Uzman Yazıları

15 Maddede Vajinismus Belirtileri

Vajinismus hastası olan birçok kişi bu durumun içerisinde olduğunu bilmemektedir. Vajinismus hastalığına yakalandığınızı anlamak için belirtilerinin hepsini bilmeniz gerekir. Herkeste oluşan belirti aynı şiddette ve aynı şekilde olmayabilir ama çoğu zaman belirtilerin benzer olduğu görülmüştür.

 

 

Vajinismus Nedir? 

 

Vajinismus, her kadın tarafından bilinmeyen fakat bilinmesi gereken bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık cinsel ilişkiye girmeyi engelleyerek çiftlerin arasını bozabilmektedir. En kısa tanımı; Kadın, erkekle cinsel ilişkiye girmek ister fakat vajina kasıldığı için penisin vajinaya girememesidir.

 

İlgili Link: Kadınların Söylemeye Çekindiği Konu İdrar Kaçırma

 

Vajina kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olduğu için kasıldığı zaman cinsel ilişkiye girmek imkansız olur. Vajinismus hastalığının sadece vajinada olmadığı durumlar da olabilmektedir. Bu durumda kadınlar bacaklarını sımsıkı kapatarak cinsel ilişkiye girmeyi engelleyebilir. Cinsel ilişkiye girmek isteyen kadınların oldukça sıkıntı çektiren bu hastalık, birçok kadının korkusudur.

 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?  

 

Vajinismus hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilere sahipseniz, direkt olarak doktora gitmeniz gerekir. Vajinismus’un tedavi edilmemesi kişinin ve partnerinin psikolojisini yüksek düzeyde etkileyebilmektedir. 15 Maddede Vajinismus belirtileri aşağıda yer aldığı gibidir:

 

 • Cinsel ilişkiyi asla gerçekleştirememek.
 • Cinsel ilişki esnasında, aşırı bir şekilde korkmak, panik olmak, heyecanlanmak ve bunun gibi diğer duyguları yaşamak.
 • Penis vajinaya girdiği zaman kadın tarafından çok yüksek derecede ağrı ve acı hissetmek.
 • Cinsel ilişki esnasında pelvik kaslarının kasılması ile birlikte partner tarafından duvara çarpıyor gibi bir his yaşamak.
 • Kadın cinsel ilişkide acı olacağını düşündüğü için, acı hissedilmese bile psikolojik olarak acı hissetmek.
 • Vajinadan nefret etmek, hiçbir şekilde oraya bakmamak ya da oradan tiksinmek.
 • Cinsel ilişkiye girileceği zaman partnerin yaklaşmasına izin vermemek.
 • Cinsel birleşme başlayacağı an, partneri el, ayak, kalça hareketleri gibi durumlarla uzaklaştırarak birleşmeyi engellemek.
 • Cinsel ilişki sırasında kadın tuhaf davranışlar sergilemesi, örneğin; Gülme, öğürme ya da bulantı gibi şeyler yapmak.
 • Vajinaya tampon gibi bir şey yerleştirilmek istediğinde bu durumu gerçekleştirememek
 • Jinekoloğa muayene olmaktan korkmak veya çekinmek.
 • Cinsel ilişki yaşanacağı zaman partnerin bunu gerçekleştirmesini engellemek için bacakları sıkı bir şekilde kapalı tutmak.
 • Vajinal ultrason gibi vajinaya yapılacak doktor işlemlerini yaptıramamak.
 • Cinsel ilişkiye girilirken farklı pozisyonlar deneyememek. Sadece ağrı ve acı hissedilmeyen pozisyonlarda ilişki gerçekleştirmek.
 • Penisin vajinaya sadece uç tarafını girdirebilmek.

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Bu hastalığın kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmez ise çift, büyük sıkıntılar yaşayabilir. Cinsel terapi almak bu durumun tek tedavisi olmaktadır. Eğer bu durum alışkanlık olur ise ömür boyu tedavi edilemeyecek bir hal alabilir.

 

Bir çift cinsel ilişki yaşamak isteyip defalarca kez denenmesine rağmen başarılı olamadığında, iki tarafında morali bozulacaktır. Vajinismus hastalığı belirtileri içerisinde yer alan; Partneri itme, vajinanın kasılması ya da penisin vajinaya girmesini engelleme durumlarından hiçbiri hasta kadının isteği ile gerçekleşmez. Elinde olmayan sebepler yüzünden bunları yapan kadının partneri, durumu yanlış anlayabilir. Bu yüzden böyle durumda hemen doktora başvurulmalı ve cinsel terapi alınmalıdır.

 

Hastalığın tedavisi olan cinsel terapiyi almak istemeyip, kendiliğinden geçmesini bekleyen kişilerin uyguladığı yöntemler asla işe yaramaz. Bu gibi durumlara doktora gitmekten utanan veya partnerine bunu demekten çekinen kişiler, kesinlikle bu davranışlardan vazgeçmelidir.

 

Doktor tarafından uygulanan cinsel terapi sayesinde, ilişkilerin bitmesi ve yıpranması önlenmektedir. Cinsellik hayatın bir parçası olduğu için Vajinismus hastalığı insan ilişkilerini yüksek oranda etkilemektedir. Yukarıda yer alan 15 maddede Vajinismus belirtileri isimli listedeki belirtilerden sizde de varsa, uzman bir merkezden bunun için destek alabilirsiniz.

 

Vajinismus hastası olan birçok kişi bu durumun içerisinde olduğunu bilmemektedir. Vajinismus hastalığına yakalandığınızı anlamak için belirtilerinin hepsini bilmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu