlar yanlış bir diyet şeklidir.  Bir diyetin sağlığınız için faydalı ya da zararlı olduğunu anlamak için nereden kilo verdirdiğine bakmalısınız. Eğer yapılan diyet sonunda hızla kilo veriyor fakat yüz bölgesinden çökme yaşıyorsanız bu sağlıklı bir diyetin vereceği bir işaret değildir.

 

 

Sağlıklı Diyette Nerelerden Kilo Verilir

 

Eğer sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız, öncelikle spor yapmayı unutmamalısınız. Erimesini ve küçülmesini istediğiniz bölgelere uygulanan spor ve sağlıklı diyet sayesinde, istediğiniz bölgelerden kilo verirsiniz. Eğer diyet yaptığınız halde göbek yağlarınız erimiyor, basenler olduğu gibi kalıyor ama yüzünüz küçülerek halsizlik yaşıyorsanız, bu kesinlikle zararlı bir diyet programıdır. Diyet yaparken kontrol sizde olur ve istediğiniz bölgelerdeki yağları eritebiliyorsanız, o halde doğru yoldasınız demektir.

 

Doğru Diyetin Sırları 

 

Doğru diyet programlarının ortak noktaları bulunur. Güzel ve etkileyici diyet programlarında mutlaka spor yer alır. Günlük yapılan spor da zayıflamasını istediğiniz bölgelere uygun hareketleri tercih edebilirsiniz. Herkes kendisine göre bir spor programı ayarlayabilir. Tek amaç her gün düzenli bir şekilde yarım saat kadar spor hareketleri uygulamaktır. Diğer bir ortak nokta ise, bol su içmektir. Diyet yaparken vücut susuz kalabilir. Dinç kalmak ve vücudun su ihtiyacının yeterli olarak karşılanması için en az 2.5 lt, en fazla 3.5 lt su tüketmek gerekir.

 

Lifli Yiyecekler Sayesinde Kilo Verme 

 

Eğer çok fazla aç kalmadan hızla kilo vermek istiyorsanız, sporun eşliğinde lifli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, sabah kahvaltısında yoğurdun içerisine yulaf ezmesi ve tatlandırmak için kuru kayısı ve incir, ceviz ekleyerek yemek, öğle yemeğinde susuz nohut yemeği ve 2 dilim ekmek, akşam yemeğinde ise yeşil mercimek salatası gibi bir günlük yiyecekler ayarlayabilir. Fakat bunların yanında bolca su içilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde lifli yiyecekler bağırsaktaki suyu çekerek şişer ve dışarı atılması zor olur. Bu yüzden her öğün arasında 750 ml su içmeye dikkat etmek gerekir.

 

Protein İçerikli Diyetler 

 

Bir diğer sağlıklı diyet önerisi ise, protein içerikli olanlardır. Et ve balık türlerine ağırlık verilerek yemek listesi hazırlanır. Mesela, sabah yumurta, peynir gibi yiyeceklerle kahvaltı yapıp, öğle ve aksam yemeğinde kıymalı taze fasulye veya fırında balık yiyerek bir günlük yemek programı yapılabilir. Tabi onların yanında bol tuzsuz salata da tüketilebilir. Bu sayede hem vücut vitamin ve protein alarak güçten düşmez, hem de kişi doyar ve çok fazla açlık hissetmeden kilo verir. Yenilen et ve balık susuzluk hissettireceği için, günlük su içimi de kolaylaşır.

 

Hem sağlık için zararlı olan, hem de şık ve narin görünümü bozan kiloları vermek için birçok diyet uygulanır. Bu diyetlerden bazıları yağdan vermek yerine kemikten ve kaslardan verilir. Fakat tüm bunlar yanlış bir diyet şeklidir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu