Anne ÇocukGenel

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Savunmasız ve tamamen annesine muhtaç olan yeni doğan bebeklerin bakımı sırasında oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Doğum sonrasında geçen 28 günlük süre bebeğin yeni doğan olarak anıldığı süre anlamını taşımaktadır. Bu süreçte yapılması gereken beslenme, alt değiştirme, banyo ve göbek bağı bakımı gibi tüm detaylarda azami özenin gösterilmesi ve hassas olan bebek cildine zarar verilmemesi gerekmektedir.

 

Bu süreçte oldukça önemli olan uyku düzenine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebekler kimyası gereği ortalama olarak 18 saatlik bir süre zarfında uykuya ihtiyaç duymaktadır. Bu sürecin iyi yönetilmesi bebeğin sağlıklı büyümesi için oldukça önem taşımaktadır.

 

 

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi

 

Yalnızca anne sütü ya da mama ile beslenme sağlayabilen yeni doğan bebekler, anne sütü tercih edildiğinde ortalama olarak 12 defa emzirilmelidir. 3 saatlik süreler baz alınarak sağlanan bu emzirme süreci bebeğin sağlıklı büyümesinde ve bağışıklık sisteminden, kemik yapısının güçlenmesine kadar birçok alanda gereklidir.

 

Bu süreçte bebeğin yeterli miktarda süt alabilmesi bebeğin tutuş şekline ve emerken rahat bir pozisyona sahip olmasında da etkilidir. Bebeğin emzirme sırasında kusması da çoğunlukla emme sürecinde yanlış tutulmasından kaynaklanmaktadır.

 

Yeni Doğan Bebeğin Cilt Bakımı

 

Yeni doğan bebeğin cildi ortalama bir aylık süre zarfında gelişimini tamamlamamış haldedir. Bu nedenle bebeğin cilt bakımı bu süreçte oldukça dikkat gerektirmektedir. Doktor tarafından sakınca görülmediğinde hastaneden çıkış sürecinin 2. Gününde bebeğin banyosu yaptırılabilmektedir. Bu süreçte göbek bağına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan bebek cildi için kullanılacak olan şampuanların PH derecesine oldukça dikkat edilmelidir. Yeni doğan bebeğin cilt yapısı beyaz renkli ve kremsi bir tabaka ile kaplıdır. Bu madde bebeğin vücut ısısının sabit kalmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle cilt bakımı sırasında bu tabakayı zedeleyici hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Savunmasız ve tamamen annesine muhtaç olan yeni doğan bebeklerin bakımı sırasında oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu