Evlilik

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Cinsel ilişki bayanların birleşme sırasında ağrı duyulması epeyi fazla yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşantınızın başlangıcının ilk nedeni birçok bu ağrıyı duyar. Özellikle belirlemek için kadının kendini hazır hissetmediği anda ilişkide bulunacak ağrının oldukça hastalık verici boyutlara ulaştığı bir sorundur. Bununla beraber yeni başlayan bir ağrı ya da ilk cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına karşın ilişki sırasında ağrı duyulması tıbbi olarak değerlendirmesi İhtiyaç duyulan Bir durumdur.  Bu fark olası hastalık  nedenlerinin ortaya konması ve hastalığın tanısı açısından önemlidir.

 

1) Primer ve Sekonder Disparoni: Disparoni sorunu ortaya çıkış nedenlerine ve zamanına bağlı olarak iki ayrı halde sınıflandırılır. Primer ve sekonder disparoni. Eğer ilk eşeysel ilişkiden arkası mevcut ya da geçindiren astar, daha sonradan ortaya çıktıysa sekonder disparoni adlandırılır. Diğer bir tanımla hanımda ilk cinsel birlikteliğin başlamasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Disparoni bazı kadınların  normal şekilde devam  eden cinsel hayatı  daha fazla ağrılı, bir şekilde olabilmektedir.

 

2) Sekonder Disparoni: Diğer yandan disparoni sorunun nedenleri  kişiden kişiye değişmekte olup, bir takım etkenlere göre. Farklılık gösterebilmektedir. Disparoni şikayeti kadınlarda doğal nedenlere bağlı biçimde gelebilmektedir. Vulvar vestibulit, ağrılı kızlık zarı, genital enfeksiyonlar kistler, fizyolojik sebepli disparoniye nedenleri,  arasındadır. Vajinismus sorunu ruhsal cinsi ağrının en önemli nedenidir.

 

İlgili Link: İlk Gece Korkusu Kabusunuz Olmasın

 

3) Yüzeyel Ve Derin Disparoni: Cinsel birleşmede en çok karşılaşılan bu durum ağrının yoğun halde hissedildiği yere göre, yüzeysel disparoni vajina girişinde olup, derin disparoni daha fazla kasık bölgesindeki ağrı ile ilintilidir. Yani ağrının oluştuğu yere göre disparoni; yüzeyel ve derin disparoni olacak şekilde  ikiye ayrılır. Bu iki ağrı çeşidinin bu halde ayrılması doktorun tanı koyması içindir. Özellikle yüzeysel disparoni penis vajina birleşmesi sırasında ağrının daha fazla vajinanın dış kısmında hissedilmesidir. Derin disparoni ile ağrı, ilişki ile alakalı derinlerde hissedilmesi gibi belirtilerle benzer biçimde tanımlanabilir. Disparoni nedenleri incelenirken vajina girişinden iç genital organlarda ağrı olup olmadığının ayrımını yapmak konusunun çok daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

 

 

Vajina Girişine Bağlı Ağrı Nedenleri

 

 • Kızlık Zarı Yapısıyla İlgili Sorunlar: Kızlık zarının yapısal yönden kalın ya da deliksiz bir yapıya sahip  olması
 • Vajinal Kuruluk: Menopoz döneminde genital dokuların esnekliğini vajinada kuruluk durumunda cinsel ilişki tahriş ve ağrı nedenleri arasındadır.
 • Kadının Kendini Hazır Hissetmemesi: Kadının kendini hazır hissetmeden ilişkide bulunmasına tahriş cinsel ilişkide Ağrı nedenleri arasındadır.
 • Doğum Kesisi ( Epizyotomi) Nedenleri: Özellikle zorlu vajinal doğumlar sırasında yırtılma sebebiyle vajina girişine ettik vajina içerisine çok sayıda dikiş atılması gerektiğinde doğum kesisi iyileşmesi sırasında yanma ve kanama oluşmasıdır
 • Menopoz: Menopoz nedeniyle dikiş bölgelerinde yara iz bırakarak iyileşir ve bunlar ilişkide ağrı duyulmasına sebep olur.
 • Genital Siğiller: Aktif genital uçuk ve siğiller eşeysel ilişkide ve öteki ilişkili ağrı nedenleri olabilir.
 • Enfeksiyonlar: ileri derecedeki bir vajina enfeksiyonu akıntı sonrası genital bölgede oluşan tahriş (vajinit)  sebebi olup, bu da ilişkide ağrı nedenleri arasında olabilir.
 • Kitle Ve Tümörler: Vajinadaki kitleler ağrı ve kanamaya sebep olabilirler.
 • Rektosel: Vajina ön duvarı sarkması, rahim sarkması ve vajinada oluşan
  gerilmeye bağlı ağrı nedenleri arasında olabilirler.
 • Doğumsal Vajina Kusurları: Vajinanın  yapısal olarak doğuştan dar ya da kısa olması ağrı duyulmasına sebep oluşabilmektedir.
 • Pelvik Pelvik Enfeksiyonlar: Pelvik yapılara ilişik sebepler iç genital organlara bağlı ortaya çıkan ağrıları ilerlemiş ise iyileştikten sonraki dönem için de bu bir ağrı sebebi olabilir.
 • Endometriozis: Endometriozis, genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar ilişki etkisi ağrı ve gerilmeye sebep olabilirler.
 • İdrar Yolu Hastalıkları: nadir de olsa ilişki sırasında ağrı nedenleri anüs rektum bölgesi hastalıkları: dışkılama sırasında  sonrasında vajina girişinde ağrıya sebep olabilecekleri Benzeri Nedenler ile disparoni nedeni de olabilirler.
 • Üretra İdrar Torbasına İlişik Problemler: Cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilmektedir.
 • Psikolojik Sorunlar: İlk ilişkinin ağrılı olmuş olması kadınların cinsel ilişkiden korkarak ilişki sırasında ağrı hissetmesine sebep olabilmektedir. Disparoni  bazı durumlarda vajinismus hastalığı  ile karışabilecek in den yapılan değerlendirmeyle tanının doğru bir şekilde yapılması açısından son derece önemlidir.

 

Jinekolojik Belirtiler

 

 • Adet Düzensizlikleri Adet gecikmesi kızlık zarının yapısı sebebiyle hiç adet görememesi veya kadının anatomik sorunları olmasına karşın hamile kalamaması.
 • Cinsel İlişki: Karın ağrısı esnasında ettik sonrasındaki şiddetli karın ağrıları.

 

Cinsel ilişki bayanların birleşme sırasında ağrı duyulması epeyi fazla yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşantınızın başlangıcının ilk nedeni birçok bu ağrıyı duyar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu