Anne ÇocukHamilelik

Kalp Hastalarının Hamile Kalmadan Önce Bilmesi Gerekenler

Hamilelik süreci kalp sorunu yaşayan anne adayları için riskli ve dikkatle atlatılması gereken bir dönemdir. Kalp hastalıgı ve hamilelik bir araya geldiğinde daha önce sorun yaşamadığınız konularda şikayetler ortaya çıkabilir.

Hamileliğin ilk üç aylık süreci içerisinde bebeğin sağlıklı gelişimi için annenin nabız artışı, vucuttaki kan miktarı ve kalbe düşen görev artığından hamile kalmadan önce bilmeniz gerekenleri listeledik sizin için.

* Kalp rahatsızlığı teşhisi konmuş anne adayları hamile kalmadan önce muhakkak bir uzmandan destek almalı ve hamilelik kararını uzmanın yönlendirmelerine göre yapmalıdır

.* Hamilelik öncesi rutin kullandığınız ilaçlar var ise bunları muhakkak uzmanınıza bildirin.

* Hamilelik kararı ile beraber keyif verici tüm maddelerden uzak durmanız gerektiğini kabul edin.

HAMİLELİK SÜRECİNDE RADYASYONDAN UZAK DURUN

Hamilelik süreciniz boyunca radyasyon alabileceğiniz tüm ortamlardan tomografi, mamografi röntgen gibi radyasyon oranı yüksek sağlık taramalarından mecbur olmadıkça geçmeyin.

KALP KAPAĞI DELİK OLANLAR HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Kalp kapağı delik olan anne adayları yaşanacak hamilelik kalpteki kanlanma oranını değiştirmediği sürece hamile kalabilirler. Hatta kalp kapağında yetmezlik yada darlık sorunu yaşayan anne adayları için hamilelik süresi vücutta yaşanan değişimler dolayısı ile olumlu sonuçlar bile doğurabilir

KALP KAPAĞINDA KAÇAK OLANLAR OLUMLU ETKİLENEBİLİR

Kalbinde kanlanmayı bozmayacak büyüklükte delik olanlar takip altında hamile kalabilirler. Bununla birlikte kapaklarında kaçak/yetmezlik olanlar, darlık olanlara göre bir nebze de olsa daha şanslıdırlar. Gebelikte meydana gelen değişiklikler bu hastaları olumlu yönde etkilemektedir. Kapak tamiri yapılan, kapaklarındaki sorunlar giderilmiş olan, hayati ritim bozukluğu olmayan hastaların tedavi ve takip altında hamilelikleri gerçekleşebilir. İlgili Link: Kış Ayında Hamile Kalanlar Bu Önerilere Kulak Asın

TANSİYON SORUNU YAŞAYAN ANNE ADAYLARI

Hamilelik süreci geçiren anne adayları için en riskli durumlardan biri hipertansiyon sorunudur.  Taansiyon problemi olan hamile anne adayı hamilelik süresi boyunca diyet uygulamalı ve ilaçlarında değişikliğe gitmelidir. Tansiyon hastalarının kullandığı birtakım kan sulandırıcı ilaçlar bebeğin sağlığını riske atabilir.

KALP HASTALARI NASIL DOĞUM YAPMALI

Kalp rahatsızlığı çeken anne adaylarının çoğu normal doğum yapmaya elverişlidir. Bu konuda kadın doğum uzmanınızın yönlendirmesi hayati önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu