Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Varis Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Varis Sorunu daha çok bacaklarda görülmesine rağmen aslında vücutta damarın olduğu her yerde görülebilen bir hastalıktır. Varis bir toplardamar hastalığıdır. Toplardamar da oksijeni düşük olan kirli kanı kalbe taşıyan borucuklardır. Kirli kanı temizlenmesi için yer çekiminin tersi yönünde akciğerlere ve kalbe bacaklarımızdaki toplardamarlarımız taşır. Eğer kirli kan kalbe etkili bir şekilde hareket edemezse toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Artan basınçla toplardamarlar genişler. İçindeki fonksiyonlarını kaybeder. Bu durumun sonucu olarak genişlemiş, boyları uzayarak kıvrıntılı bir hal almış varisli damarlar oluşur.

Varis Çeşitleri

Üç Tip Varis Vardır;

Deriden çıkıntı yapmayan saç kılı inceliğinde olan kılcal damar olarak adlandırılan varisler,

Ciltten hafif çıkıntı yapan orta boy varisler

Ciltten bariz çıkıntı yapan büyük varisler

Varis hastaları genellikle bacaklarını biraz daha yukarı kaldırarak daha rahat etmelerinin sebebi; özellikle kapakçık yetersizliği zemininde oluşan varislerde kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırmak adına bacağı kalp seviyesinin üstüne getirirler. Böylece bacakta birikmiş olan kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırırlar.

Varis Neden Oluşur

Varis hem genetik alt yapı ile oluşur. Yani annede babada birinci derece yakınlarda varis varsa çocuklarda olma riski yüksektir. Artı mesleki bir hastalıktır. Yani ayakta düz duran öğretmen gibi cerrah gibi kuaför gibi veya sıcak ortamlarda çalışan hamamda çalışan saunada çalışan kişilerde bu damarların genişlemesi fazla olur. Varis oluşumlarını estetik kaygılar ve tıbbi kaygılarla oluşan varisler olarak gruplandırabiliriz. Estetik kaygılarla bayanlarda görüldüğü sanılan varis görüntüleri erkek hastalarda da sıklıkla görülür. İlgili Link: Kolesterol Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Varis Oluşumunu Artıran Nedenler

Genetik alt yapıda varsa erken yaşlarda varis sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir de siz varisi arttıran faktörleri hayatınızda uygularsanız varis çok daha erken ortaya çıkabilir. Nedir bu nedenler.?

Çok sıkı kemerli pantolan tercihleri

Topuklu Ayakkabı Kullanımı

Çok Uzun Süre Ayakta Kalma

Gebelik Durumlarında varis sorunları artar. Çocuk için hormonların değişimi anne vücudunda o damarları genişletir çocuğun beslenmesini arttırmak için. Fakat bu arada genetik alt yapı varsa kişinin bacağındaki damarları da genişletir. Aynı zamanda çocuk zaten bir kitle oluşturur karında. Varis dediğimiz aslında bacaktan gelen kirli kanın kalbe geri dönmesinde zorluk demektir. Yukarıya doğru gitmez bacakta birikir.

Varis Tedavisi İçin Alınabilecek Önlemler

Evde varis tedavisi , ileri boyuttaki varis sorunu yaşayan hastalar için her zaman çok mümkün olmasa da varis oluşumuna karşı şu önlemleri alabilirsiniz;

Her Fırsatta Bacakları Yukarı

Kaldırarak İstirahat Etmek

Varisten Koruyucu Çorap Kullanmak

Fazla Kilo Problemlerinden Kurtulmak

Çok Uzun Süre Aynı Pozisyonda Kalmamak

Sabah ve Akşam soğuk su kompreksi yapmak

Düzenli Spor Yapmak

Varis Sorunu daha çok bacaklarda görülmesine rağmen aslında vücutta damarın olduğu her yerde görülebilen bir hastalıktır. Varis bir toplardamar hastalığıdır. Toplardamar da oksijeni düşük olan kirli kanı kalbe taşıyan borucuklardır.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! İdrar Kaçırmanızın Sebebi Rahim Sarkması Olabilir

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu