GenelUzman Yazıları

Kadın Olmak Mı Erkek Olmak Mı Daha Zor

Hayat şartlarında hem erkekler hem de kadınlar göğüs göğse mücadele etmektedir. Kadınlar açısından da erkekler açısından da yaşamda önemli zorluklar vardır. Ancak toplumda sorumluluk bakımından kadınların daha ezildiği söylenebilir. Fakat dünya üzerinde bakıldığında ya da kişisel açıdan bakıldığında insanların yaşam savaşlarının farklılıkları da önemli belirleyiciler arasındadır.

 

Kadın Açısından Hayata Bakış  

 

Hayat şartları ve ekonomik özgürlükler her iki kişinin de kendi açısında oldukça zorluk alanları mevcuttur. Mesela kadın olmak zor mudur evet zordur. Çünkü öldürülürsün, tecavüze uğrarsın, hor görülürsün, şiddete uğrarsın ve her daim erkeğin bir adım gerisinde olursun.

 

Çalışmak istersin çalışamazsın, gece eve geç geldiğinde sen nedeniyle diye bir sürü baskıya uğrarsın bir sosyal ortamın bulunmaz arkadaşlarınla dışarıya çıkmazsın veya arkadaşında çok uzun sure oturamazsın veya şuan günümüz şartlarında tek başına bir ev tutup kalamazsın. Neden çünkü sen kadınsın ve tek başına yapamazsın.

 

Birçok insanın ön yargısına maruz kalırsın kısa giyinirsin yollu uzun giyinirsin Kezban, makyaj yaparsın aranıyor, yapmazsan bakımsız olursun ve anlayacağınız her iki durumda da kimseyi memnun edemezsin. Bir konuda fikrin varsa sen ne bilirsin boş konuşma olur eğer konuşmazsan da saf yerine konulursun kendi ailen bile şiddet görüyorum dediğinde kocandır yapar da der.

 

Ses çıkartamazsın ve hiçbir eve sığamazsın tek başına ister bekâr ol ister evli ol veya boşanmış ol hep bir ön yargı ile karşılaşırsın hep bir eksiklikle… Günümüzde çok zor şartlarda yaşamayı sürdürmeye çalışan birçok kadın olduğu bir gerçektir. Sadece erkeğin yapabileceğini düşünen insanların aksına erkek işi olarak bilinen veya bu işi sadece erkekler yapabilir gözüyle bakılan birçok işi yapan kadınlar vardır.

 

Günümüzde Erkek Olmanın Sorumlulukları 

 

Erkeklere her defasında farklı ve çok ağır sorumluluklar yüklenmektedir çocukluğundan beri kardeşi veya ablası varsa sana emanet veya senin sorumluluğunda gibi birçok şeyin faturası erkelere kesilmektedir.

 

İyi bir iş bul ki evlene bilesin oku adam ol gibi birçok sorumluluk yüklenen erkekler hayatlarının kolay olduğunu düşünmüyorum her zamana savunulan düşünce gibi beş parmağın bir olmadığı gibi her erkek de bir değildir. Her insanın olduğu gibi erkeklerinde iyi ve ya kötü olması gayet normaldir. Çünkü iyilik ve kötülük bizim içimizde olan bir durumdur kadınların kötüsü yok mu? Elbette var. Her insansın içinde beyaz ve siyah bir tarafı vardır fakat erkelere ne kadar sorumluluk yükleniyor denilse de kadınlarda bu sorumluluktan nasibini almış durumda bekâr evli hiç fark etmez yemek ev işleri gibi birçok alanda sorumluluk aldıkları herkes tarafından bilinmektedir.

 

Kadın olmak mı erkek olmak mı zor sorusuna gelecek olursak, hayat her iki taraf içinde oldukça zordur fakat anlatılan ya da günümüzde olanlara bakılacak olursa her inşanın için de iyilik ve kötülük var günümüzde kadın olmak ne kadar zor olduğu bilinse de aslında zor olan gerçekten insan olabilmektir. Bence öncesinde günümüzde veya sonrasında en zor olan şey hakkıyla insan olabilmektir. Dünyanın yarısını kadınlar oluşturur ve diğer yarısında kadınların yetiştirdiği insanlardan oluşur.

 

Hayat şartlarında hem erkekler hem de kadınlar göğüs göğse mücadele etmektedir. Kadınlar açısından da erkekler açısından da yaşamda önemli zorluklar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu