Sağlıklı Yaşam

Menopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri kadınlarda belli bir yaşa gelindiğinde görülen oldukça can sıkıcı bir durumdadır. Kadınlarda görülen menopoz belirtileri birçok açıdan farklılık gösteriyor. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kadınlar bu süreçte etkilenebiliyor. Menopoz döneminde kadınlarda yumurtalık fonksiyonları tamamıyla kaybolur ve böylelikle kadınların üretkenliği durur. Gebe kalmak isteyen kadınlar için gebelik faktörü tamamen bu dönemde ortadan kalkar.

12 ay süreyle aralıksız adet görmeyen kadınlar %100 oranında menopoza girmiş kabul edilirler. Menopozun en önemli belirtisi adet kesilmesidir. Kadınların adet döngüsü tamamıyla sona ererek bu süreçten sonra kadınlar bir daha adet görmezler. Menopoz genellikle kadınlar 45 yaşında başlar. Fakat bu durum bazı etmenlere bağlı olarak daha erken süreye de tekabül edebiliyor.

İlgili Link: Ertesi Gün Hapı Nedir Nasıl Kullanılır

Aynı zamanda 45 yaşından sonra da kadınlar menopoza girebiliyor. Adet düzenindeki bozulmalar menopozun ilk belirtisi olarak bilinir. Kadınlar menopoza girmeden önce genellikle 1 ile 2 yıl öncesinde adet döngülerinde ciddi oranda bozulmalar meydana gelir. Bu durum kadınların psikolojik olarak yıpranmasını sağlayan anahtar faktörlerin başında geliyor.

Menopozun Psikolojik Belirtileri

Menopoz belirtileri dendiği zaman karşımıza geniş kapsamlı bir inceleme alanı çıkar. Bu geniş kapsamlı inceleme alanlarından birisi de psikolojik etmenlerdir. Kişiler menopoza girdiğinde birçok psikolojik etmenle karşı karşıya kalırlar. Uykusuzluk en çok görülen psikolojik faktörlerin başında geliyor. Menopoz döneminde kişilerde aşırı uykusuzluk sorunu gözlemlenebilir.

Bunun yanında bu dönemde kadınlarda depresyon seviyesi artışı yaşanır. Kişiler içine kapanarak kimseyle konuşmak istemezler. Sinirlilik ve kaygı durumu da bu dönemde üst seviye artacaktır. Kişiler en ufak bir şeye bile sinirlenerek her şeyden kaygılar duymaya başlayacaklardır.

Kişi bu süreçte aşırı duygusal olacaktır. Dolayısıyla ufacık bir şeye bile ağlayabilecektir. Ağlama nöbetleri sık sık kendisini bu dönemde tekrarlayarak içinden çıkılmaz bir durumun hakim olmasını sağlar. Kişiler menopoz döneminde duygu yoğunluğu yaşarlar. Hafızalarında bozulmalar meydana gelerek çok çabuk unutkanlıklar yaşayabilirler. Bunun yanında konsantrasyon bozukluğu da oldukça sık karşılaşılan faktörler arasında bulunuyor. Bu dönemde kişiler asabi oluyorlar. Ufacık bir şeyde bile sizinle kavga ederek sizi kırabilirler.

Menopozun Üreme Organı Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri arasında üreme organlarında da kadınların birçok belirti yaşanabiliyor. Menopozun en can sıkıcı belirtileri üreme organlarında gerçekleşir. Kişinin bu dönemde vajinasındaki ıslaklık tamamıyla yerini kuruluğa bırakacaktır. Bu durumda cinsel ilişkinin olumsuz yönde etkilenmesini sağlayacak etmenler arasındadır.

Cinsel ilişki sırasında duyulan şiddetli ağrı, isteksizlik ve iktidarsızlık kişilerde en sık gözlemlenen belirtiler arasında yer alıyor. İdrar kaçırma sorunu da bu dönemde oldukça fazla sık görülen bir etmendir. Geceleri çok sık sayıda idrara çıkma soruları kişilerde uzun bir süre görülür ve bu dönemde kişinin psikolojik dengesi altüst olur. Menopozun en şiddetli belirtileri üreme organında meydana gelen belirtiler olarak bilinir.

Menopozun Psikolojik Belirtileri

Menopozda Diğer Değişiklikler Nelerdir?

Menopoz döneminde kişilerde birçok açıdan farklı değişikler yaşanır. Bu değişiklerden birisi de göğüslerde küçülmedir. Kişilerin bu dönemde fiziksel olarak göğüslerinde küçülmeler meydana gelir. Yağ dokusu kaybı sarkması en sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Cilt kuruluğu, kırışıklık artması en sık karşılaşılan menopoz belirtileri arasında yerini alıyor. Meme uçlarında da bu dönemde ciddi oranda küçülmeler meydana gelebilir. Koltuk altı ve saç kıllarında azalmalar meydana gelir. Boy kısalması, kamburlaşma, kas ağrıları kadınlarda bu dönemde en çok görülen yan etkiler arasında yer alıyor.

İlgili Link: Online Cinsel Sağlık Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur

 Bu dönemde kişilerin iştahları aşırı derecede açılır ve buna bağlı olarak kilo alımları gerçekleşir. İnsülin seviyesinde artışlar yaşanarak kadınlarda şeker hastalığı sorunu bu dönemde görülebilmektedir. Menopoz dönemi sonrasında ise vücutta yağlanma aşırı derecede olur. Yağlanma sonucunda dengesiz kilo alımı gerçekleşir ve bu süreç kadınların psikolojik dengelerinin bozulmasını sağlar.

Menopoz Belirtileri Kaç Yıl Sürer?

Menopoz kadınlarda 45 yaş ile 55 yaş aralığında gözüken oldukça önemli bir süreci teşkil eden bir olgudur. Bu dönemde kadınların vücutlarında birçok değişiklik yaşanır ve bu değişikler kadınların psikolojik ve fizyolojik dengelerinin bozulmasına sebebiyet verir.

Menopoz süreci yaklaşık olarak 1 ile 2 yıl sürebiliyor. Fakat nadir durumlarda bu süre uzayabiliyor. Fakat ortalama olarak 1 ile 2 yıllık süre zaafında menopoz süreci tamamıyla sonu eriyor. Bu süreç bitene kadar kişilerde belirtiler azalsa da bazı dönemlerde tekrar tekrar şiddetlenebiliyor.

Menopoz döneminde kişilerin psikolojik bir destek almaları son derece önemlidir. Alınacak olan psikolojik destekle beraber bu süreç daha hızlı ve etkili bir biçimde gerçekleşiyor. Böylelikle kişiler menopoz döneminden daha etkili ve hızlı bir şekilde kurtulmanın avantajını yaşıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu