Estetik

Meme Estetiği

Estetik cerrahinin en çok talep gören, en kapsamlı dallarının başında meme estetiği geliyor. Dişiliğin sembolü olan göğüsler, estetik kavramının en önemli parçası olmasının yanı sıra bir kadının beden ve psikolojisi açısından da önem arz ediyor.

 

İlgili Link: Doğal Estetik Uygulamalar

 

Tüm kadınların ortak isteği vücuduyla orantılı göğüslere sahip olmak, durum böyle olunca memenin büyüğü de küçüğü de dert! Büyük meme sırt ve omuz ağrılarına neden olurken, dar giydiğinde kadını “seks ikonu” gibi gösteriyor Bol kıyafetler giyildiği zaman ise demode, olduğundan şişman ve yaşlı bir görünüme neden oluyor. Kadının duruşu değişiyor, kambur durmaya başlıyor. Küçük ya da doğumdan sonra gevşeyip içi boşalmış meme ise öz güveni sarsabiliyor. Memeleriyle barışık olan bir kadının ise, yürüyüşünden tutun da giyimi ve ruh hali bile değişiyor. Estetik duruş öz güven veriyor ve seksapalite  katıyor.

 

Meme Büyütme Operasyonlarında En Çok Tercih Edilen Meme Protezi Hangisidir? Protezler Hangi Bölgeye Yerleştiriliyor?

 

Ülkemizde çoğu plastik cerrah Amerika ve Avrupa üretimi lisanslı protezleri kullanmaktadır. Meme protezleri meme dokusunun altına veya göğüs kasının altına yerleştirilmektedir. Bazı durumlarda kombinasyonları kullanılır.

 

Kullanılan Silikonların Değiştirilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

 

Aşırı kilo alma veya hamilelik gibi doğal fizyolojik süreçlerden sonra silikon ve meme dokusu arasında görüntü yönünden uyumsuzluk olursa değiştirilmesi veya memenin dikleştirilmesi gerekebilir. Mevcut silikon boyutlarının 5-10 yıl sonra daha büyük olması arzu edilirse değiştirilebilir. İstenmeyen bir durum olmasına karşın herhangi bir sebepten dolayı yaralanma olursa değiştirilmesi gerekecektir.

 

Meme Estetiği Operasyonlarında Riskler Neler? En Çok Merak Edilen Sorulardan Biri İse Duyu Kaybı Oluyor Mu?

 

Meme büyültme operasyonlarında duyu kaybı ilk günler ödemden dolayı bir miktar olabilir. Daha sonra normale dönecektir. Küçültme operasyonlarında meme başı korunarak yapılan yöntemler seçildiği takdirde duyuda bir miktar azalma olmasıyla beraber tamamen duyu kaybı çok yaşanmaz.

 

Meme Estetiği Operasyonlarından Sonra Kanser Olma Riski Var Mı?

 

Aslında operasyon öncesinde şüpheli durumlar veya aile hikayesi mevcut ise mutlaka memenin genel cerrahlar veya kadın doğum uzmanları tarafından incelenmesi gerekir. Her iki operasyonun da kanser ile ilişkisi yoktur. Bu yüzden meme kanseri nedeniyle memesi alınan hastalara bile implantlar ile meme rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

 

Meme Estetiği Operasyonları Sonrası Süreç Nasıl İşlemektedir?

 

Hem küçültme hem büyültme operasyonlarından sonra 1 gün hastanede kalma süresi yeterlidir. Genellikle hastalar 3. günden sonra günlük işlerini yapabilmektedirler. 2 ya da 3 kere belirli gün aralıklarıyla hastaya pansuman yapılır. 10. günden sonra da yaranın durumuna göre dikişler alınır. Hastaların operasyon öncesi ve sonrası süreci kendi hekimleriyle ayrıntılı görüşmeleri gerekmektedir.

 

Yağ Transferi ile Meme Estetiği Mümkün Mü?

 

Eğer kişinin yağ miktarı uygunsa özellikle liposuction materyallerinin belli bir boyuta kadar memeye enjeksiyonu mümkündür. Bununla beraber ortalama 8 yıl sürelerle yine belli boyutlarda büyültme için kullanılan kalıcı dolgular mevcuttur. Ancak her ikisi de belli boyutlar dışında silikon implantlara eşdeğer yöntemler değildir.

 

Erkeklerde Göğüs Küçültme Operasyonları Mümkün Mü?

 

Feminen görüntüye yol açan erkek memelerinde yani jinekomastide klasik operasyonlar ve liposuctionla yağ dokusunu almak mümkündür. Ancak tek taraflı jinekomastilerde veya muayenede kitle tespit edilen memelerde mutlaka inceleme gerekmektedir. Çünkü erkeklerde meme kanseri çok az görülmektedir. Ancak çok tehlikelidir.

 

Hem küçültme hem büyültme operasyonlarından sonra 1 gün hastanede kalma süresi yeterlidir. Genellikle hastalar 3. günden sonra günlük işlerini yapabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu