Genel

Kars Görülecek Yerler

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Kars, aynı zamanda en yüksek il merkezlerinden biridir. Şehir köyleri ile birlikte ortalama olarak 100 bin kişilik nüfus’a sahiptir. Diğer şehirlere göre daha az nüfusa sahip olan Kars, 23 mahalle ve 70 köyden oluşmaktadır.

 

1760 metre rakım üzerine kurulu olan Şehir’in şu an itibari ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Hava sıcakları açısından soğuk olan bir bölgede yer alan Kars, yazın ise çok sıcak olmaktadır. Dengeli olarak sıcaklıklar artıp azalmaktadır.

 

Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

 

Kars içerisinde görülmesi gereken birçok tarihi miras bulunmaktadır. Bu yerlerin çoğu yabancı turistler tarafından her sene ziyaret edilen mekânlardır. Bunları sıralayacak olursak şu şekildedir.

  • Çıldır Gölü
  • Sarıkamış
  • Çam Geçidi, Şamşat ve Posof
  • Ani Harabeleri
  • Kars Mutfağı

 

Çıldır Gölü

 

Kışın havanın iyice soğuması ile birlikte 1.965 metrede yer alan Çıldır Gölü 80 cm’e kadar donarak hipnotik beyaz bir çöle dönüşüyor. Burada bazı dönemler süslenmiş atlar ile cirit oynanıyor. Aynı zamanda çıldır gölü üzerinde buzda balık tutmak keyfi de bir başka oluyor. Çıldır gölüne kışın gitmek her anlamda benzersiz bir deneyim sağlıyor.

 

Sarıkamış

 

Kış aylarında snowboard yapmak isteyenlerin adresi olan Sarıkamış aynı zamanda tarihi yaşanmışlıklarından dolayı çok fazla turist çekmektedir. Burayı özel kılan özelliklerinden biri de sadece Alp’ler ve Sarıkamış’ta bulunan kristal toz kar çeşididir. Geceleri ve kış aylarında harika bir görselliğe ev sahipliği yapıyor.

 

Çam Geçidi, Şamşat ve Posof

 

Genellikle İsveç’te gördüğümüz manzaraların yer aldığı yerlerden biri. Uçsuz bucak vadiler. Yeşil ve sarı çimenler. Kışın dümdüz bir zemine ev sahipliği yapan çam geçidi, Şamşat ve Posof tüm görselliği ile hem kış hem de yaz aylarında müthiş manzaralara yer veriyor. Fotoğraf çekmek için harika görüntüleri bir arada bulunduruyor.

 

Ani Harabeleri

 

Efes’ten birkaç misli büyük olan ve 7. Yüzyıl boyunca insanların yaşadığı bilinen bir yerdir. Konstantinepol ve Bağdat’a rakip olduğu bilinir. Ermeni mirasıdır. Aynı zamanda İslam ve pagan kültürlerine de ev sahipliği yapmıştır. En kalabalık nüfusunun hali 100 bini bulduğu söylenmektedir. Kars’a gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Ani harabelerinin de aynı zamanda geceleri farklı olaylara da ev sahipliği yaptığı söylenir.

 

Kars Mutfağı

 

Ülkenin en çok sevilen ve tercih edilen yemek zevklerinin bir arada bulunduğu şehirlerden biri olan Kars, sadece kendine özgü yemekleri ile damakları neşelendiriyor. Şehrin her yerindeki restoranlar yemek yemek için uygun ve lezzetlidir. Mutlaka tüm yöresel tatlar denenmelidir.

 

Kaynak ; https://www.karshaber.com.tr

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu