Dekorasyon

Çin Para Çiçeği

Son yılların gözde bitkilerinden biri olan Para Ağacı, Türkçede Çin para ağacı ve Misyon Çiçeği olarak da bilinir. Memleketi Güney Çin’dir. Ağacı 1940’lı yıllarda Çin’de yaşayan Norveçli bir misyonerin Norveç’e getirdiği ve o yolculuktan bu yana iki yıl hava geçirmez bir kapta saklanmasına rağmen hayatta kaldığı araştırıldı. Dayanıklı bir bitkidir. Ayrıca çok kolay ürediği için bu dayanıklılık sayesinde tüm Avrupa’ya İskandinavya üzerinden  yayıldığı tahmin edilmektedir.

Çin Bitkilerinin Bakımı 

Işık geçirgen yapraklarının güzelliği ile ödüllendirilen Pilea, bakımı en kolay bitkilerden biridir. Genel olarak bakım sırasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ve sadece toprağı nemli tutun. Sağlıklı bir Pilea bitkisi için, her iki yılda bir saksıyı değiştirin ve topraklayın. Pilea’nın saksısını ve toprağını değiştirirken, drenajı iyi olan tropikal veya çok amaçlı turba toprağı karışımı kullanabilirsiniz. Kuzey ve doğuya bakan pencerelerin önünde düşük ila orta ışıkta iyi büyüyecektir. Güneye veya batıya bakan bir pencerenin önüne bir Pilea dikmek istiyorsanız, bitkinin filtrelenmiş gün ışığına, yani ışık perdelerinin arkasına maruz kalması gerekir. Özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

  1. Çoğalması çok kolay  bir bitkidir.

Fazla dalları kesebilir ve doğrudan toprağa  dikebilirsiniz. Veya kökünü suda bekletebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay sonra kök salmaya başlayacaktır.

  • Alt sürgünleri 10-15 cm’ye kadar ayırarak ve başka bir saksıda ayırarak çoğaltabilirsiniz.
  • Alt sürgünleri hiç ayırmazsanız ve bitkinin saksıda çoğalmasını sağlarsanız iki yılda bir köklendirerek çoğaltabilirsiniz.
  • Saksı değiştirme için  ideal mevsim ilkbahardır.

Çin Para Çiçekleri Nasıldır?

Çin Para Çiçeği
Çin Para Çiçeğinin Faydaları

Çin para çiçeği minik, soluk yeşil çiçekler üretir. Çiçekler çok küçük olduğu için fazla dikkat çekmez.

Çin Para Çiçeği Nasıl Konumlandırılmalı?

Pilea Peperomioides bitkiniz her yönden ışık alıyorsa, yaprakları eşit şekilde büyüyecektir. En basit yöntem vazonuzu zaman zaman  ekseni etrafında döndürmektir.

Çin Para Çiçeğinin Hasta Düşmemesi İçin Ne Yapılır?

Ani sıcaklık ve nem değişikliklerinden kaçınılmalıdır. Pilea bitkilerinin muhafazası için ideal sıcaklık maksimum 26 derecedir. Kuru yerlerde, ısıtıcıların yakınında kalması sağlıklı değildir. Yetiştirme ortamınız nemli değilse, nem sağlamak için yapraklara su püskürtebilirsiniz. Pilea’nın yerleştirildiği toprak tamamen kuru olmamalıdır. Kuru üst toprak, bitkinizin suya ihtiyacı olduğunu gösterir. Çok fazla sulamak ve uzun süre saksı altında  su birikmesi bazı hastalıklara yol açacağından sulama için su miktarına dikkat etmek gerekir.

Çin Para Çiçeğinin Faydaları

Uğur, bol talih, bol para, evde para ağacı yetiştirmenin yanında farklı faydaları da vardır. Her şeyden önce, evin etrafında yetiştirmeyi takdir edeceğiniz bir oturma odası bitkisinin özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda  doyamayacağınız bir görünüme sahip. Feng Shui felsefesi açısından yaşam alanınıza uğurlu ve pozitif bir enerji getirecektir. Ayrıca havayı filtreleyerek ve oksijen kaynağını artırarak çevreye enerji verir. Aynı zamanda kişi üzerindeki pozitif enerji düzeyini de yükseltir.

İlgili Link: Yatak Odasında Yetiştirilebilecek 4 Bitki Önerisi

Çin para bitkisinin faydalarından biri, psikolojik ve fiziksel stresi azaltma yeteneğidir. Yaşam alanınıza bir para ağacı dikmek stres seviyenizi azaltacak ve güven duygunuzu artıracaktır. Yaşam alanını gelişmiş teknolojiye sahip elektronik cihazlarla çevrelemek, sürekli radyasyona maruz kalmak demektir. Çin para bitkisi, bunun yarattığı negatif enerjileri ve stresi ortadan kaldırmakla görevlidir. Yaprakların daha kolay ve rahat büyümesi için gümüş çiçeğin yanına başka  bitki koymayın. Gerbera bitkileri evinize iyi şanslar ve servet getirebilir. Bakımı kolay, iç mekanda yetiştirilebilen, huzur ve bolluk getiren  bereket çiçeğinin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Siz de aynı enerjiyi sevdiklerinize verebilirsiniz.

İlgili Link: Müge Çiçeği Bakımı Ve Müge Çiçeği Yetiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu