Aşk ve İlişkilerEvlilik

Sağlıklı Bir İlişki İçin Doğru Empati Kurun

Sağlıklı Bir İlişki İçin Doğru Empati Kurun

Etrafımız mutlu olmak isteyen ‘’mutlu bir ilişki istiyorum’’ diyen yüzlerce insanlar dolu. Peki temel sorun nerde. İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan sevgiyi birbirine aktarma şeklinde bir noktada bağı yitiriyoruz. İlgili Link:  Mutlu Evliliğin Sırları

İnsanoğlunun karakteristik davranış biçimidir; yaşadığı sıkıntılar  karşısında sorunun karşı tarafta olduğunu düşünmek.Uzmanlar sağlıklı bir ilişki yaşamanın yolunun empati kurma yeteneğinden geçtiğini söylüyorlar.

” Kabahat sende değil bende!” İlişkilerimizde bu sözü zaman zaman kullanırız ama maalesef genelde kızgınlık ve tepki ifadesi olarak . Peki gerçekten yaşadığımız ilişkide kendimizi karşı tarafın yerine koyup bu cümleyi samimi bir şekilde kurmayı düşündük mü?

Yaşadığımız ilişkilerde gerçekten durumu karşı tarafın gözünden değerlendirmeyi düşündünüz mü hiç?  Doğru empati yapmanın ilişkinizin gidişatını değiştirebileceğini söylesek ne düşünürsünüz?

Elbette bunu yapmak çok kolay değil. Doğru empati kurabilmek tarafsız olarak karşımızdakinin duygularını ve ne hissettiğini anlamaktan geçiyor.

İşte Size Doğru Empati Kurmanızı Sağlayacak Öneriler;

Empati Kurucam Derken Dert Merkezi Haline Gelmeyin

İlişkilerde yaptığımız en büyük hata kendi beklenti ve isteklerimizi unutarak karşı tarafı mutlu etmeye odaklanmamız.  Bu ruh hali bir süre sonra mutsuz etme korkusuna dönüştüğünden ortaya sorunlu bir ilişki durumu çıkıyor.

Bu gibi durumlarda dengeyi doğru kurmak çok önemli.  Birlikte olduğunuz insanın dert merkezi değilsiniz bunu unutmayın, empatik ilişki kurmak karşı  tarafın yaşadığı ruh halinı ve durumu ölçümlemek , bunu yaparken de kendi duygu durumunda kalmaktan geçiyor.

Hislerinizin Sesine Kulak Verin

Duygusal ilgi olarak tanımlanan bu durum adından da anlaşabileceği gibi karşımızdakinin ne hissettiğini anlamaya çalışma çabası ile başlıyor. Gününü kötü bir şekilde tamamlamış partnerinizin üzüntüsünü görebilir ve onun kendini güvende hissetmesi için sarılabilirsiniz.

İlişkilerde yaptığımız en büyük hata kendi beklenti ve isteklerimizi unutarak karşı tarafı mutlu etmeye odaklanmamız. Bu ruh hali bir süre sonra mutsuz etme korkusuna dönüştüğünden ortaya sorunlu bir ilişki durumu çıkıyor.

 

Bir An İçin Aynı Şeyi Yaşadığınızı Düşünün

Tarafsız bir şekilde empati kurabilmenin en doğru yolu kendimizi karşımızdakinin yerine koymak. Birçok kişi bunu yaşadığı sorunlar karşısında yapıyor aslına. O zaman sorun nerde derseniz , hissetmeden yapıyor olmakta. Doğru empati kurabilmek için gerekli duygusal bağı kurmanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu