Anne ÇocukHamilelik

Kış Ayında Hamile Kalanlar Bu Önerilere Kulak Asın

Oksijensiz ortamlara ve kapalı alanlara maruz kaldığımız kış aylarında hamilelik yaz aylarına göre çok daha meşakkatli geçebilir.

Kapalı ve oksijenin az olduğu alanlarda virüsler çok daha hızlı yayılarak solunum yoluyla hızla vücudunuza yayılır.  Bu nedenle kış mevsiminde hamile kalan anne adayları beslenme düzeninde birtakım değişiklikler yaparak daha sağlıklı bir hamilelik süreci yaşayabilir.

Hamilelikte Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır.
Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Hamilelik süreci boyunca sizi en çok zorlayacak şeylerden biri düzenli kabızlık sikayetleriniz ise eğer sofranızla lif oranı yüksek gıdaları artırın. Demir eksikliği hamile adaylarının sıklıkla yaşadığı sorunlar arasındadır. Doktorunuzun size önereceği demir takviyelerini düzenli kullanmanın yanı sıra  süt ve süt ürünlerinin dengesiz tüketiminin demir emilimini azaltacağını unutmayın.

Hayatınıza Hareket Katın

Kış mevsimi azalan güneş ışınları dolayısı ile D vitamini eksikliği çektiğimiz bir dönemdir. Gün içinde mümkün olduğunca güneş ışınlarını alabileceğiniz bir zaman diliminde 45 dakikalık bir yürüyüş yapmaya çalışın.  Ruhsal ve fiziksel dengenizi dinginleştirmeye yarayacak pilates ve yoga gibi aktiviteleri hayatınıza katın. İlgili Link; Yüz Yogası

İnsanlarla Temasınıza Sınır Koyun

Kış Mevsiminde solunum yolu ile bulaşan gribal enfeksiyonlar kapalı ortamlarda çok hızla yayılır. Bu nedenle insan kalabalığının çok fazla olduğu Avm, Metro ve Toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca uzak durun. Sevdiklerinizle öpüşmeyin hatta mümkünse tokalaşmayın.

Bulunduğunuz Ortamın Nem Dengesini Ayarlayın

Evde ısınma amaçlı kullandığımız soba, doğalgaz ,klima gibi aletler ortamdaki havayı kuruttuklarından solunum yolları üzerinde olumsuz etkileri vardır. Evde kuruyan havayı nemlendirerek temiz havanın içeri girmesini sağlayın.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kalp Hastalarının Hamile Kalmadan Önce Bilmesi Gerekenler

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu