Buradasınız
Anasayfa > Sağlıklı Yaşam > Diyet ve Sağlıklı Beslenme > Kışın Aldığınız Kiloların Bir Nedeni Var

Kışın Aldığınız Kiloların Bir Nedeni Var

Kilo Problemi

Yaz ayları bitip sonbahar ve kış aylarına geçmeye başladığımızda pek çok insan kilo alma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Peki, her mevsim geçişinde yaşanan bu durum aslında vücudumuzun bir çeşit kendini koruma mekanizması olabilir mi?

 

Bu konuda tıp dünyasında çok net açıklamalar yapılmasa da “Trifti gen hipotezi” olarak adlandırılan bu durum yukarıdaki tezimizi destekler yönde görüşler sergiliyor.

 

Bu görüşe göre geçmişte atalarımız için kış ayları bir çeşit kısıtlı imkanlar dolayısıyla kıtlık manasına geliyordu.  Bilinçaltı deneyimlediği bu durumdan dolayı daha fazla açlık duygusu yaşıyor ve yağ depolamaya olan eğilim artıyor.

 

Kışın Neden Depresyona Gireriz?

 

Kış ayları depresyon vakalarının artma eğiliminde olmasının temel sebebi vücudumuzda azalan serotonin hormonu. Vücudumuzu bir mekanizma olarak düşünürsek, kendini mutsuz, güvensiz ve karamsar hissettiği durumlarda kalorisi yüksek ve yağlı yiyeceklere olan istek artmaktadır. Elbette buna kontrol edilemeyen gece yemelerini de eklediğiniz de sonuç kaçınılmaz oluyor.

 

D Vitamini Eksikliği

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki obezite problemleri ve metabolizma sorunu yaşayan kişilerde D vitamini eksikliği görülme oranı son derece yüksek. Kış aylarından güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanamıyor olmak D vitamini eksikliğini tetikleyerek ayrıca kilo almamıza neden olabiliyor.

 

Kısa Günler Kilo Almanızı Tetikliyor

 

Kış aylarında günlerin kısa oluşu kişilerin yemek yeme saatlerinin bozulmasına ve doğal olarak metabolizmanın dengesinin değişmesine neden oluyor. Tüm bu sebepler kilo almamıza neden olsa da kış aylarında kilo kontrolü için basit önlemler alarak kilo alımını kontrol altına alabiliriz.

 

  • Kış aylarında daha çok sıvı almaya dikkat edin.
  • C vitamini yönünden yüksek gıdalar tüketin.
  • Metabolizme ve vücut direncini artırın.
  • Yeme Düzeninizi sık ve az yemek üzerine kurgulayın

 

Yaz ayları bitip sonbahar ve kış aylarına geçmeye başladığımızda pek çok insan kilo alma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Bir cevap yazın

Top