Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Daha Kolay Doğum İçin Öneriler

Doktor Funda Öztürk
Hamilelik süreci her anne adayı için kendi bedeninin mucizelerine tanık olduğu bir

süreç. Bu deneyim sürecinde sağlıklı bir çocuk sahibi olabilme arzusu, bedende

yaşanan değişimler, çevreden edinilmiş yanlış deneyimler, anne adaylarını strese

sokabiliyor. Anne adaylarının son aylarına girmeleri ile ciddi bir doğum endişesi

başlamaktadır. Kulaktan dolma edinilen doğum hikayeleri anne adayının endişe ve

stresini bir kat daha artırır.  Gebeliğin başlangıcı ile beraber anne adayının ihtiyacı

olan en önemli şey kendini yakın hissedebildiği bir doğum uzmanı belirlemek ve

uzmanın kendisine yol koçluğu yapmasına müsaade etmektir.  Daha Kolay

Doğum İçin Öneriler aldığımız Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve

Doğum Uzmanı Doktoru Dr. Funda Öztürk, kolay doğum önerilerinde bulundu.

Bilinçaltınızı Temiz Tutun

Hamilelik süreci her kadında farklı tepki ve reaksiyonları beraberinde getirdiği gibi, her hamilelik bir öncekinden farklı bir deneyim olacaktır.  Hamilelik süreciniz boyunca  daha önceki hamileliğinizde yaşadığınız olumsuzluklar farkında olmadan annelik kavramına bakış açınızı etkileyebilir. Çevreden edindiğiniz bilgiler, kulaktan dolma hikayeler süreci olduğundan zor atlatmanıza yol açabilir. Hamilelik öncesinde bilinçaltınızı ve zihninizi temizleyin. Aklınızda merak ettiğiniz sorular var ise arkadaşlarınızla değil doktorunuzla paylaşın. İlgili Link: Hamilelikte Mide Bulantısını Önlemek İçin Uzmanını Dinleyin

Hamilelik Süreci Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Hamilelik haberini aldığınız andan itibaren geçireceğiniz sürece dahil eşinizin ve sizin bir fikri ve bilgisi olsun. Bilgiyi edinme yolunuzun  güvenilirliğinden emin olun. Doğum alanında yazılmış alanında yetkin kitaplar, konu hakkında hazırlanmış filmler, ve doğum kurları daha kolay bir doğum geçirmenizi  sağlayacaktır.

İyi Bir Vücut Kondisyonuna Sahip Olun

Hamilelik dönemindeki pek çok anne adayı hareketlerini kısıtlama yönüne gider.  Ancak doğru egzersizler vücut kondisyonunuzu artıracağı gibi ruhen kendinizi sağlıklı ve dinç hissetmenizi sağlar. Yüzme hamile adayları için risksiz bir spor olduğu gibi bacak karın ve sırt kaslarını aynı anda çalıştıracağından etkin bir spor olacaktır.

Doğru Nefes Almayı Öğrenin

Nefes almanın nesini öğrenicez, doğduğumuz andan beri zaten nefes alıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Tam olarak hamilelik süreci  ve doğum anında doğru ve düzenli nefes almak size rahat bir hamilelik ve doğum sağlayacaktır. Düzenli olarak yapacağınız nefes alma egzersizleri ile bilinçli nefes kullanımını öğrenip karın ve göğüs kaslarını geliştirmelisiniz.

Mümkün İse Doğal Doğumu Tercih Edin

Sağlıklı bir doğumun sonuçlanma süresi 38 ve 42.  Hafta süreleri içinde olur. Son haftalar heyecan ve stres düzeyi artabilir bu süreci paniklemeden sakince atlatmaya özen gösterin. Kendiliğinden başlayan doğumlar daha kolay gerçekleşeceğinden hekiminizin yönlendirmesi doğrultusunda bir engeliniz yok ise bu yolu tercih edin. Doğum öncesinde hekimizinin uygun gördüğü pilates ve egzersiz hareketleri doğumun başlamasını kolaylaştırabilir.

Hamilelik süreciniz boyunca daha önceki hamileliğinizde yaşadığınız olumsuzluklar farkında olmadan annelik kavramına bakış açınızı etkileyebilir.

Sancılar Başladığında Ayakta Kalmaya Çalışın

Doktorunuz farklı bir yönlendirme yapmadığı sürece doğum sancıları başladığında ayakta kalmaya çalışın. Hareket etmek yerçekiminin etkisi ile birleştiğinde bebeğin aşağı inmesini kolaylaştıracaktır.

Dr. Funda Öztürk Kimdir

Lise Öğrenimine kadar olan süreci Antalya’da tamamlayan Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr Funda Öztürk, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra İstanbul Bakırköy Kadın ve Çoçuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesin de çalışarak uzmanlığını almıştır.

Uzman olduktan sonra çeşitli deneyimler edinen  Op. Dr Funda Öztürk Acıbadem Hastanesinde Görevine devam etmektedir.

Uzmanlık alanları içinde Metabolic Balance ® sertifikası olan Op. Dr Funda Öztürk aynı zamanda beslenme alanında danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Hamilelikte Mide Bulantısını Önlemek İçin Uzmanını Dinleyin

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu