Gündem

Döviz Kuru Nedir

Döviz kuru,bir ülkenin para biriminin diğer ülke para birimleri karşısındaki değeridir. Örneğin; Türk Lirasının Euro karşısındaki değerini ifade etmek amacıyla Euro kuru terimi kullanılır. Bir Euro’nun 7,66 TL olduğu ortamda Euro kuru 7,66’dır.Döviz işlemleri alış ve satış olarak gerçekleşmektedir.

 

 

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler? 

 

  • Arz-Talep
  • Enflasyon
  • Faiz Oranları
  • Sermaye
  • Siyasi ve Politik Faktörler.

 

Ülkemizde Döviz Kuru Politikası 

 

Ülkemizde döviz kuru politikası görev ve yetkisi Merkez Bankası’na aittir. Merkez bankası para politikası hedefleri doğrultusunda döviz kuru politikasını uygulamaktadır. Ülkemizde, piyasadaki arz talep koşulları doğrultusunda belirlenen dalgalı döviz kuru uygulaması kullanılmaktadır.

 

Döviz, arz ve talebini belirleyen unsurlar;

  • Para ve maliye politika uygulamaları,
  • Uluslararası gelişmeler,
  • Ekonomik altyapı,
  • Bekleyişler şeklindedir.

 

Dövize Yatırım Yapmak  

 

Dövize yatırım yapmak, günümüz koşullarında teknolojinin de gelişmesi ile küçük, büyük tüm yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Dalgalı döviz kuru uygulaması ile yatırımcılar kazanç sağlamak amaçlı yatırımlarını çok sık bu yönde kullanmaktadırlar. Özellikle bankacılık sektörünün teknoloji çağına ayak uydurması ile dövize yatırım yapmak, yatırımcıların sürekli kontrol edebildiği, likiditesi yüksek bir tercih olmaktadır. Dövize yatırım yapmanın cazip hale gelmesinin bir diğer nedeni ise, günümüz koşullarında herhangi bir haber akışı ile bile döviz kurundaki hareketliliklerdir. Yatırımcılar, banka kuruluşları gibi aracı kurumları kullanarak, kendilerine en uygun tercihi yapmaktadırlar.

 

İlgili Link: Dijital İş Fikri: Reklam Danışmanlığı Nedir

 

Küresel Değişkenler 

 

Yatırımcı, dövize yatırım yapmadan önce küresel değişkenlere bağlı olarak hangi dövizi alacağını veya hangi dövizi satacağını kar elde etme amaçlı değerlendirmek zorundadır. Yatırımcı, Türk Lirası karşısında döviz alıp, satabileceği gibi; ayrıca portföyündeki döviz ile bir başka döviz de alabilmektedir. Yatırım amaçlı döviz almak isteyen ama riski sevmeyen yatırımcılar, günümüzde döviz endeksli fonları da tercih edebilmektedirler. İlgili yatırım fonlarının profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilmesi, yatırımcıları bu bağlamda riskini yönetmeye teşvik etmektedir. Yatırımcının, döviz endeksli fonları tercih etmeden önce mutlaka, yönetim ücreti gibi masrafları ve fonun dönemsel getirilerini, ilgili fonun içeriğindeki bileşenleri mutlaka incelemesi ve bilinçli bir tercih yapması gerekmektedir.

 

Döviz kuru,bir ülkenin para biriminin diğer ülke para birimleri karşısındaki değeridir. Örneğin; Türk Lirasının Euro karşısındaki değerini ifade etmek amacıyla Euro kuru terimi kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu