Hamilelik

Hamilelikte Sigara Kullanımının Bebeğe Zararları

Çok önemli  bir sorun olan sigara tüketimi ve buna bağlı hastalıklar günümüzde  önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Sigara bağımlılığı olan kadınların   %50 -70’i hamilelikleri sırasında  sigara kullanımını sürdürmektedir. Bu da gebelikte sigara kullanımının önemli  bir halk sağlığı sorunu  olduğunun göstergesidir.

 

Gebelik sürecinde sigara kullanımını sürdürmek bebek üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit vb. diğer zehirli birçok kimyasal  üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana ulaşır , böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar dahil  vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir.

 

Gebelik  esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş durumundadır. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli kimyasallar  bu alışverişte bebeğe direkt geçer.

 

  • NİKOTİN kuvvetli bir damar büzücü maddedir. Rahme giden kan akışını  azaltır.
  • KARBON MONOKSİT hücrelere zarar vererek büyüme  geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma kapasitesini  azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen oranı  ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.

 

İlgili Link: Sağlıklı Hamilelik Önerileri

 

Sigara içmenin  bebek üzerindeki bu olumsuz yönlerini  10 başlıkta toplarsak:

 

1. Erken doğuma sebep olur. Zamanında hamilelik  haftası 38-40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine sebep olur.

2. Erken membran rüptürü: Bebeğin doğum anında doğumun gerçekleşebilmesi için gerekli olan su kesesi olması gerekenden daha erken bir sürede açılarak bebeğin doğum kanalına girmesine neden olur.

3. İntrauterin gelişme geriliği: Sigara tüketimi bebeğin kan yoluyla aldığı oksijen ve besin maddelerini büyük ölçüde azalttığından bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir.

4. İntrauerin exitus: Bu durum bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.

5. Preaklampsi: Bu durum da tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, bedende  aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi olmasıdır. Anne ve bebek yaşamı  için risk söz konusudur.

6. Hipertansiyon: Bu durum da nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyonun yükselmesidir. Bu halde  bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.

7. Dekolman Plasenta: Bu durum da plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal durumda  doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu devam eden zamanda  plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne karnında  iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli aşamalarda  kanamanın olması halidir.

8. Respiratuar Distres sendromu: Bu durum da doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematür diye adlandırılan  erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi neticesinde  ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen hamileliklerde  daha sık gözlenmektedir.

9. Süt miktarının azalması: Bebek doğduktan sonra süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.

10. Aynı şekilde  lohusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasına de neden olur.

 

Çok önemli bir sorun olan sigara tüketimi ve buna bağlı hastalıklar günümüzde önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu