Uzman Yazıları

Kolesterol Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Daha çok karaciğerde üretilen kolesterol yağsı bir yapıya sahiptir.  Yüksek yağlı peynir, kırmızı et ve yumurta gibi gıdalarda yüksek miktarda bulunur. Vücudun bazı kolesterollere sinirim açısından ihtiyaç duyar. Ancak kanda bulunan yüksek kolesterol damarlara zarar verip kalp rahatsızlığı riskini oldukça arttırır. Türkiye genelinde kolesterol hastalığı çok fazla görülmektedir. Sebebi ise sağlıksız beslenme ve hareketsizliktir. Kolesterol iyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılır. Dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atan ve sağlık için önemli olan kolesterole iyi kolesterol denir. Kolesterolün dokularda birikmesini sağlayan ve kalp hastalığı riskine sebep olan kolesterol ise kötü kolesteroldür.

 

Kolesterol Neden Oluşur? 

 

Kolesterolün temel sebebi sağlıksız yaşam tarzıdır. Çok fazla yağ tüketimi en temel sebeplerinden biridir. Kızarmış ve işlenmiş gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde, çikolatada ve yüksek yağlı etlerde yüksek miktarda bulunur. Yetersiz egzersiz de kolesterolün temel sebepleri arasında yerini alır. Çok fazla oturma iyi kolesterolün düşmesine sebep olur. Sigarada iyi kolesterolün düşüp kötü kolesterolün yükselmesine sebep olur. Cinsiyette bir etkendir. Kadınların menopoza girmesi ile birlikte LDL kolesterol miktarı yükselir. Yüksek tansiyon ve böbrek hastalıkları da kolesterol oluşumuna sebep olur.

 

İlgili Link: 4 Adımda Sağlıklı Yaşamın Sırları

 

Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Dokularda kolesterolün birikmesi sonucu kalp hastalıkları riski oldukça artmakta ve bu durumda felç riskini arttırmaktadır. Tedavi olarak ilk yapılması gerekenler diyet, yaşam tarzı değişikliği ve ilaç kullanımı ile oluşabilmektedir. Kan yağlarında istenilen hedefe ulaşılamadığında ve diyetin etkisi görülmediğinde ilaç tedavisine başvurmak gerekir. Kolesterol seviyesini düşürmek için kullanılan birçok ilaç seçeneği bulunmaktadır. Bu ilaçlar arasında en çok kullanılan statinler olarak adlandırılan ilaçlardır. Bu ilaçtan farklı ilaçlar da kullanılabilir. Fakat ilaçtan önce insanın diyet programına uyması gerekir. Diyetle hastalığa çözüm bulmak mümkündür. Birçok insan diyet ile tedaviye olumlu bir geri dönüş yapabilir.

 

Daha çok karaciğerde üretilen kolesterol yağsı bir yapıya sahiptir. Yüksek yağlı peynir, kırmızı et ve yumurta gibi gıdalarda yüksek miktarda bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu