Evlilik

Kız İsteme Sözleri

Birbirini seven gençlerin evlilik kararı almalarının ardından en heyecanlı süreç de başlamış oluyor. Bu konunun ailelere açılmasıyla birlikte ciddi adımlar da atılmış oluyor. Evlilik yolundaki serüven de kız isteme töreni ile başlıyor. Erkek tarafının kız evine gelerek kız isteme merasiminin gerçekleştirildiği sırada en heyecanlı an da kız isteme sözlerinin söylenmeye başladığı ve kahvelerin içildiği an oluyor. Erkek tarafının aile büyüğü, genellikle klasikleşmiş bir cümle ile söze başlıyor; “Gelelim sebeb-i ziyaretimize. Bugün hayırlı bir iş burada bulunuyoruz.” Bu sözlerin ağızdan çıkmasıyla başlayan ve “Gençler birbirlerini görüp sevmişler. Bize de evlilik kararlarında onların yanında durmak düşer. Allah’ın emri Peygamber’in kavli ile kızınızı, oğlumuza istiyoruz.” cümleleriyle devam eden kız isteme olayı Türk geleneklerinin klasik bir törenidir. Kız isteme törenlerinde de yıllardır hep aynı cümleler kullanılır.

 

İlgili Link: Erkekler Evlilikten Neden Korkar

 

Kız İsteme Merasimi Nasıl Olur?

 

Kız isteme merasimi, evlilik yoluna adım atan çiftlerin yüzyıllardır yaşadığı bir ritüeldir. Günümüzde bazı ufak yeniliklerin ve değişikliklerin de eklenerek yapıldığı kız isteme merasiminin klasik halini kısaca özetleyeceğiz. Aileler tarafından kararlaştırılan günde erkek tarafının, kız evine gelmesiyle başlıyor merasim. Damat adayı mutlaka bugün için özel yaptırılan çiçek ve çikolatayı da yanında getirmeli. Misafirlerin eve gelmesinin ardından ev sahipleri hazırladıkları ikramları sunar ve muhabbet edilmeye başlanır. Daha sonra gelin adayı, kız isteme merasiminin klasiğini yani Türk kahvesini hazırlar. Damada da özel hazırlanan tuzlu kahve ikram edilir. İçtikten sonra verdiği tepki kız için çok önemlidir. Kahvelerin de içilmeye başlanmasıyla asıl konuyu giriş yapılır ve aile büyükleri kız isteme olayını gerçekleştirir. Olumlu cevap verilmesinin ardından da yüzükler takılır ve söz kesilir.

 

Birbirini seven gençlerin evlilik kararı almalarının ardından en heyecanlı süreç de başlamış oluyor. Bu konunun ailelere açılmasıyla birlikte ciddi adımlar da atılmış oluyor. Evlilik yolundaki serüven de kız isteme töreni ile başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu