Gündem

Havuz Bakımında Kullanılan Temizlik Malzemeleri Nedir

Havuz temizliği, suyun berraklığı ve sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle 3 günde bir özenle yapılmalıdır. Çünkü havuz temizliği, havuzu kullananlar açısından mühimdir. Havuz temizliği birkaç yönden yapılır ki, havuzun dengesi korunmuş olsun. Bir yönden kimyasal dengesinin ayarlanması gerekirken bir yönden de kirlerden, lekelerden ve içine düşen tozlardan temizlenmelidir.

 

Havuz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir? 

 

Aslında havuz temizliği aşamalıdır. Günlük, haftalık, aylık, yıllık temizlikleri vardır. Havuzun ve kullanıcıların sağlığı için ve hatta havuzun ömrü için dikkat edilmesi gereken temizlikler şunlardır:

 

  • Bakteri ve yosunların üremesini engellemek,
  • Yosun oluşumunu engellemek,
  • Yabancı maddeleri gidermek, barındırmamak,
  • Hoş olmayan kokuyu gidermek,
  • Havuzun kimyasal değerini dengelemek,

 

Kişilerin havuz temizliği yaparken dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

 

Havuz Temizliği Nelerle Yapılır? 

 

Havuz temizliğinin yapıldığı malzemeler iki kısımdır. Biri deterjan olarak kullanılan malzemelerken, diğeri ise temizliğin yapılacağı yardımcı alettir. Yardımcı aletlerden başlıcalar; ilk olarak farklı ölçülerde üretilmiş fırçalar ve süpürgelerdir ki, özellikle üçgen şekilli havuz süpürgeleri liner kaplama havuzlar için daha uygundur. Havuzun içine düşen yaprakları toplamak için kullanılan kepçeler. Havuzun dibindeki pislikleri vakumlayarak içine çeken vakum hortumu ve adaptörü gereklidir. Son zamanlarda en çok tercih edilen havuz temizlik robotlarıdır. Elektrikli süpürgeye benzeyen ve onun gibi çalışan temizlik robotları da havuzları gayet iyi temizlemektedir. Havuz temizleme robatları, hem havuzun dibindeki kirleri vakumlar, hem de yan duvarlardaki kirleri temizler.

 

İlgili Link: Yasal Ev Taşıma İzni Kaç Gündür

 

En Sağlıklı Deterjanlar 

 

Havuz kullanıcılarının en çok önem verdiği şey, havuzun sağlıkları için bir tehdit oluşturmamasıdır. Enfeksiyon riski bulunan havuzların sağlıklı olabilmesi için;

 

  • Hijyen standartlarına ayak uydurmalıdır
  • Ph değerleri uygun seviyede olmalıdır
  • Klor seviyesinin dengesi sağlanmalıdır.
  • Suyun berraklığının ideal seviyede olmasıdır ki, gerektiği gibi temizlenince bu mümkündür.

 

Aynı zamanda havuz temizliğinde her türlü deterjan kullanılmamalıdır. İnsanların bedeninin çoğu suyun içerisinde açık olarak suyla temas ettiği için, birinci sınıf kalitede ürünler ve sertifikalı deterjanlar kullanmak en doğru tercih olacaktır. Hatta bazı kişilerin vücutları, kimyasal deterjanlara reaksiyon gösteriyorsa, mutlaka doğal deterjanlar tercih etmelidir.

 

Havuz temizliği, suyun berraklığı ve sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle 3 günde bir özenle yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu