Sağlıklı Yaşam

Zahter Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir

Zahter çayı nedir faydaları incelediğimizde, birden çok insan sağlığına iyi gelecek olumlu özelliklere sahip olduğunu görmekteyiz. Doğu’nun yaygın baharatlarından biri olarak bilinen zahter bitkisinin faydalarını gelin birlikte inceleyelim!

Zahter Bitkisinin İnsan Sağlığına Olumlu Etkileri  

Zahter çayını tükettiğiniz zaman pek çok hastalığın iyileşmesine ve daha sağlıklı bir yaşam sürülmesini sağlamış olursunuz. Soğuk algınlığı, öksürük gibi sıkıntılar yaşayanlar için zahter çayının şifa kaynağı olduğunu belirtebiliriz. Öksürüğe karşı son derece faydalı bir çay olarak bilinen zahter bitki çayının boğaz ağrısını gidermeye yardımcı olduğu bilinir.

Kış aylarında grip vakası daha fazla artış gösterir. Boğaz ağrıları, grip, ateş gibi birtakım sıkıntılara maruz kalma durumu olur. Zahter bitkisinden hazırlayacağınız çayla tüm bu sorunları kısa süre içerisinde atlatabilirsiniz. Vücut direncinizi çok daha fazla arttırmaya yardımcı olur.

Zahter Bitkisi Çayının Yararları  

Zahter Bitkisi Çayının Yararları

Zahter bitkisinin ağız hijyenini sağlama konusunda da faydaları vardır. Çayı ağzınıza alıp gargara yaptığınız zaman ağız içindeki mikropların öldürülmesini sağlamış olursunuz. Güçlü antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı vücutlara karşı koruma görevi görür.

Zahter bitkisinin aynı zamanda A vitamini içermiş olmasından dolayı göz sağlığına da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen, hazmı kolaylaştırıp idrar söktüren, cilt temizlik ve sağlığı için kullanılan hoş kokuya sahip bir bitkidir.

Zahter Bitkisi Çayı Nasıl Yapılır?

Zahter bitkisi çayını tüketmek isteyenler nasıl yapılır olduğunu bilmelidir. Zahter çayı nedir faydaları öğrenenler artık bu çayı yapmak için bir an önce kolları sıvamaya başlar. Sadece sağlık yönünden değil aynı zamanda enerji seviyesini arttıracak olmasından dolayı çayı tüketmenizde fayda var. Gün içerisinde yoğun bir tempoda çalışıyor ve enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız bir bardak tüketerek enerjinizi arttırabilirsiniz. Zahter çayını yapmaya başlarken şu şekilde bir yol izlemelisiniz;

  • Çay süzgecini alarak içerisine bir tatlı kaşığı zahter koyun
  • Bardağa koyduğunuz zahter bulunan süzgeçten sıcak suyu geçirin
  • İlk kez geçirilen suyun dökülerek temizlenmesini sağlayabilirsiniz
  • Şeker, limon ya da bal ilavesi yaparak afiyetle çayınızı içebilirsiniz.

Zahter Bitkisinde Besin Değeri Nasıldır?

Zahter bitkisinin besin değeri de tüketecek olanların yakından mercek altına almış olduğu bir konudur. Bitki çayının içerisinde karbonhidrat 19.04, protein 3.03, lif 4.2, yağ 6.7, demir 4.01, kolesterol 0, kalsiyum 113.82 şekildedir. Zahter çayı nedir faydaları kadar besin değerlerinin de rahatlıkla tüketebileceğiniz ideal düzeyde olduğu nu söylemek mümkündür.

Zahter Bitkisi Hangi Bölgede Yetişir?

Zahter bitkisi daha çok Kilis, Antalya, Gaziantep, İskenderun bölgelerinde ağırlıklı şekilde yetişen faydalı bitkimizdir.

Zahter, kekik familyasına ait olan bir tür bitkidir. Bu bitkinin çayı yapılarak tüketildiği zaman pek çok faydaları bulunur.  Sadece bitki çayı olarak değil aynı zamanda da yemeklerde bile kullanılan bir bitki türüdür. Her ne kadar ülkemizde bu bitki türünün adını çok sıklıkla duymamış olsak da zahter bitkisinin çayı yapılarak içildiği zaman insan sağlığına son derece iyi gelecek katkılar verecektir.

Zahter Çayı Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Zahter çayının faydalı olması, bu tür çaylara olan ilgiyi de arttırmaktadır. Bu noktada zahter çayını günden en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketmek önerilmektedir. Burada zahter çayını ara vermeden sürekli bir şekilde tüketmek yerine 10’ar günlük arayla tüketilmesi önerilmektedir. Yani 10 gün boyunca günde 2 fincan kadar zahter çayı içtikten sonra 10 gün ara verip; onuncu günün sonunda tekrar kür programı oluşturmak önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu