Buradasınız
Anasayfa > Dekorasyon > İç Mimari Tasarım Neleri Kapsar

İç Mimari Tasarım Neleri Kapsar

İç Mimari Tasarım

İç mimari tasarımı, herhangi bir alanın iç bölümünde yapılan tasarlama işidir. Bu noktada iç mekanın tüm alanlarının çok daha verimli kullanılması ve şık olması için yapılan planlamalar sonrası estetik çözümler sunuyor. İç mimarlık tasarım ve sonuç bölümlerinden oluşur. Amaç işlevi bol yaşam alanları yaratmak ve görsel açıdan estetiği yakalamaktır. Görsel faktörler, dokunsal faktörler, işitsel faktörler olmak üzere üçe ayrılır. Bir tasarımcı için estetiklik yaratmak materyalleri doğru kullanmaktan geçer. Mobilyalar, aydınlatmalar, halı ve zeminler, demirbaşlar, sanat eserleri dikkate alınarak bir kombin yaratılır.

 

İç Mimar Ne Yapar ve İç Mekan Tasarımının Önemi

 

İç mimari ile yaşam alanlarını hem şık hem de daha kullanılır hale gelmesi sağlanır. Böylelikle var olan ortam hem güvenli hem de rahat kullanım imkanı sunar. Böylelikle kişisel yaratıcılık önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. İç mekan tasarımı iç mimarlar tarafından yürütülen ve her detayın en ince hesaplanması ile oluşturulan bir süreçtir. Dekorasyon ise daha çok kişisel zevklere göre tamamlanan bir süreçtir.

 

İlgili Link : Evinizi Aydınlık Gösterecek Fikirler

 

İç Mimari Tasarımın Kapsadığı Alanlar Neler

 

İç mimarlıkta bazı unsurlar birleşerek bir süreç oluşturulur. Bu süreçte planlama, estetik ve teknik açıdan detaylardır. Programlanarak dikkate alınmış bir iç mekanda var olan çevrenin kullanımına göre ele alınması bir tasarı halidir. İç mimarlıkta işlevsellik ve görsellik önemli bir paydadır. Bir iç mimar için insanların nesnelerle olan etkileşiminin anlaşılması gerekir.

 

Tasarımcı mobilya, aydınlatma, halı ve zeminler, duvar kaplamaları, demirbaşlar ve sanat eserleri olarak tüm materyalleri dikkate almalıdır. İç mimari demek duvardan zemine kadar her detayın dikkate alınması demektir. İç mimar demek oldukça geniş bir yelpazede olmak demektir. Yani tabandan tavana, her tür müdahale dahildir. İç mimar için kullanılacak malzeme ve satın almada dikkatli olunmalıdır. İç mimaride objektif seçimi de önem taşır. Yeni evlerde nasıl dekor edileceği konusu her zaman için heyecan yaratıcı bir durumdur. Dekorasyonda stil önemlidir. İç mimari ve dekorasyonda zevkler ön plandadır. Salondan oturma odasına bahçeden mutfağa kadar evin her detayı dikkate alınır.

 

İç mimari ile yaşam alanlarını hem şık hem de daha kullanılır hale gelmesi sağlanır. Böylelikle var olan ortam hem güvenli hem de rahat kullanım imkanı sunar.

Bir cevap yazın

Top