GeziYaşam

Tarih Kokan Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık bir diğer adıyla Egenin İncisi. Halkının çoğunluğunu Midil ve Giritli mübadelelerin oluşturduğu şehir zamanla yerli halkla buraya gelip yerleşenler sayesinde hatrı sayılır bir nüfusa sahip.

Doğuştan Ayvalık sevdalısı biri olarak Ayvalık’ta neler yapmanız gerektiğini anlatan bir önerilerde bulunacağım. Umarım deneyimlerim sizin için de bir keyif rotası olur.

Ayvalıkta Ne Yenir

Ayvalıkta Ne Yenir?

Ayvalıkta Ne yenir sorusunun cevabını ayvalı’ğa sıklıkla gidenler bilirler ; Balık yasağının kalktığı zamanlarda her sabah saat 8 ile 10 arasında kıyıya yanaşan balıkçı tekneleri vardır. Bu teknelerden taze taze tutulmuş balık satın alabilirsiniz. Garanti ediyorum şehirde yediğiniz tüm balıkların tadından başka bir tat deneyimleyeceksiniz.

Ayvalık’ta bir güne Cumhuriyet Meydanı’nın deniz kenarına bakan kısımda Ayvalık Gücü kahvesinde sabah pudra şekerli lor böreği ile güne başlayın. Meşhur yel değirmeninin olduğu bölgede tüm cundaya hakim konumu ile taş kahvede çayınızı yada kahvenizi yudumlarken hayatı telaşsız yaşamayı öğrenmiş insanların gelip geçmelerini izleyebilirsiniz.

Ayvalığın meşhurları arasına adını yazdırmış Saki’de tarçınlı lokma tatlısını mutlaka deneyin.

Ayvalığa gelip adını dünyaya duyurmuş tostunu yemeden dönülmez diyenlerdenseniz tavsiyem ; tostçular çarşısındaki Mesut Büfenin karışık tostu.

Ayvalık dondurması elbette es geçilmemesi gereken lezzetler arasında ama benim favorim , ayvalık çarşısının içinde bulunan imren pastanesinin lor tatlısını üstüne dondurma ekleterek yemek.

Deniz çıkısı açlığı bastırmak için meşhur ayvalık sakızlı kurabiyesi en doğru seçim olacaktır. Benim gibi iflah olmaz bir midye severseniz tavsiyem; mümkün olan en erken saatte yemeniz. Her ne kadar temiz yapılsa da sıcak havada uzun saatler duran midye dolmanın bozduğuna inananlardanım.

Ayvalık'ta nereye gidilmeli?Ayvalıkta Nereye Gidilir?

Ayvalık’ta nerelere gezilir sorusu benim için her seferinde keşif edilmeye değer yeni bir hazine adeta . Yıllardır her yıl muhakkak giderim ayvalığa ve her seferinde ayrı bir keyif aldığım rota oluştururum kendime.

Ayvalık pazarında neler satılıyor?
Ayvalık Pazarı

Perşembe günleri ayvalığın pazarıdır. Bu pazara girdiğinizde tezgahtarların yunanca bağırdıklarını görürseniz şaşırmayın çünkü midilliden buraya alışverişe gelen turistlere rastlamak çok mümkün. Oldum olası Pazar tezgahlarına bakmayı seven biri olarak bu pazara her denk geldiğimde uğrarım hem ucuz hem de yöresel çok keyifli parçalar bulabilirsiniz. İlgili Link: Yoksul Ama Mutlu İnsanların Yaşadığı Ülke Hindistan

Ayvalikta Nereye Gidilir.Patriça Koyu

Ayvalık’ta irili ufaklı pek çok plaj var. Benim favorim suyunun hemen derinleşmemesi ve denize girerken kum yapısı dolayısı ile Patriça koyundaki plajlar.

Türkiye’nin İlk Boğaz Köprüsü

Benim gibi balık tutmaya sevdalı biriyseniz Ayvalık ile Cunda adasını birbirine bağlayan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü üzerinde akşamüstü olta sallamanın keyfini muhakkak yaşamalısınız. Özellikle bahar dönemlerinde o kadar çok kefal balığı olur ki balıklara yemek atıldığında balıklar kapışırken deniz kabarıyormuş gibi görünür.

Şeytan Sofrası

Ayvalıkla adı özleşmiş şeytan sofrasında ege denizine yayılmış irili ufaklı adaları gün batımında izlemenin keyfini muhakkak çıkarın.

Ayvalık'ta tarihi sokaklar nasıl gezilmeli
Tarihi Sokakları Keşfe Çıkın

Ayvalık baştan aşağı tarih kokan bir şehirdir. Mahalle aralarını ve sokaklarını keşfe çıkın. Cunda adasında çevrilmiş bazı sahnelerin geçtiği Kırık Bir Aşk Hikayesi filminin çekildiği Taksiyaris Kilisesini ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu