Anne ÇocukÇocuk Gelişimi

Kışın Hastalıklardan Çocuklarınızı Korumak İçin 5 Basit Öneri

Değişen mevsimlere ve maalesef son yıllarda mevsimler arasında değişen hava sıcaklıkları özellikle kış aylarında çocukların daha sık hastalanmasına neden oluyor.

Çoçuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve onu hastalıklara daha korunaklı hale getirmek için kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç öneri sıraladık;

Dengeli Besleyin ve Düzenli Uyusun

Büyüme çağındaki çocuklar için sağlıklı beslenme ve yeterli uyku en önemli iki kuraldır.  Büyüme çağındaki çocuklar tüm besin gruplarından yeterli oranda almalı ve düzenli bir uyku saati olmalıdır.

C Vitamini Yönünden Zengin Besinlerle Besleyin

C vitamini tüketiminin sağlam bir bağışıklık sistemi için gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. C vitamini her zaman limon, portakal ve mandalina gibi meyvelerden almasını sağlamak yerine

C vitamini yönünden zengin brokoli, lahana, ıspanak, turp gibi sebzelerden tüketmesini sağlayın. İlgili Link ; Sağlıksız Beslenme Depresyona Sebep Olabiliyor.

Doktor Tavsiyesi Dışında Vitamin Kullanmayın

Çoçuklar da vitamin kullanımını doğru bulmamakla beraber çocuğunuzun buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız,  öncelikle gerekli testleri yaptırıp kan değerlerini ölçtürün ve doktorunuza danışmadan asla vitamin takviyesi kullanmayın.

Değişen mevsimlere ve maalesef son yıllarda mevsimler arasında değişen hava sıcaklıkları özellikle kış aylarında çocukların daha sık hastalanmasına neden oluyor.

Kaliteli Protein Tüketmesini Sağlayın

Çoçukların büyüme evresinde yeterli protein tüketimi vücut gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle protein tüketiminde dengeli davranarak kaliteli protein tüketmesini sağlayın. Özellikle balık tüketimi omega 3 yağlarının vücuda alınması bakımından oldukça önemlidir.

Probiyotik Zengini Gıdaları Dolabınızdan Eksik Etmeyin

Bağışıklık sistemi içinde antikor üretimi sağlayan bağışıklık hücreleri sindirim sistemi içinde yaşar. Probiyotik tüketimi vücudun mikroorganizmalarla savaşını %50 oranında artırmaktadır.

Çoçuklarınızı ev yapımı doğal yoğurt, kefir, soğan, sarımsak ve probiyatik zengini yiyeceklerle besleyin.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Anne Sütünü Artırma Yolları

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu