Sağlıklı YaşamUzman Yazıları

Göz Kuruluğuna Dikkat

Göz kuruluğu sorunlarının  tüm dünyada yaklaşık yüzde 35 oranında gözlemlendiğini biliyor muydunuz? Pek çok kez çok fazla ciddiye almadığımız , göz yaşı azlığı olarak ta bilinen göz kuruluğu tedavi edilmediği durumlarda tahmin edilemeyen göz sorunlarına ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Uzun saatler başında durduğumuz bilgisayarlar, televizyon, yaş ilerlemesi, çevresel etkenler, menopoza bağlı değişimler, klimalı ortamlar, uzun yıllar kullanılmış kontakt lensler, göz ameliyatları göz kuruluğunun başlıca sebebi olarak gösterilebilinir. Uzmanların söylediklerine göre  göz kuruluğu sorunu erkeklere göre kadınlarda yüzde elli daha fazla görünür. İlgili Link: Göz Altı Torbaları Neden Olur

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz çevresinde ve kenarlarında yapışkan bir akıntı

Gözlerde oluşan kaşıntı hissi ve yanma

Göz kırpması yada lens kullanımı durumlarında batma hissi

Bulanık Görme

Göz Kuruluğu Zararları

Normalde günde ortalama 10 bin defa göz kırpıyoruz. Bu, uyanık olduğumuz saatleri göz önünde tutarak hesaplandığında yaklaşık olarak dakikada 12defa göz kırptığımız anlamına geliyor. Eğrilmez “Göz kırparken hiçbirimiz farkına bile varmayız ama göz yüzeyimiz kuru olursa canımız yanar. Kuruluk hafifse uykumuzu iyi alamamışız gibi bir his, orta şiddetteyse batma, yanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Gözyaşının hiç olmaması daha az görülür ancak görme kaybına kadar gidebilir” diyor. Yani durum zannettiğimizden çok daha ciddi noktalara ulaşabiliyor…

Uzun saatler başında durduğumuz bilgisayarlar, televizyon, yaş ilerlemesi, çevresel etkenler, menopoza bağlı değişimler, klimalı ortamlar, uzun yıllar kullanılmış kontakt lensler, göz ameliyatları göz kuruluğunun başlıca sebebi olarak gösterilebilinir.

Göz Kuruluğunu Önlemek İçin Tavsiyeler

Göz sağlığınızı korumak istiyorsanız kaliteli kozmetik ürünleri kullanmaya ve makyajınızı doğru biçimde silmeye dikkat etmelisiniz. Göz kuruluğu ve diğer göz sağlığı problemlerinden kaçınmak için makyaj yaparken sıvı kozmetiklerin kullanılmaması, kozmetiklerin iç göz kapağına sürülüp gözle temas etmemesi, mümkün olduğu kadar antialerjik ürünlerin kullanılması gerekiyor. Makyaj temizlenmediği zaman materyaller 24 saat gözün üstünde kalır. Gözünüzde ne kadar çok kimyasal olursa o kadar fazla kimyasal reaksiyon olur. Dolayısıyla makyajlı olduğunuz günlerde en azından gece yatmadan önce cildinizi temizlerseniz alerji gelişmesi ihtimalini yarı yarıya azaltmış olursunuz. Kimyasallar göze kaçarsa bu gözyaşının kimyasını da bozacaktır. Bu bozuk gözyaşı doğal olandan farklı olacağı için, daha çok göz kırpmayı gerektiren, daha kalitesiz, içeriği daha tozlu bir gözyaşına neden olacaktır. Bu nedenle makyaj gözlere kaçırılmadan yapmalı ve gün sonunda mutlaka temizlenmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu