GenelSağlıklı Yaşam

Enginar Suyu Faydaları

Özellikle karaciğerin korunması ve düzenli çalışmasını devam ettirebilmesi adına sıklıkla tüketilmesi gereken bir sebze türü olarak bilinen enginarın, belirli işlemler sonucunda suyunun çıkartılması sağlanmaktadır. Sağlık alanında bir depo görevi gören bu sebze içerisinde yer alan suya da bu özelliklerinin tamamını yansıtmaktadır.

 

Yüksek ölçüde vitaminleri içeriğinde barındıran bu su C vitamini yardımı ile kişinin bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. Vitaminlerin yanında zengin mineral kaynakları ile de buluşan bu su kan şekeri üzerinde oldukça etkilidir. Vücut içerisinde çeşitli sebeplere bağlı olarak biriken ürik asitlerin vücuttan idrar yolu ile atılmasında da oldukça büyük etkilere sahip olan bu su enerji kaynağı niteliğindedir.

 

 

Enginar Suyu Nasıl Hazırlanır? 

 

Oldukça basit bir yöntem ile hazırlanmakta olan enginar suyu için ana malzeme olan enginar ve suyun bulunması yeterlidir. Tahmini olarak 3 adet enginar için 1 litre kadar su gerektiren bu tarif de dikkat edilmesi gereken en önemli husus enginarların tazeliğini koruyor olmasıdır. Güzelce su altında yıkanan enginarların sapları kesilerek temizlenmesi yapılır.

 

Uç kısımlarından başlayarak yapılan bu temizleme işlemi sonrasında bir tencere içerisine bu enginarlar koyularak üzerine 1 lt su ilave edilir. Kısık ateşte ağır ağır kaynaması tavsiye edilmekte olan bu su ortalama olarak 20 dakikalık bir süreçte demlenmektedir. Sonrasında dinlenmesi ve suyun içerisine vitaminlerini bırakması sonucu su süzülerek bir kaba alınır.

 

Enginar Suyu Nasıl Tüketilir? 

 

Enginar Suyu Nasıl Hazırlanır
Enginar Suyu Nasıl Tüketilir

 

Olumlu yönde fayda sağlaması açısından günlük taze olarak tüketilmesi gereken enginar suyu, günde 2 ya da 3 kez tüketilebilmektedir. Yemeklerden önce aç karın ile tüketilmesi uygun görülen bu su, ortalama 40 gün düzenli bir şekilde tüketildiğinde karaciğer üzerinde oluşan iltihapların dahi sonlandırılmasında ciddi oranda faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle bu suyun taze ve düzenli kullanımı oldukça önem içermektedir.

 

İlgili Link: Sağlıklı Gıda Saklama Kapları Ve Öneriler

 

Neden Enginar Suyu Tüketmeliyim? 

 

Özellikle sağlıklı olarak fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin ya da mevcut kilosunu kontrol altına almak isteyenlerin sıklıkla tüketmesi gerekmekte olan enginar suyu, genç görünmenin de sırrını içerisinde barındırmaktadır. Güzel ve doğal görünümlü bir cilt içinde kullanılmakta olan bu su, lifli yapısı sayesinde mide üzerinde de oldukça olumlu bir yapıya sahiptir.

 

Cinsellik alanında da adından sıklıkla söz ettirmekte olan bu su cinsel problemlerin çözülmesinde oldukça etkilidir.  Tüm bu nedenlerden dolayı günlük olarak ve düzenli tüketilmesi gereken enginar suyu, sağlık açısından daha birçok alanda faydalar sağlamaktadır.

 

Özellikle sağlıklı olarak fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin ya da mevcut kilosunu kontrol altına almak isteyenlerin sıklıkla tüketmesi gerekmekte olan enginar suyu, genç görünmenin de sırrını içerisinde barındırmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu